Żar leje się z nieba. Padł letni rekord zapotrzebowania na prąd

Z kraju

tvn24bisPadł rekord zapotrzebowania na prąd. Winny upał

W środę 12 czerwca padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc w okresie letnim - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Twitterze, podając, że pełne dane będą w czwartek.

PSE podawały wcześniej, że we wtorek, 11 czerwca, o godz. 13:30 wystąpiło rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego - 23 718 MW, czyli o 38 MW więcej niż wynosił poprzedni rekord z 2 sierpnia 2018 r.

Wystarczająca rezerwa

"Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie, nie ma problemów bilansowych, a rezerwa mocy dostępna dla operatora jest wystarczająca" - podały PSE.

Jak poinformowała tvn24bis.pl rzecznik PSE Beata Beata Jarosz-Dziekanowska, najwyższe zapotrzebowanie występuje zazwyczaj ok. godz. 13. - Nie mamy jeszcze zweryfikowanych danych, ale dziś o 13:15 najprawdopodobniej przekroczyliśmy 24 000 MW - dodała.

Według branżowego portalu wysokienapiecie.pl chwilowe zapotrzebowanie na moc w tym czasie osiągnęło 24 150 MW.

Jak pokreśliła Jarosz-Dziekanowska, PSE z roku na rok odnotowują wzrost zapotrzebowania w okresie letnim.

Tak wyglądało średnie miesięczne krajowe zapotrzebowanie na moc w dobowych szczytach obciążenia dni roboczych w latach 2009-2018:

Średnie miesięczne krajowe zapotrzebowanie na moc w dobowych szczytach obciążenia dni roboczych w latach 2009-2018 [MW]PSE

Fala upałów

W środę we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed panującymi w Polsce upałami - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wyjątkiem są tylko przygraniczne powiaty w Karpatach, dla których wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia lub nie wydano ich wcale.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock