Stopa bezrobocia w styczniu 2023 roku wyniosła 5,5 procent wobec 5,2 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To więcej niż wcześniejsze oczekiwania ekonomistów.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 857,6 tys. wobec 812,3 tys. osób miesiąc wcześniej. Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 5,5 proc.
Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,4 proc.
Bezrobocie w Polsce w styczniu 2023 roku
"W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,1 proc. w wielkopolskim do 9,3 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, w tym w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 0,6 p.proc.) oraz świętokrzyskim (o 0,5 p.proc.). W skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w podkarpackim (o 0,9 p.proc.) oraz świętokrzyskim (o 0,8 p.proc.)" - napisano raporcie GUS.
GUS wskazał, że "wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu stycznia br. kobiety stanowiły 53,4 proc., tj. nieznacznie mniej niż rok wcześniej". Dodał, że "nadal większość bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku (85,1 proc., tj. o 1,2 p.proc. mniej niż w styczniu ub. roku)".
"Znaczny, podobny do notowanego przed rokiem, pozostał odsetek osób bez kwalifikacji zawodowych (32,3 proc.). Wśród mniej licznych kategorii wzrósł odsetek dotychczas niepracujących oraz absolwentów. Udział bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy był taki sam jak przed rokiem" - czytamy w raporcie.
W urzędach pracy w styczniu zarejestrowano 131,5 tys. nowych bezrobotnych, o 14,9 proc. więcej rdr - podał GUS. "W urzędach pracy w styczniu br. zarejestrowano 131,5 tys. nowych bezrobotnych, tj. więcej niż przed miesiącem (o 16,4 proc.) i przed rokiem (o 14,9 proc.)" - napisano. W końcu stycznia 159 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 14,9 tys. pracowników, w tym 3,4 tys. osób z sektora publicznego.
Rynek pracy - dane BAEL za czwarty kwartał 2022
Główny Urząd Statystyczny podał również wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za IV kwartał 2022 roku. Osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,2 procent ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-89 lat, a bezrobotni - 2,9 procent.
Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w IV kw. 2022 r. 58,2 proc., wobec 57,8 proc. w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,5 proc. wobec 56,1 proc. w III kw.
"Stopa bezrobocia BAEL wyniosła w IV kwartale 2,9%. GUS podaje, że bez pracy pozostawało 499 tys. osób. To o 3 tys. mniej niż w poprzednim kwartale. W najbliższych miesiącach oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia" - napisał na Twitterze Polski Instytut Ekonomiczny.
PIE wskazał, że "spowolnienie gospodarcze wpłynie na wstrzymanie rekrutacji oraz zmniejszenie skali podwyżek", a "pracodawcy będą starali się utrzymać zatrudnienie, zwolnienia traktując jako ostateczność". Analitycy dodali też, że "w styczniu liczba nowych ofert pracy wzrosła z 68,3 do 92 tys.".
"Liczba zwolnień grupowych pozostaje mała. GUS wskazuje, że w styczniu zwolnienia z przyczyn dot. zakładów pracy dotyczyły 14,9 tys. pracowników. To o 30% mniej niż rok wcześniej" - napisał PIE.
Z kolei analitycy PKO BP stwierdzili, że "dane BAEL potwierdziły bardzo dobrą sytuację na krajowym rynku pracy". "Stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 2,9%, stopa zatrudnienia osiągnęła nowe historyczne maksimum (56,8%), a stopa aktywności wyrównała rekord z 3q21 (58,2%)" - napisali na Twitterze.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock