Niemal pół miliona złotych zarobiła w ubiegłym roku Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego - wynika z jej oświadczenia majątkowego. Jako "środki pieniężne zgromadzone w walucie polskiej" wpisała 332 tysiące złotych.
Grzegorz Łakomski z tvn24.pl i Dariusz Kubik z "Czarno na białym" w reportażu "Do spółki z PiS. Drodzy państwo" opisali karierę Sylwii Sobolewskiej, żony sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Sobolewskiego, w spółkach zależnych od władz.
Zarobki Sobolewskiej możemy poznać za sprawą oświadczeń majątkowych, które składa. W najnowszym, za 2022 rok, wśród źródeł dochodów wymieniła pełnienie funkcji członka zarządu spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim. Tam uzyskała wynagrodzenie na poziomie 215,5 tys. złotych (dochód to niemal 116 tys. zł).
Żona sekretarza PiS jest też członkiem rady nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu. Z tego tytułu osiągnęła w ubiegłym roku 36,4 tys. zł.
Kolejnym źródłem dochodu Sylwii Sobolewskiej była umowa o pracę, z której uzyskała w 2022 roku niemal 234 tys. złotych. W oświadczeniu majątkowym nie jest podane, w jakiej firmie Sobolewska ma etat.
Łącznie te trzy źródła dają wynagrodzenie na poziomie 486 tys. zł.
W oświadczeniu majątkowym znajdziemy też informację o oszczędnościach na poziomie 332 tys. złotych (rok wcześniej było to 63 tys. zł). Jednocześnie zniknęło jedno z dwóch mieszkań wpisanych w oświadczeniu majątkowym za 2021 rok. To lokal o powierzchni 37 metrów kwadratowych, którego wartość Sylwia Sobolewska szacowała rok temu na 250 tysięcy złotych. Dodać trzeba, że druga posiadana nieruchomość (mieszkanie o powierzchni 44 metrów kwadratowych, 440 tys. zł), jak i oszczędności mogą być objęte małżeńską wspólnością majątkową.
"Tłuste koty" w PiS
- To jest syndrom tłustych kotów - tak mówił w lipcu 2021 roku prezes Jarosław Kaczyński, krytykując nepotyzm i zapowiadając porządki w partii. Prawo i Sprawiedliwość przyjęło na partyjnym kongresie uchwałę, która zakazywała zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów. W tym współmałżonków.
W wyniku tej uchwały Sylwia Sobolewska utraciła posady w radach nadzorczych kilku spółek skarbu państwa - Orlen Paliwa, Anwil z Grupy Orlen i Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.
Jednocześnie stosunkowo szybko znalazła zatrudnienie w innych instytucjach, które są finansowane z pieniędzy podatników - w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim oraz w radzie nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu w województwie śląskim.
Kolejnego oświadczenia majątkowego może już nie być
Z oświadczenia majątkowego Sylwii Sobolewskiej wynika, że członkiem zarządu PGK w Kamieniu Pomorskim przestała być z końcem stycznia 2023 roku.
Dariusz Kubik, dziennikarz TVN24, zapytał Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej między innymi o to, kto, dlaczego i jakim trybie zaproponował pani Sylwii Sobolewskiej stanowisko wiceprezes zarządu PGK, kiedy i z jakich powodów doszło do zmiany jej stanowiska (na prokurentkę w spółce PGK), jakie są nowe zarobki oraz czy oświadczenie majątkowe prokurenta musi być upublicznione.
Sylwia Brzęczkowska, która od 24 maja pełni funkcję p.o. prezes zarządu PGK w Kamieniu Pomorskim, napisała w odpowiedzi, że nie są jej znane powody zaproponowania pani Sylwii Sobolewskiej funkcji wiceprezesa. Dodała, że żona sekretarza generalnego PiS sama złożyła rezygnację z pełnionej funkcji w zarządzie. "Prezes zarządu, który udzielił ww. prokury został odwołany ze swojej funkcji, a tylko on mógł udzielić odpowiedzi na to pytanie (o zmianę stanowiska - red.)" - wyjaśniła.
Brzęczkowska napisała także, że "zgodnie z obowiązującymi przepisami oświadczenie majątkowe prokurenta spółki nie podlega publikacji".
Do tej pory żona polityka PiS była zobowiązana do składania oświadczenia majątkowego na podstawie art. 24h ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że "radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym".
Pytanie o zarobki Sylwii Sobolewskiej
Dariusz Kubik dopytywał także, czym zajmuje się prokurent. Jak wynika z odpowiedzi Sylwii Brzęczkowskiej to "szczególne pełnomocnictwo" udzielone przez prezesa zarządu, a w ramach zadań ma takie czynności jak: zawieranie umów sprzedaży i najmu, reprezentowanie spółki przed organami sądowymi i administracji publicznej, poszukiwanie i pozyskiwanie preferencyjnych źródeł finansowania dla działalności spółki, a także składanie oświadczeń woli w imieniu PGK.
Na pytanie o wynagrodzenie Sylwii Sobolewskiej na tym stanowisku Brzęczkowska odpowiedziała, że "zgodnie z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych" nie może udzielić takich informacji. Dodała, że "zasady ustalania wysokości wynagrodzeń (...) w Spółce są zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i wysokość żadnego wynagrodzenia w Spółce nie odbiega od wynagrodzenia innych osób wykonujących podobne zadania na rzecz Spółki".
Źródło: TVN24 Biznes