Senat opowiedział się w piątek za wprowadzeniem zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Najważniejszym celem zmiany przepisów jest ograniczenie możliwości otwierania dużych sklepów z powołaniem na status placówek pocztowych. Wśród poprawek zaakceptowanych przez senatorów znalazło się rozszerzenie grupy osób, które drobny przedsiębiorca może zatrudnić w niedzielę, jeśli otworzy tego dnia swój sklep.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz inne dni głosowało 98 senatorów, przeciwko było dwóch. Żadna z głosujących osób się nie wstrzymała.
Senat opowiedział się za przyjęciem ustawy z poprawkami. Jak poinformowano w komunikacie Senatu wydanym po głosowaniu, "senatorowie postanowili obniżyć z uchwalonych przez Sejm 50 proc. do 40 proc. próg przychodów liczony od sprzedaży detalicznej dla placówek handlowych świadczących usługi pocztowe, który jest wymagany do zgody na otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe".
Zdecydowali też, że mikroprzedsiębiorca będzie mógł zatrudnić w niedziele i święta uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, rencistów, emerytów i bezrobotnych. Ponadto przedsiębiorca prowadzący handel osobiście będzie mógł korzystać z odpłatnej lub nieodpłatnej pomocy rodziny, w tym osoby pozostającej we wspólnym pożyciu i powinowatego.
Zakaz handlu - zmiana przepisów
Nowela, która trafiła do Senatu, przewidywała uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki. Katalog osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca to, obok małżonka, dzieci, rodzice, macocha lub ojczym, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie. Nowe przepisy mają wejść w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.
Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: eurosport