Przeniesienie niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 grudnia - taka propozycja znalazła się w założeniach projektu ustawy, które zostały opublikowane w wykazie prac rządu. Podkreślono przy tym, że "jest to uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Wigilia".
Według obecnie obowiązujących przepisów nie ma zakazu handlu w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W tym roku te dwie niedziele bez zakazu przypadają na 17 i 24 grudnia, przy czym w Wigilię handel może odbywać się maksymalnie do godziny 14.00.
Niedziele handlowe w grudniu - propozycja zmian
Jak wynika z założeń projektu ustawy, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd chciałby zmienić termin tej drugiej niedzieli handlowej i przenieść ją z 24 na 10 grudnia.
"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu proponuje się ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych – w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00" - napisano.
Przy czym przewidziano także "wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia 2023 r. będzie dniem objętym zakazem".
"Jest to uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, przygotowań i spotkań rodzinnych" - wyjaśniono w założeniach projektu.
Dodano, że "z uwagi na fakt, iż ograniczenie handlu w niedziele jest przedmiotem regulacji ustawowej, niezbędne jest podjęcie działań legislacyjnych i nie jest możliwe osiągnięcie ww. celu projektu ustawy za pomocą innych środków".
Plany zmian w zakazie handlu
Projektem ustawy w sprawie zmian w zakazie handlu zajmie się już nowy parlament. Jak wynika z postanowienia opublikowanego przez Kancelarię Prezydenta, pierwsze posiedzenie Sejmu zostało zaplanowane na 13 listopada na godzinę 12, a Senatu - na godzinę 16.
Co wynika z przedwyborczych obietnic partii, które mają większość w Sejmie? Koalicja Obywatelska wśród propozycji programowych zapisała zlikwidowanie obowiązujących ograniczeń. "Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne" - zapowiedziała KO.
Trzecia Droga, którą tworzą Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe, zapowiadała przywrócenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Z kolei Lewica zapisała w programie wprowadzenie 2,5-krotnie wyższego wynagrodzenia za pracę w niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy, a także prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników, którzy nie są obecnie objęci zakazem pracy w niedzielę.
Zakaz handlu w niedziele
W niedzielę, 12 listopada, wypada kolejna niedziela z zakazem handlu.
W 2023 roku - podobnie jak w 2022 - handlowych niedziel jest siedem. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (plus handel maksymalnie do godz. 14.00 w Wigilię).
Zakaz handlu w niedziele - katalog wyłączeń
Według przepisów w niedziele objęte zakazem za ladą sklepów mogą stać wyłącznie ich właściciele. Ustawa ograniczająca handel w niedziele określa jednak katalog 32 wyłączeń.
Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock