Rada Polityki Pieniężnej (RPP) we wtorek rozpocznie dwudniowe posiedzenie. Na decyzję w sprawie stóp procentowych z niecierpliwością będą czekali kredytobiorcy. Oto prognozy ekonomistów największych banków w Polsce.
We wtorek, 7 marca rozpocznie się trzecie w tym roku dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać w środę. Główna, referencyjna stopa procentowa od października 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc. Czy pozostanie na tym poziomie także po marcowym posiedzeniu RPP?
Zebraliśmy prognozy ekonomistów, którzy zwracają uwagę, że podczas najbliższego posiedzenia członkowie Rady poznają najnowszą projekcję Narodowego Banku Polskiego dla inflacji i wzrostu PKB, co może mieć wpływ na ich decyzje.
Prognozy ekonomistów
Ekonomiści PKO BP spodziewają się utrzymania stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75 proc. Podkreślili przy tym, że "z rynkowego punktu widzenia ważniejszy będzie komunikat towarzyszący decyzji, gdyż uwzględniał on będzie wnioski płynące z najnowszych marcowych projekcji NBP dla inflacji i wzrostu PKB, z którymi członkowie Rady będą mieli okazję zapoznać się podczas 2-dniowego posiedzenia".
W ocenie przedstawicieli PKO BP "nowa projekcja PKB i inflacji może być dla RPP pretekstem do ogłoszenia końca cyklu podwyżek stóp procentowych – jak na razie mamy trwającą 6 miesięcy pauzę". "Widzimy szansę na to, że ścieżka inflacji w lutowej projekcji będzie niższa niż w listopadowej. Z jednej strony mamy najpewniej niższy punkt startowy (projekcja zakładała przeciętnie CPI na poziomie 19,6 proc. r/r w 1q23), z drugiej zaś NBP nie doszacował słabości sektora konsumenckiego, która może przyczynić się do szybszego niż wcześniej zakładano spadku inflacji począwszy od drugiego kwartału 2023" - wyjaśnili ekonomiści.
Jednocześnie podkreślili, że "na zdecydowane zapowiedzi obniżek stóp jest najpewniej jeszcze za wcześnie, ale naszym zdaniem przestrzeń do nich może się pojawić jeszcze w tym roku".
Według prognoz Banku Pekao "kolejne posiedzenie RPP upłynie pod znakiem stabilizacji stóp procentowych i potwierdzania nastawienia de facto wait and see (czekaj i patrz - red.)". "Rada Polityki Pieniężnej w najbliższych miesiącach nie zmieni stóp procentowych. Najbardziej interesującym elementem będzie publikacja nowej projekcji inflacyjnej, która powinna zawierać nieco niższą ścieżkę inflacji w krótkim okresie, spadek inflacji w okolice celu w horyzoncie projekcji (2025) i nieco wyższą trajektorię PKB" - napisali ekonomiści tego banku.
Ekonomiści Santander Bank Polska również spodziewają się utrzymania głównej stopy NBP na poziomie 6,75 proc. Podobnie uważają ekonomiści ING Bank Śląski. "Podobnie jak konsensus oczekujemy, że stopy NBP pozostaną bez zmian (główna: 6,75 proc.). Poznamy także główne zmienne z marcowej projekcji makroekonomicznej" - zwrócili uwagę.
W ocenie ING Banku Śląskiego na uporczywie wysokim poziomie będzie się kształtowała inflacja bazowa, "co uniemożliwi RPP obniżki stóp procentowych przed końcem 2023". "Zwracamy także uwagę, że w wystąpieniach medialnych w lutym prezes NBP studził oczekiwania na szybkie cięcia stóp, mówił że to może nastąpić raczej w 2024 roku, a 'dobry poziom' inflacji zobaczymy dopiero w 2025 roku" - przypomnieli, dodając, że "także wzrost rynkowych oczekiwań na podwyżki poza Polską nie pozwalają na zbytnie złagodzenie języka RPP".
Ekonomiści Banku Millennium zwrócili uwagę, że o ile nie spodziewają się zmian stóp procentowych, "to interesującym będzie najnowszy zestaw prognoz makroekonomicznych NBP analizowany przez rynki pod kątem timing'u pierwszej obniżki kosztu pieniądza".
Według Credit Agricole posiedzenie RPP będzie "najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu". "Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych (stopa referencyjna NBP równa 6,75 proc.). Wsparciem dla status quo w polityce pieniężnej są wypowiedzi prezesa NBP na konferencji prasowej po lutowym posiedzeniu, który stwierdził, że RPP rozpoczęła podwyżki we właściwym czasie, właściwie je kontynuowała i we właściwym momencie je zakończyła" - wyjaśnili ekonomiści.
"Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji" - dodali.
W czwartek zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15.00.
Źródło: TVN24 Biznes