Tyle zarobiła żona sekretarza generalnego PiS. Znamy oświadczenie majątkowe

Źródło:
TVN24 Biznes
Politycy komentują karierę żony sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego
Politycy komentują karierę żony sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego TVN24
wideo 2/8
Politycy komentują karierę żony sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego TVN24

Niemal pół miliona złotych zarobiła w ubiegłym roku Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego - wynika z jej oświadczenia majątkowego. Jako "środki pieniężne zgromadzone w walucie polskiej" wpisała 332 tysiące złotych.

Grzegorz Łakomski z tvn24.pl i Dariusz Kubik z "Czarno na białym" w reportażu "Do spółki z PiS. Drodzy państwo" opisali karierę Sylwii Sobolewskiej, żony sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Sobolewskiego, w spółkach zależnych od władz.

Zarobki Sobolewskiej możemy poznać za sprawą oświadczeń majątkowych, które składa. W najnowszym, za 2022 rok, wśród źródeł dochodów wymieniła pełnienie funkcji członka zarządu spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim. Tam uzyskała wynagrodzenie na poziomie 215,5 tys. złotych (dochód to niemal 116 tys. zł).

Fragment oświadczenia majątkowego Sylwii Sobolewskiej. Funkcja członka zarządu w spółce PGK w Kamieniu Pomorskimtvn24.pl

Żona sekretarza PiS jest też członkiem rady nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu. Z tego tytułu osiągnęła w ubiegłym roku 36,4 tys. zł.

Kolejnym źródłem dochodu Sylwii Sobolewskiej była umowa o pracę, z której uzyskała w 2022 roku niemal 234 tys. złotych. W oświadczeniu majątkowym nie jest podane, w jakiej firmie Sobolewska ma etat.

Łącznie te trzy źródła dają wynagrodzenie na poziomie 486 tys. zł.

Fragment oświadczenia majątkowego Sylwii Sobolewskiej. Wpis dotyczący umowy o pracętvn24.pl

W oświadczeniu majątkowym znajdziemy też informację o oszczędnościach na poziomie 332 tys. złotych (rok wcześniej było to 63 tys. zł). Jednocześnie zniknęło jedno z dwóch mieszkań wpisanych w oświadczeniu majątkowym za 2021 rok. To lokal o powierzchni 37 metrów kwadratowych, którego wartość Sylwia Sobolewska szacowała rok temu na 250 tysięcy złotych. Dodać trzeba, że druga posiadana nieruchomość (mieszkanie o powierzchni 44 metrów kwadratowych, 440 tys. zł), jak i oszczędności mogą być objęte małżeńską wspólnością majątkową.

Oświadczenie majątkowe Sylwii Sobolewskiej za 2022 rok

"Tłuste koty" w PiS

- To jest syndrom tłustych kotów - tak mówił w lipcu 2021 roku prezes Jarosław Kaczyński, krytykując nepotyzm i zapowiadając porządki w partii. Prawo i Sprawiedliwość przyjęło na partyjnym kongresie uchwałę, która zakazywała zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów. W tym współmałżonków.

W wyniku tej uchwały Sylwia Sobolewska utraciła posady w radach nadzorczych kilku spółek skarbu państwa - Orlen Paliwa, Anwil z Grupy Orlen i Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Jednocześnie stosunkowo szybko znalazła zatrudnienie w innych instytucjach, które są finansowane z pieniędzy podatników - w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim oraz w radzie nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu w województwie śląskim.

Czytaj także: Żona posła PiS odeszła z Orlenu, znalazła pracę w innych publicznych spółkach

Kolejnego oświadczenia majątkowego może już nie być

Z oświadczenia majątkowego Sylwii Sobolewskiej wynika, że członkiem zarządu PGK w Kamieniu Pomorskim przestała być z końcem stycznia 2023 roku.

Dariusz Kubik, dziennikarz TVN24, zapytał Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej między innymi o to, kto, dlaczego i jakim trybie zaproponował pani Sylwii Sobolewskiej stanowisko wiceprezes zarządu PGK, kiedy i z jakich powodów doszło do zmiany jej stanowiska (na prokurentkę w spółce PGK), jakie są nowe zarobki oraz czy oświadczenie majątkowe prokurenta musi być upublicznione.

Sylwia Brzęczkowska, która od 24 maja pełni funkcję p.o. prezes zarządu PGK w Kamieniu Pomorskim, napisała w odpowiedzi, że nie są jej znane powody zaproponowania pani Sylwii Sobolewskiej funkcji wiceprezesa. Dodała, że żona sekretarza generalnego PiS sama złożyła rezygnację z pełnionej funkcji w zarządzie. "Prezes zarządu, który udzielił ww. prokury został odwołany ze swojej funkcji, a tylko on mógł udzielić odpowiedzi na to pytanie (o zmianę stanowiska - red.)" - wyjaśniła.

Brzęczkowska napisała także, że "zgodnie z obowiązującymi przepisami oświadczenie majątkowe prokurenta spółki nie podlega publikacji".

Do tej pory żona polityka PiS była zobowiązana do składania oświadczenia majątkowego na podstawie art. 24h ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że "radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym".

Pytanie o zarobki Sylwii Sobolewskiej

Dariusz Kubik dopytywał także, czym zajmuje się prokurent. Jak wynika z odpowiedzi Sylwii Brzęczkowskiej to "szczególne pełnomocnictwo" udzielone przez prezesa zarządu, a w ramach zadań ma takie czynności jak: zawieranie umów sprzedaży i najmu, reprezentowanie spółki przed organami sądowymi i administracji publicznej, poszukiwanie i pozyskiwanie preferencyjnych źródeł finansowania dla działalności spółki, a także składanie oświadczeń woli w imieniu PGK.

Na pytanie o wynagrodzenie Sylwii Sobolewskiej na tym stanowisku Brzęczkowska odpowiedziała, że "zgodnie z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych" nie może udzielić takich informacji. Dodała, że "zasady ustalania wysokości wynagrodzeń (...) w Spółce są zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i wysokość żadnego wynagrodzenia w Spółce nie odbiega od wynagrodzenia innych osób wykonujących podobne zadania na rzecz Spółki".

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP