Załamanie kursu walutowego. "Równie niebezpieczne jak pandemia COVID-19, czy wojna"

Źródło:
TVN24 Biznes
Dudek o konsekwencjach zaskakującej decyzji o obniżce stóp: załamanie rynku walutowego
Dudek o konsekwencjach zaskakującej decyzji o obniżce stóp: załamanie rynku walutowegoTVN24
wideo 2/7
Dudek o konsekwencjach zaskakującej decyzji o obniżce stóp: załamanie rynku walutowegoTVN24

Stopy procentowe NBP spadły mocniej niż oczekiwano. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaskoczyła ekonomistów skalą luzowania. - Ocenę od razu wystawiły rynki finansowe. Kurs walutowy wystrzelił, w terminologii rynków finansowych to się nazywa załamaniem kursu walutowego - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ekonomista, profesor Szkoły Głównej Handlowej Sławomir Dudek. Zwracał uwagę, że "tak wielkie załamanie kursu walutowego" wystąpiło, jak rozpoczęła się pandemia COVID-19 i w momencie, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie.

RPP podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna spadła z 6,75 proc. do 6,00 proc. Decyzja RPP zaskoczyła ekonomistów największych banków w Polsce. Większość z nich spodziewała się wprawdzie obniżki stóp procentowych we wrześniu, jednak w mniejszej skali - o 25 punktów bazowych. To pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku.

PAP/Maciej Zieliński

Gwałtowne osłabienie złotego

- To jest ogromne zaskoczenie, skala tej podwyżki. Makroekonomiści mogą się sprzeczać, ocenę od razu wystawiły rynki finansowe. Kurs walutowy wystrzelił, w terminologii rynków finansowych to się nazywa załamaniem kursu walutowego - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej Sławomir Dudek.

Były dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów zwracał uwagę, że w ostatniej dekadzie "tak wielkie załamanie kursu walutowego wystąpiło w trzech przypadkach". - Jak rozpoczęła się pandemia COVID-19 i w momencie, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. Oznacza to, że wystąpienia prezesa (NBP Adama) Glapińskiego, czy też decyzje Rady Polityki Pieniężnej są równie niebezpieczne jak pandemia COVID-19, czy wojna w Ukrainie, bo skala pogorszenia waluty była identyczna - powiedział Dudek.

Jak wskazywał, pojawiają się dyskusje, że może też chodzić o efekt PR-owy. - Decyzja ekonomicznie jest szokująca i wszyscy ekonomiści mają w obowiązku na to zareagować i to skomentować. Tak naprawdę niewielu ekonomistów, chyba tylko rządowi, usprawiedliwiają tę decyzję - zwracał uwagę.

- Efekt PR-owy jest taki, że na pierwszych stronach gazet, w mediach, w programach mówimy o tym, że prezes Glapiński obniżył stopy o 0,75, nie musi wywieszać banera, bo ma efekt PR-owski za darmo. Może to było motywem - sugerował gość TVN24.

Sławomir Dudek o Adamie Glapińskim

W ocenie ekonomisty "mamy niebezpiecznych decydentów w polityce gospodarczej przy Świętokrzyskiej, po obu stronach (przy tej ulicy swoje siedziby mają Ministerstwo Finansów i NBP - red.), bo dotyczy to budżetu i polityki pieniężnej i rzeczywiście igrają z ogniem".

- To jest takie "po nas choćby potop", stąpają po krawędzi. Oni ryzykują wartością złotego. To jest tak niebezpieczne, jak podczas wybuchu wojny w Ukrainie. Nie wiemy jak to się skończy - dodał.

Były dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów zwracał przy tym uwagę, że wzrosły rentowności polskich obligacji. - W normalnych, wiarygodnych krajach, gdzie jest wiarygodna i bezpieczna polityka pieniężna i budżetowa, jeżeli się obniża stopę procentową banku centralnego, to rentowności, czyli koszty obsługi długu publicznego powinny się zmniejszyć, a wczoraj delikatnie, ale poszło to wszystko w górę. To jest kompletna aberracja i brak osiągnięcia skutków - tłumaczył.

- Uważam, że ta decyzja była motywowana politycznie i tutaj jest analogia do Turcji, którą wielu ekonomistów pokazuje, że (prezes Glapiński - red.) jest w stanie zaryzykować wartością złotego i wczoraj na konferencji on zignorował załamanie polskiego złotego, mówił o jakichś spekulantach - wskazywał Sławomir Dudek.

Zdaniem ekonomisty, Adam Glapiński "to jest niebezpieczny człowiek, który kieruje pracami polityki pieniężnej, bo wiemy, że on też podejmuje decyzje". - To jest paradoksalne, że rządzący nazywają bezpiecznym, budżet, w którym dług gigantycznie rośnie, a prezes Glapiński jest również niebezpiecznym decydentem, który potrafi osłabić złotego w tak ogromnej skali w dwa dni - podsumował gość "Rozmowy Piaseckiego".

Inflacja w Polsce

Zdaniem Dudka podczas czwartkowej konferencji szef banku centralnego "naciągał inteligencję ekonomiczną". - Użył szpagatu statystycznego, bo nie mamy danych mówiących o tym, że inflacja jest jednocyfrowa - wskazał ekonomista. Gość TVN24 zaznaczył, że w jego ocenie inflacja w Polsce nie jest jednocyfrowa.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2023 roku wyniosła 10,1 proc. rok do roku. Ostateczne dane o sierpniowej inflacji, wraz ze szczegółami, poznamy 15 września. Na dane GUS o inflacji we wrześniu poczekamy dłużej. Wstępne dane za ten miesiąc zostaną opublikowane 29 września. Prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiadał, że inflacja za wrzesień będzie wynosiła prawdopodobnie nieco powyżej 8,5 proc.

PAP/Mateusz Krymski

- Przed nami są rafy inflacyjne. Po pierwsze, kurs się osłabił. Droższy złoty oznacza droższe importowane paliwo, droższy importowany gaz, droższe importowane produkty różnego rodzaju, w tym konsumpcyjne, czyli to jest podbicie inflacji - zwracał uwagę były dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów.

- Druga sprawa, to trzeba wiedzieć, że nasza inflacja jest przypudrowana, centralnie sterowana. Mamy w Polsce ukrytą inflację, podobnie jak na Węgrzech to było i okazało się po wyborach. Mamy czasowo zawieszone stawki VAT, to jest od 1 do 2 punktów procentowych, bo będzie trzeba w końcu to odwiesić, Mamy centralnie sterowane ceny, na przykład premier Morawiecki centralną decyzją obniżył ceny na kolei. Tak w PRL-u było - mówił gość "Rozmowy Piaseckiego". Sławomir Dudek wskazywał też na "dziwnie niskie" ceny paliw.

- Inflacja w pierwszym kwartale przyszłego roku wyskoczy, ta ukryta inflacja się ujawni. Na Węgrzech przed wyborami (premier Węgier Viktor) Orban robił to samo (...) - podkreślał ekonomista. - Nic o tym prezes Glapiński nam nie powiedział o tym, że inflacja po odmrożeniu cen na początku przyszłego roku będzie musiała wyskoczyć w górę - zauważył.

W ocenie Dudka, w efekcie może być tak, że na początku przyszłego roku czekają nas podwyżki stóp procentowych NBP. - To jest bardzo prawdopodobny scenariusz, jeżeli inflacja wymknie się spod kontroli i znowu skoczy - wyjaśnił.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się już za kilka miesięcy. Organizatorzy już jednak przygotowują się do stawienia czoła bezprecedensowej fali cyberzagrożeń, które zostały spotęgowane przez dynamiczny rozwój technologii, przede wszystkim sztucznej inteligencji. Analitycy podkreślają, że oznacza to znaczącą zmianę w ich strategii obronnej.

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku branża kulturalno-rozrywkowa odnotowała wzrost zadłużenia o blisko dwie trzecie, do poziomu blisko 63 milionów złotych. Jak ocenia BIG InfoMonitor, jest to wynik wysokiej presji płacowej, a także rosnących kosztów utrzymywania obiektów.

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Źródło:
PAP

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP