Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.
2 kwietnia dotychczasowy Prezes PGZ Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację ze stanowiska. Media od kilku tygodni przed ogłoszeniem rezygnacji spekulowały o możliwej dymisji Trofiniaka, podając, że jego odwołania miało chcieć Ministerstwo Obrony Narodowej w związku ze zbyt wolną produkcją amunicji kalibru 155 mm, która jest kluczowa dla ciężkiej artylerii.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w połowie marca ocenił, że "wąskim gardłem" przy inwestycjach w przemysł zbrojeniowy i transformacji sił zbrojnych jest gotowość firm do realizacji tych inwestycji i zwiększenia produkcji. Pytany wówczas o ocenę współpracy MON z Polską Grupą Zbrojeniową oraz pogłoski na temat możliwej dymisji Trofiniaka wskazał, że zarząd PGZ działa od niedawna, dużo dobrego udało mu się zrobić, ale można jeszcze więcej.
Oświadczył też, że nie są prawdziwe informacje, jakoby MON naciska na dymisję prezesa PGZ. MON - jak mówił - "naciska na to, żeby były terminowe dostawy i nie wszystkie zakłady PGZ się z tych terminowych dostaw wywiązują" oraz naciska na to, żeby "była umowa na spolonizowaną wersję czołgu K2", czego na razie nie udało się osiągnąć.
Nabór na prezesa PGZ
4 kwietnia Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej zadecydowała o ogłoszeniu konkursu na stanowisko prezesa zarządu PGZ. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu pełnienie obowiązków prezesa powierzono zasiadającemu w zarządzie Arkadiuszowi Bąkowi.
W ogłoszeniu o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu PGZ zawarto wymagania wobec kandydatów ubiegających się o stanowisko. Należą do nich m.in.: wykształcenie wyższe; co najmniej 5-letni okres zatrudnienia lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek; co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych lub wynikające z prowadzenia własnej działalności gospodarczej; posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych; brak ograniczeń sprawowania funkcji w zarządzie spółki prawa handlowego i wiedza o zakresie działalności spółki oraz o sektorze, w którym działa spółka.
Kandydatem nie może być osoba, która jest zatrudniona w biurze posła, senatora bądź posła do Parlamentu Europejskiego, wchodzi w skład organu partii politycznej, jest zatrudniona przez partię polityczną bądź prowadzi działalność rodzącą konflikt interesów wobec działalności spółki.
Kandydaci mogą składać zgłoszenia do 17 kwietnia do godz. 16.00.
Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie - grupa kapitałowa skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego.
Oferta grupy obejmuje m.in. nowoczesne systemy radarowe i radiolokacyjne, karabiny, optoelektronikę, kołowe transportery opancerzone, artylerię lufową, bezzałogowe systemy powietrzne i systemy zarządzania polem bitwy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kubsson94/wiki CC BY-SA 4.0