Załamanie kursu walutowego. "Równie niebezpieczne jak pandemia COVID-19, czy wojna"

Źródło:
TVN24 Biznes
Dudek o konsekwencjach zaskakującej decyzji o obniżce stóp: załamanie rynku walutowego
Dudek o konsekwencjach zaskakującej decyzji o obniżce stóp: załamanie rynku walutowegoTVN24
wideo 2/7
Dudek o konsekwencjach zaskakującej decyzji o obniżce stóp: załamanie rynku walutowegoTVN24

Stopy procentowe NBP spadły mocniej niż oczekiwano. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaskoczyła ekonomistów skalą luzowania. - Ocenę od razu wystawiły rynki finansowe. Kurs walutowy wystrzelił, w terminologii rynków finansowych to się nazywa załamaniem kursu walutowego - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ekonomista, profesor Szkoły Głównej Handlowej Sławomir Dudek. Zwracał uwagę, że "tak wielkie załamanie kursu walutowego" wystąpiło, jak rozpoczęła się pandemia COVID-19 i w momencie, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie.

RPP podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna spadła z 6,75 proc. do 6,00 proc. Decyzja RPP zaskoczyła ekonomistów największych banków w Polsce. Większość z nich spodziewała się wprawdzie obniżki stóp procentowych we wrześniu, jednak w mniejszej skali - o 25 punktów bazowych. To pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku.

PAP/Maciej Zieliński

Gwałtowne osłabienie złotego

- To jest ogromne zaskoczenie, skala tej podwyżki. Makroekonomiści mogą się sprzeczać, ocenę od razu wystawiły rynki finansowe. Kurs walutowy wystrzelił, w terminologii rynków finansowych to się nazywa załamaniem kursu walutowego - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej Sławomir Dudek.

Były dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów zwracał uwagę, że w ostatniej dekadzie "tak wielkie załamanie kursu walutowego wystąpiło w trzech przypadkach". - Jak rozpoczęła się pandemia COVID-19 i w momencie, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. Oznacza to, że wystąpienia prezesa (NBP Adama) Glapińskiego, czy też decyzje Rady Polityki Pieniężnej są równie niebezpieczne jak pandemia COVID-19, czy wojna w Ukrainie, bo skala pogorszenia waluty była identyczna - powiedział Dudek.

Jak wskazywał, pojawiają się dyskusje, że może też chodzić o efekt PR-owy. - Decyzja ekonomicznie jest szokująca i wszyscy ekonomiści mają w obowiązku na to zareagować i to skomentować. Tak naprawdę niewielu ekonomistów, chyba tylko rządowi, usprawiedliwiają tę decyzję - zwracał uwagę.

- Efekt PR-owy jest taki, że na pierwszych stronach gazet, w mediach, w programach mówimy o tym, że prezes Glapiński obniżył stopy o 0,75, nie musi wywieszać banera, bo ma efekt PR-owski za darmo. Może to było motywem - sugerował gość TVN24.

Sławomir Dudek o Adamie Glapińskim

W ocenie ekonomisty "mamy niebezpiecznych decydentów w polityce gospodarczej przy Świętokrzyskiej, po obu stronach (przy tej ulicy swoje siedziby mają Ministerstwo Finansów i NBP - red.), bo dotyczy to budżetu i polityki pieniężnej i rzeczywiście igrają z ogniem".

- To jest takie "po nas choćby potop", stąpają po krawędzi. Oni ryzykują wartością złotego. To jest tak niebezpieczne, jak podczas wybuchu wojny w Ukrainie. Nie wiemy jak to się skończy - dodał.

Były dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów zwracał przy tym uwagę, że wzrosły rentowności polskich obligacji. - W normalnych, wiarygodnych krajach, gdzie jest wiarygodna i bezpieczna polityka pieniężna i budżetowa, jeżeli się obniża stopę procentową banku centralnego, to rentowności, czyli koszty obsługi długu publicznego powinny się zmniejszyć, a wczoraj delikatnie, ale poszło to wszystko w górę. To jest kompletna aberracja i brak osiągnięcia skutków - tłumaczył.

- Uważam, że ta decyzja była motywowana politycznie i tutaj jest analogia do Turcji, którą wielu ekonomistów pokazuje, że (prezes Glapiński - red.) jest w stanie zaryzykować wartością złotego i wczoraj na konferencji on zignorował załamanie polskiego złotego, mówił o jakichś spekulantach - wskazywał Sławomir Dudek.

Zdaniem ekonomisty, Adam Glapiński "to jest niebezpieczny człowiek, który kieruje pracami polityki pieniężnej, bo wiemy, że on też podejmuje decyzje". - To jest paradoksalne, że rządzący nazywają bezpiecznym, budżet, w którym dług gigantycznie rośnie, a prezes Glapiński jest również niebezpiecznym decydentem, który potrafi osłabić złotego w tak ogromnej skali w dwa dni - podsumował gość "Rozmowy Piaseckiego".

Inflacja w Polsce

Zdaniem Dudka podczas czwartkowej konferencji szef banku centralnego "naciągał inteligencję ekonomiczną". - Użył szpagatu statystycznego, bo nie mamy danych mówiących o tym, że inflacja jest jednocyfrowa - wskazał ekonomista. Gość TVN24 zaznaczył, że w jego ocenie inflacja w Polsce nie jest jednocyfrowa.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2023 roku wyniosła 10,1 proc. rok do roku. Ostateczne dane o sierpniowej inflacji, wraz ze szczegółami, poznamy 15 września. Na dane GUS o inflacji we wrześniu poczekamy dłużej. Wstępne dane za ten miesiąc zostaną opublikowane 29 września. Prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiadał, że inflacja za wrzesień będzie wynosiła prawdopodobnie nieco powyżej 8,5 proc.

PAP/Mateusz Krymski

- Przed nami są rafy inflacyjne. Po pierwsze, kurs się osłabił. Droższy złoty oznacza droższe importowane paliwo, droższy importowany gaz, droższe importowane produkty różnego rodzaju, w tym konsumpcyjne, czyli to jest podbicie inflacji - zwracał uwagę były dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów.

- Druga sprawa, to trzeba wiedzieć, że nasza inflacja jest przypudrowana, centralnie sterowana. Mamy w Polsce ukrytą inflację, podobnie jak na Węgrzech to było i okazało się po wyborach. Mamy czasowo zawieszone stawki VAT, to jest od 1 do 2 punktów procentowych, bo będzie trzeba w końcu to odwiesić, Mamy centralnie sterowane ceny, na przykład premier Morawiecki centralną decyzją obniżył ceny na kolei. Tak w PRL-u było - mówił gość "Rozmowy Piaseckiego". Sławomir Dudek wskazywał też na "dziwnie niskie" ceny paliw.

- Inflacja w pierwszym kwartale przyszłego roku wyskoczy, ta ukryta inflacja się ujawni. Na Węgrzech przed wyborami (premier Węgier Viktor) Orban robił to samo (...) - podkreślał ekonomista. - Nic o tym prezes Glapiński nam nie powiedział o tym, że inflacja po odmrożeniu cen na początku przyszłego roku będzie musiała wyskoczyć w górę - zauważył.

W ocenie Dudka, w efekcie może być tak, że na początku przyszłego roku czekają nas podwyżki stóp procentowych NBP. - To jest bardzo prawdopodobny scenariusz, jeżeli inflacja wymknie się spod kontroli i znowu skoczy - wyjaśnił.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl