PKP sypnie groszem. Zapowiada liczne przetargi

TVN24 Biznes

PKP PLK S.A.W 2017 r. PKP ogłosi przetargi na 12 mld zł

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel poinformował w czwartek, że w 2017 r. PKP PLK ogłosi postępowania przetargowe na sumę ok. 12 mld zł. Wartość przetargów ogłoszonych w 2016 r. wyniesie do końca roku ok. 27 mld zł.

- Obecnie mamy przygotowane postępowania przetargowe na kilkanaście miliardów zł, około 12 mld chcemy ogłosić w roku 2017 - powiedział Merchel na konferencji prasowej. Dodał, że wszystkie projekty obecnie w fazie przetargowej będą podpisane w przyszłym roku.

- Szacujemy, że na 27 mld ogłoszonych w 2016 r. przetargów, wartość podpisanych kontraktów wyniesie ok. 20 mld zł - poinformował.

Ogłoszenie przetargów

Prezes PKP PLK poinformował, że do końca 2017 r. zostanie ogłoszone 60-70 proc. przetargów objętych Krajowym Programem Kolejowym (KPK). W dniach 28-31 grudnia PKP PLK planuje ogłosić przetargi na wykonanie 13 przedsięwzięć. Sześć z nich zostanie zrealizowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

W czwartek przedstawiciele PKP PLK i konsorcjum Trakcja PRKiI SA podpisali umowę na modernizację odcinka linii kolejowej Zabrze-Katowice-Kraków między Jaworznem Szczakową a Trzebinią.

Koszt inwestycji wyniesie ok. 300 mln zł. Prace rozpoczną się na początku stycznia i potrwają do końca 2018 r. Projekt jest finansowany z instrumentu finansowego UE "Łącząc Europę" (CEF). - To już trzecia umowa na prace remontowe na tej linii, którą podpisaliśmy w tym roku. Na 2017 pozostało nam tylko podpisać umowę z wykonawcami modernizacji odcinka Trzebinia-Krzeszowice. Planujemy zakończyć całość inwestycji do 2022 r. Modernizacja pozwoli skrócić podróż między Katowicami a Krakowem o około godzinę - podkreślił dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK Piotr Majerczyk.

Zobacz: Pociągi przyszłości (Film z 22.09.2015)

Pociągi przyszłościTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK S.A.