Poseł Aleksander Mrówczyński z Prawa i Sprawiedliwości zapytał Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii o zaostrzenie przepisów w sprawie zakazu handlu w niedziele. Chodzi o usunięcie wyjątku dopuszczającego otwieranie, w dni objęte zakazem, sklepów świadczących usługi pocztowe. Jest odpowiedź resortu w tej sprawie.
Poseł PiS przekazał, że do jego biura poselskiego "zgłosił się właściciel niewielkiego sklepu, który zwrócił uwagę na pewną fikcję i możliwości, jakie daje obecnie obowiązujące prawo w zakresie działania punktów handlowych w niedziele". "Mieszkaniec Sztutowa przedstawił konkretne przykłady omijania prawa przez duże sieci handlowe, które deklarują działalność w zakresie punktów świadczących działalność w zakresie usług pocztowych, co daje możliwość pracy w niedziele" - czytamy w interpelacji.
Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych.
W ocenie Mrówczyńskiego "wszyscy mają świadomość, że jest to pewien wybieg stosowany w celu ominięcia zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni". "Niestety cierpią na tym drobni handlowcy i firmy rodzinne, które miały być w sposób szczególny chronione w duchu tworzenia przepisów ustawy o handlu w niedziele i święta" - dodał parlamentarzysta.
W związku z tym Aleksander Mrówczyński zapytał MRPiT, czy resort kierowany przez Jarosława Gowina ma w planach prace nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, "aby przedstawione praktyki wyrugować i wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe stosujące wspomniane wyżej praktyki rzeczywiście nie pracowały w niedziele".
Wiceminister odpowiada
Odpowiedzi udzieliła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Jak podkreśliła, wszelkie napływające do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii informacje związane ze stosowaniem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, a także postulaty zmian w tej ustawie, są poddawane analizie".
"Ponadto, celem uzyskania pełniejszych informacji w zakresie przestrzegania przepisów ww. ustawy, resort oczekuje na Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2020" - poinformowała wiceminister. Jak dodała, "wnioski z niego płynące również zostaną przeanalizowane".
"Rzeczpospolita" informowała niedawno o zgodzie w Prawie i Sprawiedliwości na zaostrzenie zakazu handlu w niedziele. Chodzi o wyjątek w przepisach, w ramach którego tysiące sklepów działa w niedziele objęte zakazem, najczęściej jako placówki pocztowe. Zgodnie z zapowiedziami, do Sejmu w najbliższych dniach ma wpłynąć projekt nowelizacji ustawy.
Do końca roku mają być trzy niedziele handlowe: 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock