Nadzwyczajne walne zgromadzenie PGE Polska Grupa Energetyczna zdecydowało w środę o zmianach w radzie nadzorczej. Pracę straciła między innymi Janina Goss, przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.
O godzinie 12 zaczęło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PGE. Walne zgromadzenie odwołało z rady nadzorczej Janinę Goss, Artura Składanka, Mieczysława Sawaryna, Tomasza Hapunowicza i Radosława Winiarskiego. Za ich odwołaniem padło niemal 81 proc. głosów zarejestrowanych na walnym.
Na ich miejsce powołano Elżbietę Niebisz, Eryka Kosińskiego, Małgorzatę Banasik, Andrzeja Rzońcę, Sławomira Patyrę, Andrzeja Sadkowskiego oraz Andrzeja Kozyrę. Cała siódemka została zgłoszona przez Skarb Państwa. Za powołaniem z dniem 1 lutego każdego z kandydatów do rady głosowało ponad 92 proc. zarejestrowanych na walnym głosów.
W skład rady nadzorczej PGE wchodzi od pięciu do dziewięciu członków, powoływanych i odwoływanych przez walne, przy czym Skarb Państwa jest uprawniony do powoływania oraz odwoływania jednego członka rady w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi spółki. 29 grudnia Skarb Państwa odwołał z RN Zbigniewa Gryglasa, a 25 stycznia powołał w skład rady Michała Domagałę.
Zgodnie ze statutem spółki Skarb Państwa jest uprawniony do powoływania oraz odwoływania jednego członka rady nadzorczej w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi spółki.
Minister aktywów skorzystał z tego uprawnienia 29 grudnia 2023 r., odwołując z rady Zbigniewa Gryglasa, a 25 stycznia br. powołując na jego miejsce Michała Domagałę.
Na stanowisku pozostała także przewodnicząca rady Anna Kowalik. Wobec zmian rada nadzorcza PGE liczy obecnie dziewięć osób.
Kim jest Janina Goss?
Janina Goss ma 80 lat. Jest określana mianem "szarej eminencji PiS". Goss od 2016 roku zasiadała w radzie nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Do 13 grudnia zasiadała także w radzie nadzorczej Orlenu. Janina Goss do rady nadzorczej Orlenu trafiła na początku 2023 roku. Skarb Państwa jest uprawniony do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej Orlenu, pozostałych członków rady nadzorczej powołuje i odwołuje walne zgromadzenie spółki.
Od 2012 roku Goss pełni też funkcję członka zarządu w spółce Srebrna, która miała budować "dwie wieże" na warszawskiej Woli. W 2019 roku "Gazeta Wyborcza" ujawniła przebieg negocjacji w tej sprawie między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem.
"Goss ma mieć nie tylko nieograniczony dostęp do ucha Kaczyńskiego, ale nawet swój pokój w partyjnej centrali przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie urzęduje przez większość dni tygodnia" - tak o roli kobiety w bliskim otoczeniu prezesa PiS pisała "Wyborcza".
Prezes PiS Jarosław Kaczyński dopiero po interwencji mediów i Komisji Etyki Poselskiej ujawnił w 2014 roku, że to właśnie Goss pożyczyła mu 200 tysięcy złotych na leczenie matki.
Janina Goss w latach 2016-2022 była również członkiem rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska S.A. W lipcu ubiegłego roku "Gazeta Wyborcza" napisała, że zasiadanie w obu radach może być niezgodne z prawem. Ponadto w latach 2009-2010 była członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia S.A. W latach 2006-2009 członek rady nadzorczej TVP S.A., w tym przez okres około dwóch lat pełniła funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. W latach 1990-2003 była członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, w latach 1991-2003 radcą prawnym w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Łodzi.
Janina Goss jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Posiada tytuł radcy prawnego.
Zmiany w PGE
Środowe decyzje w sprawie składu rady nadzorczej PGE nie są pierwszymi zmianami. Jedną z pierwszych decyzji nowego ministra aktywów państwowych Borysa Budki było odwołanie Zbigniewa Gryglasa z rady nadzorczej PGE.
"Dziś odwołałem Zbigniewa Gryglasa ze składu rady nadzorczej PGE S.A. Wkrótce kolejne dobre zmiany w spółkach Skarbu Państwa" - pisał Borys Budka na platformie X.
Zbigniew Gryglas był członkiem rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Został do niej powołany dwa razy. Pierwszy raz w listopadzie 2021 roku, po czym został odwołany 23 czerwca 2022 r. Po trzech tygodniach, w połowie lipca 2023 r., polityk ponownie trafił do rady największej firmy energetycznej w Polsce.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24