Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o zaszczepienie pracowników handlu w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Organizacja zwraca uwagę, że osoby zatrudnione w handlu są pracownikami tak zwanej infrastruktury krytycznej, z wysoką częstotliwością kontaktów.
W opublikowanej w piątek informacji Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) podkreśliła, że zarówno personel sklepów, jak i centrów dystrybucji to pracownicy tzw. infrastruktury krytycznej, a charakter ich pracy, zakładający wysoką częstotliwość kontaktów społecznych, predestynuje tę grupę zawodową do szczepień na zasadach preferencyjnych.
Apel do rządu
"To dzięki wysiłkowi handlowców utrzymana jest ciągłość dostaw żywności i niezbędnych towarów do sklepów, a społeczeństwo może dokonywać zakupów w bezpieczny sposób, w ścisłym reżimie sanitarnym" - czytamy.
Według POHiD, bezpieczeństwo i zdrowie pracowników są fundamentalnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania handlu oraz zaopatrzenia obywateli w żywność.
"Apelujemy do polskiego rządu o bezzwłoczne ujęcie pracowników handlu w I etapie szczepień, co będzie gwarantem utrzymania ciągłości dostaw i bezpieczeństwa żywności w naszym kraju" - czytamy.
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowym partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach.
Proces szczepień
Proces szczepień przeciwko COVID-19 – zgodnie z programem – jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap zero, podczas którego szczepienia powinni otrzymać m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W ramach etapu pierwszego szczepienie powinni otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.
Z dziennego raportu zamieszonego w piątek na Twitterze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika, że do tej pory wykonano w Polsce 188 tys. 956 szczepień przeciw COVID-19.
Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 poinformował we wtorek, że grupa pierwsza rozpocznie szczepienie 25 stycznia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock