Policja zapowiada "wzmożone kontrole". Na ten element trzeba szczególnie uważać

Z kraju

Rusza kampania "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo"tvn24
wideo 2/4

Rusza kampania Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Instytutu Transportu Samochodowego, która ma zwrócić uwagę na nieprawidłowe oświetlenie pojazdów i zagrożenia z tym związane. W jej ramach z jednej strony można bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w autach, z drugiej strony planowane są także policyjne kontrole.

Kampanię "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" zainaugurowano w poniedziałek w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego. Tę czwartą edycję akcji policji i ITS wspierają m.in. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów i Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Bezpłatne sprawdzenie świateł

Wśród założeń kampanii znalazły się ogólnopolskie dni otwarte na stacjach diagnostycznych objętych patronatem przez ITS i Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów oraz tych, które wyraziły chęć włączenia się w akcję.

Na wybranych stacjach 26 października, 16 listopada i 23 listopada kierowcy będą mogli nieodpłatnie sprawdzić oświetlenie swoich samochodów.

- Akcja ma zasięg ogólnopolski, potrwa do 15 grudnia. W jej ramach zaplanowaliśmy zarówno wzmożone kontrole policyjne pod kątem prawidłowości oświetlenia pojazdów, jak również działania edukacyjne oraz profilaktyczne i bezpłatne przeglądy i ustawienie świateł na stacjach diagnostycznych. - tłumaczyła komisarz Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku.

Jak wskazują organizatorzy akcji, tylko sprawne i prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego na drodze.

Podinspektor Radosław Kobryś z BRD KGP podkreślał podczas briefingu inaugurującego kampanię, że widoczność bardzo mocno wpływa na bezpieczeństwo. Dla przykładu zestawił liczbę pieszych, którzy zginęli w maju 2018 roku - 28, z liczbą tych, którzy zginęli w listopadzie tego samego roku, czyli blisko 100. Jak zauważył, właśnie w jesiennych i zimowych miesiącach widoczność jest najistotniejsza.

Kobryś zaznaczył, że kampania skierowana jest nie tylko do kierowców, lecz także do pieszych. Zaakcentował przy tym wagę noszenia elementów odblaskowych, nie tylko na obszarze niezabudowanym.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock