Presja na osłabienie złotego nie ma żadnego uzasadnienia. To osłabienie złotego jest też całkowicie niespójne z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego - stwierdził prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że bank centralny "jest gotowy do dalszych interwencji na rynku walutowym, ma ogromne zasoby, ale będą one uruchamiane z sensem".
- Jesteśmy obecni na rynku i nadal jesteśmy gotowi interweniować, (...) mamy ogromne zasoby, które możemy uruchomić, ale chcemy je uruchamiać z sensem. Nie pozwolimy na hasanie jakichś spekulantów - powiedział szef banku centralnego podczas środowej konferencji prasowej.
Interwencje NBP na rynku walutowym
Ocenił jednocześnie, że ostatnie interwencje NBP na rynku walutowym zadziałały, ale zbyt mało, żeby je rozkręcać na większą skalę.
- Zdawaliśmy sobie sprawę, że idziemy bardzo pod prąd, wynikający z wojny, z zaniepokojenia ogólnoświatowego. Sprzeciwianie się temu prądowi jest trudne - podkreślił. Dodał, że należało jednak pokazać, że "pozostajemy w tej gotowości i kiedy to będzie miało sens, zastrzegamy sobie prawo do interwencji".
Jak mówił Adam Glapiński, dla banku centralnego bardzo cenną wartością jest całkowicie wolny kurs złotego, który kształtuje się na zasadzie popytu i podaży. - Dzięki własnej walucie Polska rozwija się dwa razy szybciej niż bogatsze kraje europejskie - zaznaczył.
Adam Glapiński o fundamentach złotego
- Fundamentalnie złoty powinien być jednak znacznie mocniejszy niż teraz. Te fundamenty spowodują, że złoty będzie znacznie silniejszy niż teraz; będzie miał bardziej normalną, wolnorynkową, właściwą sobie cenę w postaci innych walut, na które go można wymienić - powiedział szaf banku centralnego.
Dodał, że umocnienie złotego powinno sprzyjać ograniczeniu inflacji, a rynkowa presja na osłabienie naszej waluty nie ma żadnego uzasadnienia w mocnych fundamentach gospodarczych Polski.
- Presja na osłabienie złotego nie ma żadnego uzasadnienia, żadnego w mocnych fundamentach gospodarczych Polski i to z czasem unormalni ten kurs. To osłabienie złotego jest też całkowicie (...) niespójne z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej NBP - podkreślił Glapiński.
Wyjaśnił, że presja na deprecjację złotego w ostatnim okresie to w dużej mierze wynik wzrostu globalnej awersji inwestorów do ryzyka.
Jak mówił prezes NBP, Polsce nic nie grozi, nie ma żadnych powodów do paniki, nie ma żadnych powodów do wypłacania polskich złotych z bankomatów i z banków.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock