TVN24 Biznes | Z kraju

PKO BP ostrzega przed oszustami. Można stracić pieniądze i kontrolę nad kontem

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/5
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

PKO BP ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z rzekomymi potwierdzeniami opłacenia składek. "Załącznik to szkodliwe oprogramowanie" - ostrzegają przedstawiciele PKO BP.

Oszuści rozsyłają e-maile o tytule "Potwierdzenie_20.10.2021 r.". Jak wskazano w komunikacie, "e-mail przypomina wiadomość z banku, ze skrzynki 'Polisy SME' i zawiera podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik 'Potwierdzenie.rar'".

"Załącznik to szkodliwe oprogramowanie. Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - ostrzegają przedstawiciele PKO BP.

Do komunikatu dołączono treść e-maila od cyberprzestępców. "Dzień dobry, potwierdzam przyjęcie dokumentów polis wraz z potwierdzeniami opłacenia składek i dziękuję za ich przesłanie" - czytamy w wiadomości (pisownia oryginalna). Jako autor e-maila jest podpisany "starszy administrator".

Przykład e-maila od oszustówpkobp.pl

PKO BP jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając 18,3 proc. udziałów w rynku oszczędności, 17,6 proc. w rynku kredytów, 19,7 proc. w rynku kredytów hipotecznych oraz 19,2 proc. w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pekao i mBank - fałszywe strony

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawiło się w ostatnich dniach. Na celowniku oszustów znaleźli się również m.in. klienci Banku Pekao i mBanku. Cyberprzestępcy przygotowali fałszywe strony, które służą do wyłudzania danych do logowania.

Oszuści podszywają się również pod Ministerstwo Finansów i wysyłają e-maile z informacją o rzekomej zaległości w płatności podatku. Ponadto policja ostrzegała przed cybeprzestępcami podszywającymi się pod numery telefonów małopolskiej policji.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości