Kupisz większe mieszkanie. Dzięki programowi Rodzina 500 plus

Z kraju

TVN24BiŚDodatkowe pieniędze mogą zwiększyć zdolność kredytową

Program Rodzina 500 plus może zwiększyć zdolność kredytową nawet o 209 tys. złotych - szacują eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości. Część banków najprawdopodobniej będzie uwzględniać, przy wyliczeniu naszej zdolności kredytowej, to świadczenia. Oznacza to, że rodziny, które otrzymają pieniądze mogą np. starać się o większe mieszkanie.

Program Rodzina 500 plus zdaniem rządu ma przede wszystkim poprawić dzietność w naszym kraju, ale okazuje się, że może pomóc wielu osobom poprawić również sytuację mieszkaniową.

Wszystko przez to, że otrzymywane co miesiąc 500 złotych to duży i pewny dochód na lata, który w oczach banku może być zabezpieczeniem kredytu. Oznacza to, że rodziny, które otrzymają tzw. 500 zł na dziecko będą mogły kupić większe i droższe mieszkanie - podaje Polskie Radio.

Ile pieniędzy?

Jak podaje Polskie Radio rodzina z dwójką dzieci, która otrzyma dofinansowanie na jedno z nich, przez 18 lat może uzyskać kwotę w wysokości 108 tys. złotych. Regularna, stała i wysoka dopłata do budżetu rodzinnego może pomóc nie tylko w wychowaniu dzieci, ale również w spłacie rat kredytu. - Pieniądze te przyznawane są każdej rodzinie z co najmniej dwójką dzieci, bez względu na dochody. Oznacza to stałe miesięczne wsparcie przez 18 lat. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że banki mogłyby podjąć decyzję o wzięciu pod uwagę tych dochodów do liczenia zdolności kredytowej - mówi w PR Katarzyna Dmowska ze ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.

Z wyliczeń ekspertów z ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych wynika, że gdyby banki zdecydowały się brać pod uwagę pieniądze z programu Rodzina 500 plus, to mogłoby to w znaczny sposób wpłynąć na zdolność kredytową rodzin.

Większy kredyt

Jeśli o kredyt stara się pięcioosobowa rodzina, a rodzice otrzymują pensje w wysokości średniej krajowej, czyli razem około 8 tys. zł brutto, to bez wsparcia z programu Rodzina 500 plus ich zdolność kredytowa wynosi około 250 tys. złotych.

Jednak dodatkowe tysiąc złotych miesięcznie, które rodzice otrzymają przy trójce dzieci może zwiększyć ich zdolność kredytową o kolejne 209 tys. złotych. - Dzięki tym dodatkowym pieniądzom, zdolność kredytowa zwiększyłaby się i to w znacznym stopniu – tłumaczy Katarzyna Dmowska.

500 zł na dziecko

W kwietniu ruszy program "Rodzina 500 plus", w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze.

Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. Wsparcie dostanie każda rodzina, bez względu na stan cywilny rodziców: zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o programie.

Ile kosztuje dziecko? Sprawdź na co wydać 500 zł na dzieckoTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Polskie Radio, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: