W Prawie i Sprawiedliwości ma być zgoda dla zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Chodzi o wyjątek w przepisach, w ramach którego tysiące sklepów działa w niedziele objęte zakazem, najczęściej jako placówki pocztowe.
Jak czytamy w "Rz", pogłoski o tym, że szykowana jest nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, aby zlikwidować furtkę w postaci placówek pocztowych, potwierdził niedawno poseł PiS Janusz Śniadek. "Rz" cytuje wypowiedź byłego przewodniczącego SNZZ Solidarność dla portalu money.pl. - Do Sejmu wpłynie nowelizacja, to bardziej kwestia dni niż tygodni, w której będzie wprowadzona definicja przeważającej działalności – powiedział Śniadek.
Zmiana - jak podkreśla "Rzeczpospolita - miałaby zamknąć furtkę coraz częściej wykorzystywaną przez sieci handlowe. Dziennik przypomina, że pierwszą, która zaczęła z niej korzystać, była Żabka, ale teraz w podobny sposób działają też supermarkety Intermarche, wiele sklepów z sieci zarządzanych przez Eurocash, ale także placówki Carrefour czy Biedronki.
"To łącznie co najmniej kilkanaście tysięcy lokalizacji, a dodatkowo biorąc pod uwagę, iż działać mogą sklepy franczyzowe, okazuje się, iż więcej sklepów w niedzielę z zakazem może działać niż jest zamkniętych. To się PiS nie podoba, bo zakaz miał uderzyć w duże sieci, które teraz go bez kłopotu obchodzą" - pisze gazeta. Jednak - jak zauważa - zakaz był do tej pory zakładnikiem tarć w rządowej koalicji, gdzie ma wielu przeciwników. "W sytuacji walki ze skutkami pandemii nikt nie chciał otwarcie utrudniać życia przedsiębiorcom" - tłumaczy "Rz".
Zakaz handlu w niedziele
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą jeszcze otwarte w ostatnie niedziele czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
W ustawie dopuszczono szereg wyjątków od zakazu handlu w niedzielę - m.in. gdy przeważająca działalność polega na handlu kwiatami, pamiątkami lub dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych, sprzedaży wyrobów piekarniczych oraz w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock