Fałszywe strony Pekao i mBanku. Ostrzeżenia przed próbą wyłudzenia danych do logowania

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
wideo 2/4
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę

Klienci dwóch banków: Pekao i mBanku znaleźli się na celowniku oszustów. Cyberprzestępcy przygotowali fałszywe strony, które służą do wyłudzania danych do logowania. Może to doprowadzić do utraty pieniędzy z kont - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bank Pekao - fałszywa strona

"Ostrzegamy przed fałszywą witryną podszywającą się pod Bank Pekao S.A. Oszuści przechwytują wprowadzane na niej dane do logowania, co doprowadzić może do kradzieży środków" - napisali na Twitterze eksperci CSIRT KNF.

Dodali, że "adres fałszywej witryny: pekaopl[.]com wygląda łudząco podobnie do prawdziwej" i zaapelowali do klientów banku: "bądźcie ostrożni!".

Do ostrzeżenia odniósł się na Twitterze Bank Pekao. "Przed logowaniem do serwisów Pekao koniecznie sprawdźcie, czy jesteście na bezpiecznej stronie!" - przestrzegł bank. Podkreślił również, że w przypadku tego oszustwa "błędny jest: adres URL witryny, wygląd strony głównej, wygląd strony logowania".

mBank - fałszywa strona

CSIRT poinformował również o tym, że "cyberprzestępcy przygotowali fałszywą witrynę, która podszywa się pod mBank".

"Nie dajcie się nabrać! Oszuści zobaczą Wasze hasło od razu gdy tylko wpiszecie je na podstawionej stronie. Adres niebezpiecznej strony: hxxps://pl.mbank24.eu[.]online" - napisali na Twitterze.

Ostrzeżenia przed oszustami

Oszuści nie ustają w swoich działaniach. We wrześniu pojawiły się ostrzeżenia przed SMS-ami z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę. Liczne sygnały w tej sprawie otrzymywaliśmy na Kontakt 24.

W ostatnich tygodniach ING Bank Śląski ostrzegał przed fałszywą stroną, a Bank BPS informował, że cyberprzestępcy podszywają się pod bank i wysyłają wiadomości e-mail z rzekomym potwierdzeniem przelewu. Wcześniej klientów Getin Banku przed oszustami ostrzegał CSIRT KNF. Jak informowano, cyberprzestępcy przygotowali fałszywy panel do logowania.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GaudiLab/Shutterstock

Pozostałe wiadomości