Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl
Tusk podczas obrad okrągłego stołu o sprzeciwie mediów wobec zmian w prawie autorskim
Tusk podczas obrad okrągłego stołu o sprzeciwie mediów wobec zmian w prawie autorskimTVN24
wideo 2/5
TUSK

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

W środę w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z przedstawicielami mediów w sprawie zmian w prawie autorskim. Tematem spotkania była nowelizacja ustawy wdrażającej unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market).

Na spotkanie zaproszeni zostali redaktorzy naczelni i szefowie organizacji reprezentujących wydawców - sygnatariuszy listu otwartego w sprawie zmian w prawie autorskim, skierowanego do premiera w marcu tego roku.

Podczas okrągłego stołu szef rządu zadeklarował znalezienie "satysfakcjonującego rozwiązania jeszcze w obecnym, lipcowym cyklu senackim".

Bieżące posiedzenie Senatu kończy się w czwartek, kolejne jest zaplanowane na 24-26 lipca.

Michał Samul: media cyfrowe są dzisiaj w poważnej sytuacji
Michał Samul: media cyfrowe są dzisiaj w poważnej sytuacjiTVN24

"Media cyfrowe dzisiaj są w poważnej sytuacji"

- Media cyfrowe dzisiaj są w poważnej sytuacji i na pewno ważne jest to, żebyśmy rozpoczęli rozmowy o ich przyszłości, bo pełnią bardzo ważną rolę. Dominacja technologicznych gigantów, która ze strony użytkownika miała być ułatwieniem dostępu do tych treści, może w bardzo prosty sposób doprowadzić do sytuacji, w których te treści nie będą powstawały, bo redakcje zostaną zlikwidowane. Po prostu nie będzie środków, żeby na tę pracę dziennikarską sobie pozwolić - mówił jeszcze przed obradami przy okrągłym stole Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 i "Faktów" TVN.

- Media z roku na rok są osłabiane poprzez koncerny technologiczne poprzez to, że one coraz bardziej monopolizują rynek reklamy cyfrowej. Tam dzisiaj my też głównie się przenosimy jako media tradycyjne. I to jest niebezpieczne, ponieważ to osłabia media tradycyjne. A żyjemy w świecie pełnym dezinformacji, fake newsów i tak dalej. Kto ma z nimi walczyć, jeśli nie dziennikarze? Algorytmy na pewno nie będą z tym walczyć - mówił Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

- Mamy to doświadczenie z Europy. Jesteśmy ostatnim krajem, które implementuje tę dyrektywę. Jesteśmy w stanie zrobić dobre prawo, które będzie skutecznie zabezpieczało nasze interesy, ale również będzie dobrą podstawą do rozmów z nami dla firm technologicznych. Bo ja chcę podkreślić, my nie jesteśmy przeciwko tym firmom. Nie jesteśmy w konflikcie, to jest kwestia tylko skutecznego prawa - podkreślił Maciej Kossowski, Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Marszałkini Senatu: prace muszą zakończyć się w lipcu

Po spotkaniu marszałkini Senatu powiedziała dziennikarzom, że rozmowy były merytoryczne i w większości punktów wydawcy i polskie władze zgadzali się. - Wiemy, że w Polsce media, artyści, twórcy muszą być chronieni i muszą czuć wsparcie państwa. Szukamy dobrego zapisu, który zapewni polskim mediom bezpieczeństwo w starciu z gigantami. Jutro (czwartek - red.) mamy pierwszą komisję kultury w Senacie, potem następną i mam nadzieję, że w najbliższych dniach przygotujemy wspólnie rozwiązanie, jeden zapis, który te gwarancje polskiego państwa da - podkreśliła.

Pytana, czy prace nad nowelą prawa autorskiego mogą zakończyć się jeszcze w tym miesiącu, odparła, że "muszą zakończyć się" podczas ostatniego, lipcowego posiedzenia Senatu. - Ta dyrektywa jest bardzo ważna i nie możemy czekać z jej przyjęciem. Sprawa musi być zamknięta w lipcu - stwierdziła Kidawa-Błońska.

Wiceszef MKiDN Andrzej Wyrobiec dopytywany o skład grupy rządowej, która będzie pracować nad zmianami w prawie autorskim, poinformował, że znajdą się w niej prawnicy oraz dyrektor Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu MKiDN Maciej Dydo, a także przedstawiciele wskazani przez Izbę Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol. - Chodzi nam o to, byśmy rozmawiali z grupą jak najszerzej reprezentującą wydawców - wyjaśnił.

"Zespół musi przygotować rozwiązania"
"Zespół musi przygotować rozwiązania"TVN24

"Nam i światu polskiej polityki grożą fakenewsy"

- Spotkanie było niezwykle otwarte i konstruktywne. Powstanie mały, kilkuosobowy zespół. Pracę rozpoczynamy jutro. Zgadzamy się, że i nam i światu polskiej polityki grożą fakenewsy dystrybuowane w internecie - tak relacjonował środowe spotkanie premiera z przedstawicielami mediów redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

- Przed spotkaniem miałem obawy, że premier będzie miał nam za złe ubiegłotygodniowy protest wydawców. Jednak okazało się, że Donald Tusk wykazał pełne zrozumienie dla naszych intencji, bo i politycy i media nie mogą okazać się bezradne w relacjach z big techami - stwierdził wiceprezes Izby Wydawców Prasy.

- Spotkanie było bardzo dobre. Wydaje mi się, że było w bardzo dobrej atmosferze. Dwie rzeczy główne, które są do przekazania: powstanie grupa rządowa złożona z przedstawicieli wydawców, która będzie pracować bardzo szybko nad rozwiązaniami, które usatysfakcjonują obie strony. Dostaliśmy obietnice od pana premiera i od pani marszałek Senatu, bo oboje byli obecni na spotkaniu, w obecności pani minister kultury, że jutro komisja senacka rozważy poprawki do ustawy o prawie autorskim, a następnie zawiesi obrady - powiedział po środowym spotkaniu premiera z mediami Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

- Zawiesi obrady do czasu, kiedy ta grupa wydawców i rządowa ustali, jakie mają być zapisy ustawy. W momencie, kiedy ustalenia zapadną, bardzo szybko, jeszcze w tym miesiącu zbierze się Senat i w takiej postaci, w jakiej ta grupa ustali, przyjmie poprawki do ustawy - przekazał.

Dodał, że premier zobowiązał się również, iż porozmawia z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, żeby Sejm jeszcze podczas ostatniej sesji lipcowej poprawki senackie rozważył i do ustawy przyjął.

- Takie są główne ustalenia. Mam bardzo dobre wrażenie po tym spotkaniu. Mam nadzieję, że ustawa zostanie zmieniona w taki sposób, żeby wydawcom i dziennikarzom, bo to jest superważne, żeby podkreślić, nie chodzi tylko o wydawców, ale również o autorów treści, że będziemy na równej stopie mogli prowadzić rozmowy z big techami i że dziennikarstwo w Polsce przeżyje - podkreślił redaktor naczelny Onetu.

Jak mówił, premier i wydawcy zgadzają się co do tego, że "w sprawie pryncypiów, czyli w sprawie tego, że nie ma niezależności dziennikarskiej bez niezależności finansowej i że wydawcy w Polsce, wszystko jedno czy mali, czy duzi, muszą po prostu mieć prawo na równej stopie rozmawiać z big techami, tak, co do tego się zgodziliśmy".

Dopytywany o to, kiedy odbędzie się pierwsze spotkanie grupy, odpowiedział: - Grupa ma się spotkać od razu, w najbliższym czasie. Padło stwierdzenie, że od jutra grupa zacznie pracę. Dlatego, że mamy 24 lipca posiedzenie Senatu i do tego czasu ta grupa musi zakończyć pracę.

Poinformował, że "grupa ma być bardzo mała, żeby po prostu szybko pracować".

Konieczne wspólne zdefiniowanie problemu

Wcześniej premier Donald Tusk, otwierając spotkanie z przedstawicielami mediów w sprawie zmian w prawie autorskim, stwierdził, że "nie ma wątpliwości, że w interesie zarówno mediów, dziennikarzy, twórców, ale też w interesie każdej przyzwoitej władzy publicznej jest utrzymanie maksymalnego poziomu niezależności mediów". - I to nie tylko niezależności politycznej. Przez te lata, kiedy wspólnie budowaliśmy wolną Polskę, było bardzo wyraźnie widać, że jesteśmy na jakimś zakręcie, wtedy kiedy było poczucie, że ta wolność czy niezależność była ograniczana z bardzo różnych powodów - dodał.

Premier Tusk powiedział, że rozumie, iż we współczesnym świecie ta niezależność dotyczy także relacji mediów "z największymi aktorami na rynku, czyli tak zwanymi big techami".

- Ta dysproporcja między innymi, jeśli chodzi o możliwości finansowe, organizacyjne, logistyczne, między mediami takimi jakie państwo tu reprezentujecie a największymi światowymi globalnymi firmami, szczególnie na rynku elektronicznym, wymaga rzeczywiście innych, bardzo nowatorskich regulacji. Też na poziomie legislacji i później praktyki - powiedział premier.

Premier Tusk powiedział, że w jego ocenie jest "bardzo istotne to, żebyśmy tak maksymalnie szczerze zdefiniowali to, co jest wspólne, gdzie jest jakaś rozbieżność opinii, w jaki sposób zbudować model, który będzie też realny od strony wykonawczej". - Ostatnia rzecz, na jakiej by mi zależało podczas tego spotkania, to to, byśmy rozstali się w poczuciu, że wszystko jest okej, że wszystko jest załatwione, a później by się okazało, że nie do końca się zrozumieliśmy, co tak naprawdę mamy wspólnie załatwić - stwierdził premier.

Donald Tusk wyraził swoje przekonanie, że "w tej konkretnej sprawie rzeczywiście mamy wspólny interes".

- Polega on na tym, że na tyle, na ile jest to możliwe, żeby państwo budowało nie tyle ochronę, bo nie tego chcecie, ale żeby potrafiło dyktować warunki wszystkim aktorom na tym rynku, żeby media nie były na pozycji przegranej w konfrontacji, która czasami się zdarza z tymi największymi - zauważył.

- Nie chciałbym, aby wasza akcja społeczna, publiczna, poszła na marne - powiedział premier. Zaznaczył, że chciałby, aby tę energię i wysiłek, który się pojawił, "przekuć we wspólny pożytek".

Reakcja na apel wydawców

Zaproszenie premiera to reakcja na ubiegłotygodniowy apel wydawców oraz dziennikarzy polskich mediów do polityków, by zmienili uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych. W apelu podkreślono, że w trakcie uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym zlekceważono ich postulaty, o których realizację zabiegali.

Wydawcy obawiają się, że przepisy doprowadzą do "zagłodzenia mediów" przez duże platformy cyfrowe. W przypadku sporu o tantiemy, rekompensaty za ekspozycję treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem chcieliby również wprowadzenia instrumentu mediacji między platformami i wydawcami. Zdaniem wydawców, postulaty te zostały zignorowane zarówno przez MKiDN, jak i Sejm.

Wydawcy podkreślają, że w trakcie uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym zlekceważono ich postulaty, o których realizację zabiegali. "Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o tantiemy, rekompensaty za ekspozycję treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem" - napisali. Pod apelem podpisali się wydawcy oraz dziennikarze polskich mediów - łącznie ponad 350 tytułów gazet i portali lokalnych.

Czytaj więcej: Polskie media apelują do polityków >>>

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP