- Pomoc dla Rafako jest wciąż możliwa, trwają w tej sprawie rozmowy - poinformował minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki w grudniu ubiegłego roku.
- Pomoc dla Rafako jest wciąż możliwa, ale najważniejsi są ludzie, nie miejsca pracy. Rozumiem kontekst regionalny, ale podchodzimy do tego spokojnie i planujemy pewne rozwiązania. Musimy jednak pamiętać, że w ostatnich latach Rafako miało trudności z realizacją kontraktów i nie jest to spółka pod nadzorem MAP - powiedział minister Jaworowski podczas spotkania z dziennikarzami.
Brak porozumienia
Minister aktywów państwowych nie dysponuje instrumentami umożliwiającymi bezpośrednie wsparcie podmiotów znajdujących się trudnej sytuacji finansowej, dlatego zwrócił się do ARP oraz PFR z prośbą o przedstawienie możliwości ewentualnego wsparcia Rafako.
Przeprowadzone dotychczas rozmowy i przedstawione propozycje nie pozwoliły jednak osiągnąć porozumienia, z uwagi na brak akceptacji ze strony zarządu Rafako, jak i jego głównych akcjonariuszy i wierzycieli.
Obecnie Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzi dialog z syndykiem w celu przywrócenia długofalowej i stałej zdolności Rafako do konkurowania na rynku. W ramach wielopoziomowych działań ARP uczestniczy w rozmowach z potencjalnym inwestorem w kwestii przejęcia spółki oraz stworzenia efektywnego modelu finansowania.
W ocenie Ministerstwa Aktywów Państwowych głównym wyzwaniem, w ramach ewentualnych działań, pozostaje zabezpieczenie portfela zamówień w perspektywie krótko- i średnioterminowej, co stanowiłoby fundament do odzyskania długoterminowej stabilności operacyjnej Rafako.
Rządowa pomoc dla Rafako
W 2021 roku Rafako znajdowało się w trudnej sytuacji i ARP udzieliła jej pomocy publicznej w wysokości 100 mln zł. W połowie 2024 r., aby zapewnić wsparcie w wypracowaniu ewentualnego porozumienia, ARP włączyła się w niektóre rozmowy odbywające się pomiędzy Rafako a wierzycielami. W ocenie MAP dalsze zaangażowanie w sprawy Rafako musi być uważnie rozważane ze względu na wpływ regulacji wynikających z europejskiego prawa konkurencji.
Upadłość Rafako
Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako 19 grudnia ubiegłego roku (stało się ono prawomocne 21 stycznia). Wyznaczono wówczas syndyka, którym został Wojciech Zymek. 23 stycznia br. syndyk poinformował o przeprowadzeniu do 28 lutego br. zwolnień grupowych, które mają objąć do 699 pracowników spółki.
Zarząd Rafako złożył wniosek o ogłoszenie upadłości 26 września 2024 r., wskazując na brak możliwości uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami szczegółowych zasad konwersji zobowiązań spółki na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań spółki, które pozwoliłyby na redukcje zadłużenia. To według Rafako mogłoby pozwolić firmie odzyskać zdolność pozyskania finansowania zewnętrznego na realizację przyszłych zamówień.
Apel o dodatkową pomoc
Związkowcy z Rafako, prezydent Raciborza i starosta raciborski podpisali się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska o przyspieszenie procedur mających zmierzać do uratowania będącego w upadłości zakładu.
"Szanowny Panie Premierze, bardzo prosimy Pana o interwencję, bo widzimy, że bez niej Rafako przestanie istnieć. (…) Jesteśmy wdzięczni, że w końcu ruszyły zapowiadane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych rozmowy Agencji Rozwoju Przemysłu z syndykiem" - napisano w liście.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Zbigniew Meissner/PAP