Tyle zarobiła żona sekretarza generalnego PiS. Znamy oświadczenie majątkowe

Źródło:
TVN24 Biznes
Politycy komentują karierę żony sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego
Politycy komentują karierę żony sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego TVN24
wideo 2/8
Politycy komentują karierę żony sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego TVN24

Niemal pół miliona złotych zarobiła w ubiegłym roku Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego - wynika z jej oświadczenia majątkowego. Jako "środki pieniężne zgromadzone w walucie polskiej" wpisała 332 tysiące złotych.

Grzegorz Łakomski z tvn24.pl i Dariusz Kubik z "Czarno na białym" w reportażu "Do spółki z PiS. Drodzy państwo" opisali karierę Sylwii Sobolewskiej, żony sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Sobolewskiego, w spółkach zależnych od władz.

Zarobki Sobolewskiej możemy poznać za sprawą oświadczeń majątkowych, które składa. W najnowszym, za 2022 rok, wśród źródeł dochodów wymieniła pełnienie funkcji członka zarządu spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim. Tam uzyskała wynagrodzenie na poziomie 215,5 tys. złotych (dochód to niemal 116 tys. zł).

Fragment oświadczenia majątkowego Sylwii Sobolewskiej. Funkcja członka zarządu w spółce PGK w Kamieniu Pomorskimtvn24.pl

Żona sekretarza PiS jest też członkiem rady nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu. Z tego tytułu osiągnęła w ubiegłym roku 36,4 tys. zł.

Kolejnym źródłem dochodu Sylwii Sobolewskiej była umowa o pracę, z której uzyskała w 2022 roku niemal 234 tys. złotych. W oświadczeniu majątkowym nie jest podane, w jakiej firmie Sobolewska ma etat.

Łącznie te trzy źródła dają wynagrodzenie na poziomie 486 tys. zł.

Fragment oświadczenia majątkowego Sylwii Sobolewskiej. Wpis dotyczący umowy o pracętvn24.pl

W oświadczeniu majątkowym znajdziemy też informację o oszczędnościach na poziomie 332 tys. złotych (rok wcześniej było to 63 tys. zł). Jednocześnie zniknęło jedno z dwóch mieszkań wpisanych w oświadczeniu majątkowym za 2021 rok. To lokal o powierzchni 37 metrów kwadratowych, którego wartość Sylwia Sobolewska szacowała rok temu na 250 tysięcy złotych. Dodać trzeba, że druga posiadana nieruchomość (mieszkanie o powierzchni 44 metrów kwadratowych, 440 tys. zł), jak i oszczędności mogą być objęte małżeńską wspólnością majątkową.

Oświadczenie majątkowe Sylwii Sobolewskiej za 2022 rok

"Tłuste koty" w PiS

- To jest syndrom tłustych kotów - tak mówił w lipcu 2021 roku prezes Jarosław Kaczyński, krytykując nepotyzm i zapowiadając porządki w partii. Prawo i Sprawiedliwość przyjęło na partyjnym kongresie uchwałę, która zakazywała zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów. W tym współmałżonków.

W wyniku tej uchwały Sylwia Sobolewska utraciła posady w radach nadzorczych kilku spółek skarbu państwa - Orlen Paliwa, Anwil z Grupy Orlen i Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Jednocześnie stosunkowo szybko znalazła zatrudnienie w innych instytucjach, które są finansowane z pieniędzy podatników - w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim oraz w radzie nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu w województwie śląskim.

Czytaj także: Żona posła PiS odeszła z Orlenu, znalazła pracę w innych publicznych spółkach

Kolejnego oświadczenia majątkowego może już nie być

Z oświadczenia majątkowego Sylwii Sobolewskiej wynika, że członkiem zarządu PGK w Kamieniu Pomorskim przestała być z końcem stycznia 2023 roku.

Dariusz Kubik, dziennikarz TVN24, zapytał Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej między innymi o to, kto, dlaczego i jakim trybie zaproponował pani Sylwii Sobolewskiej stanowisko wiceprezes zarządu PGK, kiedy i z jakich powodów doszło do zmiany jej stanowiska (na prokurentkę w spółce PGK), jakie są nowe zarobki oraz czy oświadczenie majątkowe prokurenta musi być upublicznione.

Sylwia Brzęczkowska, która od 24 maja pełni funkcję p.o. prezes zarządu PGK w Kamieniu Pomorskim, napisała w odpowiedzi, że nie są jej znane powody zaproponowania pani Sylwii Sobolewskiej funkcji wiceprezesa. Dodała, że żona sekretarza generalnego PiS sama złożyła rezygnację z pełnionej funkcji w zarządzie. "Prezes zarządu, który udzielił ww. prokury został odwołany ze swojej funkcji, a tylko on mógł udzielić odpowiedzi na to pytanie (o zmianę stanowiska - red.)" - wyjaśniła.

Brzęczkowska napisała także, że "zgodnie z obowiązującymi przepisami oświadczenie majątkowe prokurenta spółki nie podlega publikacji".

Do tej pory żona polityka PiS była zobowiązana do składania oświadczenia majątkowego na podstawie art. 24h ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że "radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym".

Pytanie o zarobki Sylwii Sobolewskiej

Dariusz Kubik dopytywał także, czym zajmuje się prokurent. Jak wynika z odpowiedzi Sylwii Brzęczkowskiej to "szczególne pełnomocnictwo" udzielone przez prezesa zarządu, a w ramach zadań ma takie czynności jak: zawieranie umów sprzedaży i najmu, reprezentowanie spółki przed organami sądowymi i administracji publicznej, poszukiwanie i pozyskiwanie preferencyjnych źródeł finansowania dla działalności spółki, a także składanie oświadczeń woli w imieniu PGK.

Na pytanie o wynagrodzenie Sylwii Sobolewskiej na tym stanowisku Brzęczkowska odpowiedziała, że "zgodnie z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych" nie może udzielić takich informacji. Dodała, że "zasady ustalania wysokości wynagrodzeń (...) w Spółce są zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i wysokość żadnego wynagrodzenia w Spółce nie odbiega od wynagrodzenia innych osób wykonujących podobne zadania na rzecz Spółki".

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. Urząd poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliony dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się już za kilka miesięcy. Organizatorzy już jednak przygotowują się do stawienia czoła bezprecedensowej fali cyberzagrożeń, które zostały spotęgowane przez dynamiczny rozwój technologii, przede wszystkim sztucznej inteligencji. Analitycy podkreślają, że oznacza to znaczącą zmianę w ich strategii obronnej.

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku branża kulturalno-rozrywkowa odnotowała wzrost zadłużenia o blisko dwie trzecie, do poziomu blisko 63 milionów złotych. Jak ocenia BIG InfoMonitor, jest to wynik wysokiej presji płacowej, a także rosnących kosztów utrzymywania obiektów.

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Źródło:
PAP

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP