"500 plus dla emerytów" przepadło w sejmowym głosowaniu

[object Object]
Rafalska o najniższej emeryturzetvn24
wideo 2/3

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy, która zakładała wypłatę w grudniu każdego roku emerytom i rencistom dodatku w wysokości od 200 do 500 złotych. Zgodnie z propozycją PSL pierwsze środki miały trafić do seniorów już w przyszłym miesiącu.

Wniosek o odrzucenie projektu, określanego mianem "500 plus dla emerytów", poparło 248 posłów, 180 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

"Rząd pamięta o emerytach"

Szefowa ministerstwa pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że rząd pamięta o emerytach. Przypomniała, że w 2017 r. przywrócono niższy wiek emerytalny oraz podwyższono najniższe emerytury i renty. - Wtedy, jak podnosiliście wiek emerytalny, nawet nie wiedzieliście, albo nie zadaliście sobie trudu, żeby rozpoznać, ile ludzi zostało wykluczonych, pozbawionych świadczenia emerytalnego. Ile takich osób miało ograniczony dostęp do rynku pracy. Widać to doskonale po składanych wnioskach (do ZUS), gdzie na ponad 250 tys. wydanych decyzji 160 tys. dotyczy osób, które pobierały niskie świadczenia przedemerytalne, niskie renty, bądź miały uprawnienia do zasiłku dla osób bezrobotnych lub w ogóle nie miały żadnych świadczeń - mówiła. Pytała, dlaczego PSL dopiero teraz składa taki projekt. - W ciągu ośmiu lat mogliście zaproponować takie rozwiązanie i zapewniam, że my dzisiaj byśmy się z niego nie wycofali, tylko je kontynuowali. Dlaczego tego nie zrobiliście, przez osiem lat nie mieliście czasu na to ? - pytała szefowa MRPiPS. Przypomniała, że najniższe emerytury podniesiono w 2017 r. o 13 proc. - do 1 tys. zł. - To jest zdecydowanie więcej niż jednorazowy dodatek - oświadczyła. Podkreśliła, że rząd podniósł renty socjalne, renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. - A 29 września 2017 r. została przyjęta ustawa, która pozwala skorzystać z podwyższonego świadczenia tym wszystkim osobom, które były na rentach z tytułu niezdolności do pracy, a nie spełniały wymogu stażu pracy. Z tego uprawnienia skorzysta dodatkowo 105 tys. osób - dodała minister.

"Bo wybory"

Poseł PSL Mieczysław Kasprzak zaznaczył, że za rządów PO-PSL podnoszono emerytury. - W najtrudniejszym roku, wtedy, kiedy szalał kryzys i w Polsce sytuacja był nienajlepsza, przeciętna waloryzacja wynosiła 85 zł. Kiedy w wielu krajach europejskich obniżano emerytury. Ten rok jest najgorszym rokiem, dramatycznym, waloryzacja 10 zł. (...) Miliony emerytów dostaje na rękę 850 zł - mówił. - Proponuję, niech każdy przed głosowaniem zamknie oczy i zrobi sobie rachunek sumienia. 850 zł - przeżyję, czy nie przeżyję miesiąc. To powinno być dla was refleksją. Jeżeli taka wyobraźnia na was nie zadziała, to już nic nie jest w stanie was wzruszyć - powiedział. - Ja wiem, kiedy będzie 500 plus dla emerytów, jesienią przyszłego roku dopiero. A dlaczego? Bo wybory - dodał. Paweł Grabowski z Kukiz'15 podkreślił, że należy zlikwidować gabinety polityczne, wówczas znajdą się środki dla emerytów. - Pół miliarda złotych wydajemy na nosicieli teczek co roku. Te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć dla seniorów, żeby mogli chociaż godnie święta przeżyć - mówił.

O projekcie

Projekt zakładał wprowadzenie stałego dodatku pieniężnego dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Proponowane rozwiązanie byłoby również zastosowane w przypadku służb mundurowych, kombatantów oraz inwalidów wojennych. Zgodnie z propozycją dodatek miałby być wypłacany raz w roku. Zgodnie z propozycją ludowców, jeżeli świadczenie lub ich suma nie przekraczałyby 1 tys. zł, dodatek wynosiłby 500 zł, a jeżeli byłyby pomiędzy 1 tys. a 1,5 tys. zł dodatek wynosiłby 400 zł. Świadczenie w przedziale 1,5 tys. - 2 tys. zł uprawniałoby do 300 zł dodatku. Według PSL ich propozycja będzie kosztowała budżet państwa ok. 2,8 mld zł. W projekcie zaproponowano, by dodatki zostały wypłacone wraz ze świadczeniem przypadającym w grudniu każdego roku. Kwota dodatku byłaby wolna od podatku dochodowego i nie stanowiłaby podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Projekt zakładał, że rozwiązania weszłyby w życie z dniem 30 listopada 2017 r.

Sprzeciw ZUS- u

Pomysłowi PSL sprzeciwił się wcześniej także Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Wskazany w projekcie termin wejścia w życie ustawy, określony na dzień 30 listopada 2017 roku nie pozwala na dokonanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaty projektowanego dodatku w roku bieżącym. Wypłata dodatku pieniężnego w 2017 roku nie jest możliwa z uwagi na konieczność dokonania modyfikacji funkcjonujących w zakładzie systemów informatycznych, niezbędnej do realizacji nowego zadania przewidzianego w ustawie" - czytamy w uwagach ZUS- u do poselskiego projektu.

"Celem dostosowania użytkowanych w zakładzie systemów informatycznych do obsługi stałego dodatku pieniężnego, niezbędne określenie jest co najmniej 12-miesięcznego okresu vacatio legis" - dodano.

ZOBACZ PISMO Z UWAGAMI ZUS-U

Decyzja wiosną

Dodatkowe wsparcie finansowe dla tej grupy wcześniej zapowiadało także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Pod koniec lipca "Super Express" napisał, iż minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska chce wprowadzić dodatek dla najbiedniejszych emerytów w wysokości 500 zł. Szefowa MRPiPS pytana o ten pomysł w "Jeden na jeden" w TVN24 w październiku wskazała, że nie można przesądzić, czy pomysł zostanie zrealizowany. Jak dodała, decyzja zapadnie wiosną przyszłego roku, a decydujący głos będzie miał wicepremier Mateusz Morawiecki.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Abonament RTV jest nie do uratowania - uważa członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski. Jego zdaniem oczekiwania i praktyka ostatnich lat spowodowały, że abonament nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych. 

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, RMF FM, tvn24.pl

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

3,3 miliona złotych oszczędności i nieruchomości warte około 63 milionów złotych znalazły się w oświadczeniu majątkowym posła PiS Andrzeja Guta-Mostowego. Dokument został opublikowany w piątek na stronie Sejmu.

To jeden z najbogatszych posłów

To jeden z najbogatszych posłów

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl

Program Bezpieczny kredyt 2 procent cieszy głównie deweloperów i aktywnych inwestorów, a odcina od rynku ogromną rzeszę potencjalnych nabywców, których na nowe mieszkania po wzroście cen po prostu nie stać - stwierdził Damian Kaźmierczak, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB). W piątek rząd przyjął projekt zwiększający około dwukrotnie środki na program Bezpieczny kredyt 2 procent.

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl