Spór o niedzielny zakaz. "Nie jest narzędziem do ratowania małych i średnich sklepów"

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Rząd nie chce na razie żadnych zmian w ustawie ograniczającej niedzielny handel. - Miał być armagedon. Miała być porażka w handlu detalicznym, a wszystkie dane, które zaprezentowaliśmy w raporcie wskazują jasno, że rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie - powiedziała w czwartek Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Eksperci zwracają jednak uwagę, że sytuacja małych sklepów będzie coraz trudniejsza.

W opublikowanym w środę raporcie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przekonuje, że nie ma konieczności wprowadzania zmian w ustawie dotyczącej niedzielnego zakazu handlu.

Jak dodano, w sektorze handlu detalicznego rok 2018 był najlepszy od blisko 10 lat pod względem wartości sprzedaży. Sytuacja mniejszych placówek jest wprawdzie coraz trudniejsza, jednak wynika to z trendów obserwowanych w Polsce od dwudziestu lat. Chodzi m.in. o ekspansję dyskontów i spadek liczby ludności na terenach wiejskich.

- Nie ma przesłanek do tego, żeby teraz zmieniać przepisy - przekonywała w środę w Sejmie rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

"Miała być porażka"

- Miał być armagedon. Miała być porażka w handlu detalicznym, a wszystkie dane, które zaprezentowaliśmy w raporcie wskazują jasno, że rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie: mikro, małe, średnie i duże formaty. - mówiła w czwartek w rozmowie z dziennikarzami szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

- Rok do roku rzeczywiście znika około 3 tysięcy mikro i małych punktów sprzedaży detalicznej. W ubiegłym roku ta tendencja nie przyspieszyła. Wręcz przeciwnie, niektóre sklepy się likwidują, ale bardzo wiele powstaje nowych. Widzimy to w REGON-ach - podkreśliła minister.

"Sytuacja nie jest ciekawa"

Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, odnosząc się do rekordowego roku w handlu detalicznym, stwierdziła, ze "mieliśmy po prostu świetną koniunkturę". - I to jest bardzo ważny aspekt. Handel (w ubiegłym roku) świetnie się rozwijał - zauważyła na antenie TVN24.

- W raporcie zostało pokazane, że te małe sklepy niby zyskały, ale jest też kolejna tabelka wskazująca, że wzrost wielkich sieci handlowych, po wprowadzeniu tej ustawy jest gigantyczny. Dla małych podmiotów sytuacja nie jest ciekawa. Jest to bardzo trudny moment - dodała.

Według raportu ministerstwa wartość sprzedaży dóbr szybkozbywalnych, w tym żywności, w 2018 roku wzrósł w skali kraju o 5,6 proc. Jednak w przypadku najmniejszych placówek było to 2,4 proc., podczas gdy w przypadku dyskontów - 7,5 proc., średnich sklepów - 11,9 proc., a na stacjach benzynowych - 19,2 proc.

Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska przywołała też badania, z których wynika, że w marcu zeszłego roku 30 procent obywateli było niezadowolonych z wprowadzenia ustawy ograniczającej handel w niedziele. - Pod koniec roku było już 51 proc. niezadowolonych, a teraz jest 60 proc. (...) Dokładnie taka sama sytuacja była na Węgrzech i tam wycofano się przez niezadowolenie społeczne - mówiła Włodarczyk-Niemyjska.

"Nie tędy droga"

Dyrektor Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński, komentując rządowy raport, stwierdził w TVN24 BiS, że zakaz handlu "nie jest narzędziem do ratowania segmentu małych i średnich sklepów do 300 metrów kwadratowych".

- Nie tędy droga. Ważne są zupełnie inne rzeczy, żeby one mogły nawiązać walkę konkurencyjną z najpotężniejszymi graczami, z dyskontami - powiedział.

Dodał, że zakaz handlu "tak naprawdę w dużym stopniu zintensyfikował działania marketingowe dyskontów". - One sięgnęły po najostrzejsze narzędzie konkurowania, wydając w ubiegłym roku 700 milionów złotych na zmianę nawyków konsumenckich. Bo o to w tych wszystkich reklamach chodziło, żeby nauczyć ludzi robić zakupy w piątki, soboty, poniedziałki. I to się w dużym stopniu udało - podkreślił. - Jeżeli chodzi o te najmniejsze sklepy, które działają na zasadzie jednego z wyjątków przewidzianych przez ustawę, to tam, jeżeli sam właściciel stanie za ladą, można jeszcze coś zrobić - oznajmił Ptaszyński.

- Natomiast schody zaczynają się w momencie, gdy mamy (średniej wielkości) sklep, który nie może działać na podstawie wyjątków. Jedna osoba "nie ogarnie" dwóch kas i przestrzeni samoobsługowej. Nie da się jednocześnie stać na dwóch kasach, pilnować towaru w przestrzeni samoobsługowej i jeszcze donosić czegoś z zaplecza - dodał.

Jak zauważył dyrektor PIH, szefowie polskich sieci handlowych, zrzeszających średnie sklepy wskazują, że zakupy, które klienci robią w piątki, soboty czy poniedziałki kompensują co najwyżej połowę utraty niedzielnego obrotu. - Każda niedziela to jest około 1,5 proc. miesięcznego obrotu straty dla sklepów, które nie są w stanie być otwarte na zasadzie wyłączenia - dodał.

Mniej odwiedzających

Radosław Knap, dyrektor generalny Rady Centrów Handlowych, zwrócił uwagę, że raport przygotowany przez ministerstwo przedsiębiorczości w ogóle nie bierze pod uwagę sektora niespożywczego.

- Mówimy tutaj o nieruchomościach handlowych, w których pod jednym dachem działają zarówno duże podmioty jak i kilkadziesiąt bardzo małych. Chodzi o usługi, restauracje, punkty z manicure, lodziarnie i tak dalej. One tracą. Z naszych analiz wynika, że odwiedzalność w tego typu obiektach spadła średnio o około 7 milionów (osób) miesięcznie. Dla wielu z tych podmiotów to przekłada się bezpośrednio na wyniki - stwierdził. - Raport nie uwzględnia też tego, że w centrach handlowych jest 150 różnych placówek, większych - powyżej 300 metrów kwadratowych - i mniejszych, które korzystają z ruchu generowanego przez te duże. Przez to, że klienci nie przychodzą do dużych, bo nie mogą, to właściciele mniejszych punktów również nie prowadzą działalności i się nie rozwijają. To jest ograniczenie. Efekt synergii, jak mali mogą zyskiwać dzięki dużym, zupełnie został przez ten zakaz zablokowany - tłumaczył.

Co dalej z zakazem?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Na początku ograniczeniami były objęte dwie niedziele - pierwsza i ostatnia. Od styczna handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu. Z kolei od 2020 roku zakaz handlu obejmie już wszystkie niedziele - za wyjątkiem jedynie ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także dwóch kolejnych niedziel poprzedzających Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zaostrzenie przepisów ma jednak wielu przeciwników. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, przeciw rozszerzeniu ograniczeń na wszystkie niedziele opowiada się 62 proc. badanych.

Według Macieja Ptaszyńskiego najlepszym rozwiązaniem byłoby "pozostanie przy tym, co było w zeszłym roku" (dwie niedziele bez handlu).

- To jest do pewnego stopnia rozsądny kompromis, dający szanse najmniejszym sklepom, które mogą się otwierać na zasadzie wyłączeń. Właściciel może sam stanąć za ladą i te zakupu impulsowe mogą mu generować przychody. Wydaje się, że poszerzanie tego zakazu o kolejne niedziele może być problematyczne, w szczególności dla segmentu sklepów od 100 do 300 metrów kwadratowych - zaznaczył.

Zakaz handlu w niedzielę i święta w 2019 rokuPAP

Autor: tol//dap / Źródło: TVN24, TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP