Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Marian Banaś mija się z prawdą

Źródło:
TVN24
Paweł Borys: prezes Banaś mija się z prawdą
Paweł Borys: prezes Banaś mija się z prawdąTVN24
wideo 2/6
Paweł Borys: prezes Banaś mija się z prawdąTVN24

Te wszystkie fundusze powstały na bazie konkretnych ustaw przyjętych przez parlament. One się wiązały z tym, że w 2020 roku rząd ogłosił tak zwaną tarczę antykryzysową. Całe społeczeństwo wiedziało, jaka jest jej wartość, była odpowiednia informacja (...), że będzie miała wartość około 200 miliardów złotych. Nic nie było ukrywane, wszystko jest w sprawozdaniach finansowych tych funduszy - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, pytany o publiczne pieniądze przepływające poza budżetem.

Paweł Borys stwierdził, że "bardziej mówimy o tym, czy to powinny być wydatki bezpośrednio z budżetu, czy to powinny być wydatki realizowane przez instytucje rozwojowe jak BGK czy PFR".

- Rząd podjął decyzję, że powinno być to w BGK, czy PFR, aby w obliczu pandemii, kryzysu energetycznego, później wojny na Ukrainie można było w sposób szybki, elastycznie przeciwdziałać skutkom tych zdarzeń - stwierdził prezes PFR.

Agata Adamek zauważyła, że gdy uchwalono te ustawy, to nikt nie przewidywał sytuacji, że oficjalnie deficyt w budżecie będzie wynosił 12 miliardów złotych, a realnie 100 miliardów złotych. Przytoczyła ona negatywną ocenę wykonania budżetu przez NIK i komentarz Mariana Banasia, prezesa Izby, który o wydawaniu pieniędzy przez PFR powiedział z sejmowej mównicy, że "poza wszelkimi zasadami i rygorami w okolicznościach wysokiego ryzyka uznaniowości i korupcji te wydatki poza budżetem państwa są czynione".

Z funduszu covidowego na lochy. "Nie śmiejmy się, to jest naprawdę poważna sprawa". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Paweł Borys broni PFR

- To pierwsza informacja jest taka, że Najwyższa Izba Kontroli nie zaopiniowała negatywnie wykonania budżetu za ubiegły rok. NIK może wydać ocenę pozytywną, negatywną bądź opisową. Wydali opinię opisową, pozytywnie opiniując wykonanie samego budżetu, natomiast negatywnie, w sensie bardziej opisowym, stwierdzono, że zbyt wiele wydatków jest w funduszach celowych, obsługiwanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jeżeli chodzi o Polski Fundusz Rozwoju, to prezes Marian Banaś mija się z prawdą - stwierdził Borys.

- To nie są prawdziwe słowa uzasadnione wynikami kontroli. My znamy raporty NIK-u wstępne, tam nie ma tego typu informacji i bardzo łatwo jest wykazać, że pan prezes Marian Banaś mija się z prawdą, ponieważ program tarczy finansowej, który obsługiwał PFR, był zatwierdzony przez Komisję Europejską, polski Sejm przyjął podstawę prawną, były regulaminy, były uchwały rady ministrów, trudno więc powiedzieć, że był poza wszystkimi rygorami - dodał. 

PFR może pozwać prezesa NIK

Agata Adamek zauważyła, że uchwalając te przepisy, nikt nie wiedział, że "z pieniędzy na COVID-19 i na walkę covidem pójdą pieniądze na hodowców loch", co miało miejsce.

- Nie wiem, czy poszły, ja się w tej chwili odnoszę do Polskiego Funduszu Rozwoju. Mieliśmy bardzo ściśle określone rygory i zasady, na podstawie których zrealizowaliśmy program, który do tej pory ochronił ponad 3 miliony miejsc pracy, 350 tysięcy firm. Więc nie jest prawdą, jeżeli działaliśmy w programie zatwierdzonym przez Komisję Europejską, że działaliśmy poza jakimiś zasadami czy rygorami - stwierdził Paweł Borys.

Prezes PFR powiedział, że drugą równie istotną kwestią jest zarzut korupcji ze strony prezesa NIK Mariana Banasia.

- Ja nie znam ani jednej informacji potwierdzającej, że w przypadku wdrażania tarczy finansowej mogliśmy mówić o jakiejkolwiek korupcji, więc my w tej chwili te słowa analizujemy pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa przez pana Mariana Banasia. Przestępstwa zniesławienia. Jeżeli analizy prawne potwierdzą, że jest uzasadnione podejrzenie, to złożymy doniesienie i mam nadzieję tylko, że prezes nie będzie się chronił za immunitetem, tylko będzie w stanie sąd rozstrzygnąć, kto ma w tej sprawie rację - powiedział Paweł Borys.

Prezes PFR dodał przy tym, że jego słowa nie są "zastrzeżeniami do pracowników NIK-u czy kontrolerów, nieprawdziwe informacje podał prezes Marian Banaś".

- Bo ja znam te raporty i w tych raportach pokontrolnych PFR-u po prostu nie ma takich wniosków, nie ma takich informacji, nie ma takich zastrzeżeń - powiedział Borys.

Paweł Borys gotów się założyć o szybki spadek inflacji

Na uwagę, że "spadek inflacji stanął", Paweł Borys powiedział, że "poziom cen w Polsce przez ostatnie dwa miesiące nie wzrósł (...). Miesiąc do miesiąca mamy zerową dynamikę cen, a być może w najbliższych dwóch miesiącach te ceny zaczną spadać".

- Ta inflacja powinna bardzo szybko spadać, co powinno nas cieszyć - stwierdził prezes PFR, a na odpowiedź Agaty Adamek, że "ceny nie zaczną spadać w ciągu dwóch miesięcy", odparł, że "możemy się o to założyć".

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP