W najbliższą niedzielę 1 sierpnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Oznacza to, że tego dnia otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele, a także między innymi placówki pocztowe. W sklepach obowiązuje rygor sanitarny i limity osób.
Na najbliższą niedzielę handlową poczekamy do 29 sierpnia. Ponadto do końca roku handlowe mają być także niedziele 12 grudnia oraz 19 grudnia.
Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Ustawa przewiduje jednak katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Niewykluczone jednak, że już wkrótce dojdzie do zmian w przepisach, które będą dotyczyły właśnie powyższych wyjątków.
Zakaz handlu w niedziele - projekt zmian
W czwartek na stronach Sejmu opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Projekt został przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Janusz Śniadek.
Jedna z proponowanych zmian polega na przesądzeniu, iż z wyłączenia spod zakazu handlu mogą korzystać placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, a nie - jak to wynika z obecnie obowiązującej ustawy – wszystkie placówki pocztowe.
Ponadto posłowie PiS chcą również zobowiązać placówki handlowe, które chcą korzystać z wyłączeń spod zakazu handlu w niedziele, do prowadzenia miesięcznej ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej. "Ta ewidencja przychodów ma umożliwić inspektorom pracy kontrolę, czy dana placówka spełnia kryteria określone w ustawie" - czytamy.
Zaproponowano, by zmiany w zakazie handlu w niedziele weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Na razie - jak czytamy na sejmowych stronach - projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.
Obostrzenie w sklepach
We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni. W placówkach handlowych obowiązują również limit osób - 1 osoba na 10 m kw.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock