Z kraju

Już wszystkie banki stosują ujemny LIBOR. Ale ujemne oprocentowanie wciąż rzadkie

Z kraju

Już wszystkie banki stosują ujemny LIBOR
TVN24 BiSJuż wszystkie banki stosują ujemny LIBOR

Ulga dla "frankowiczów". Już wszystkie banki stosują ujemny LIBOR - wynika z opublikowanego dziś przez UOKiK zestawienia.

UOKiK swoje zestawienie publikuje co tydzień - najnowsze dotyczy okresu od 23 do 27 lutego. Raport pokazuje, jak banki idą na rękę osobom zadłużonym we franku szwajcarskim, przede wszystkim czy stosują ujemny LIBOR, czyli wskaźnik na podstawie którego wyliczane jest oprocentowanie kredytów frankowych.

LIBOR jest głęboko poniżej zera już od dłuższego czasu, ale wiele banków nie pomniejszało o jego wysokość oprocentowania kredytów. Przyjmowały, że wynosi on zero. Niedawno, pod naciskiem opinii publicznej, zadeklarowały, że to się zmieni, a frankowe raty spadną. UOKiK co tydzień sprawdza, czy banki wywiązały się z tej obietnicy.

Tak jak poprzednio wśród banków, które przepytał urząd znalazły się: Alior Bank, Bank BPH, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Gospodarki Krajowej, Bank Handlowy w Warszawie (Citi), Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Deutsche Bank Polska, DNB Bank Polska, Euro Bank, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, PEKAO Bank Hipoteczny, PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Svenska Handelbanken.

Idą na rękę, ale...

Jak się okazuje, niemal wszystkie banki idą na rękę "frankowiczom". Stosowania ujemnej stawki LIBOR nie deklaruje jedynie Reiffeisen Bank Polska, ale tylko w przypadku części kredytów.

Na 22 banki umieszczone w zestawieniu większość (14) - tak jak w zeszłym tygodniu - nie stosowała jednak całkowitego ujemnego oprocentowania (gdy LIBOR był bezwzględnie wyższy niż marża). Wyjątki to: Alior Bank, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Handlowy w Warszawie (Citi), Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, Euro Bank i PKO Bank Polski.

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu oraz wydłużenia okresu kredytowania zaoferowały prawie wszystkie banki, takiej możliwości nie przewidział jedynie Svenska Handelsbanken.

Na przewalutowania kredytu na złote po kursie niższym niż kurs sprzedaży, po którym rozliczane są okresowe należności związane z obsługą kredytów, godziło się 18 banków. W stosunku do poprzedniego tygodnia dane te nie uległy zmianom. Większość banków dalej informowała też klientów o działaniach, które podjęły w celu ułatwienia spłaty rat ich kredytów.

ZESTAWIENIE INFORMACJI OD BANKÓW Z OKRESU 23-27 LUTEGO

KURSY SPRZEDAŻY i KUPNA FRANKA Z OKRESU 23-27 LUTEGO

W okresie 23 do 27 lutego najniższy średni kurs sprzedaży franków w kontrolowanych dniach oferował ING Bank Śląski - 3,8842 zł, a najwyższy Alior Bank - 4,0049 zł.

"Frankowicze" kontra banki. Warto iść do sądu?
"Frankowicze" kontra banki. Warto iść do sądu?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mw//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości