Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmiennym poziomie. Decyzje RPP mają wpływ na wysokość rat kredytów hipotecznych. Bartosz Turek wyliczył dla TVN24 Biznes, jak będą się one kształtować w najbliższym czasie.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w środę zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc. To już kolejna taka decyzja RPP.
WIBOR a raty kredytów
Co do zasady decyzje RPP mają wpływ na wysokość wskaźników WIBOR, co jednocześnie przekłada się na wysokość rat kredytów. Oprocentowanie kredytów składa się bowiem z dwóch elementów: marży banku i wskaźnika WIBOR. Jeśli kredyt mieszkaniowy charakteryzuje się oprocentowaniem zmiennym, wówczas zmiany WIBOR wpływają na wysokość raty.
Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.
Nadzieja na obniżki
Stawki WIBOR zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w tym okresie. Jak pisał niedawno główny analityk HRE Investments Bartosz Turek, "w aktualnej sytuacji utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oznacza obniżki rat". "Wszystko dlatego, że rynek zagalopował się w oczekiwaniach dalszych podwyżek stóp procentowych, co zdążyło już podnieść oprocentowanie złotowych kredytów mieszkaniowych" - tłumaczył.
W swojej analizie ekspert zwrócił również uwagę na notowania kontraktów terminowych (FRA). "Te z 3 stycznia 2023 roku sugerują, że w najbliższych miesiącach stawka WIBOR 3M będzie podlegała niewielkim zmianom, ale już w drugim półroczu 2023 roku możliwy jest początek obniżek stóp procentowych – tak przynajmniej sugerują najświeższe dane rynkowe" - czytamy.
Na prośbę portalu TVN24 Biznes ekspert przedstawił również dokładniejsze wyliczenia dotyczące rat kredytów, uwzględniające spadek poziomu wskaźniku WIBOR 3M. Ekspert przyjął założenie, że zobowiązanie zostało zaciągnięte na 25 lat, z marżą na poziomie 2,6 proc. Wyliczenia dotyczą różnych kwot zadłużenia.
Potencjalny ruch "niewielki"
Zdaniem analityka obecny poziom WIBOR 3M znajduje się na poziomie, "z którego potencjalny ruch jest niewielki". "Chodzi o to, że w normalnych warunkach WIBOR 3M jest notowany o około 0,25 pkt. proc. wyżej niż podstawowa stopa procentowa. To znaczy, że jeśli rynek nie spodziewałby się w perspektywie najbliższych miesięcy żadnych ruchów ze strony RPP, to przy obecnym poziomie stóp procentowych WIBOR 3M powinien być notowany mniej więcej na poziomie 7 proc., czyli tyle ile teraz" - czytamy w wyjaśnieniach Turka.
"Oczywiście może się okazać, że spadniemy w najbliższych tygodniach trochę poniżej 7 proc., ale raczej niewiele. Dalsze spadki WIBORu są możliwe, gdy RPP zacznie obniżać stopy, albo przynajmniej gdy rynek takich ruchów zacznie się w niedalekiej przyszłości spodziewać. Z dzisiejszej perspektywy jest to scenariusz przewidziany na koniec br., lub najwcześniej na drugie półrocze br." - wyjaśnił.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock