Prezes PZU zdradza, jakie ma plany wobec Pekao i Aliora

Z kraju

Megatransakcja staje się faktem. PZU i PFR przejmują Pekaotvn24
wideo 2/3

PZU nie ma w planach dalszych przejęć banków, ale nie wykluczam, że same banki - Alior i Pekao SA - będą rozważały inwestycje w tym sektorze - powiedział prezes PZU SA Paweł Surówka. Dodał, że PZU nie będzie łączyć Pekao z Aliorem.

Prezes PZU Paweł Surówka poinformował, finalizacja zakupu akcji Pekao SA z dużym prawdopodobieństwem nastąpi w pierwszej połowie czerwca. Zadeklarował jednocześnie, że jeżeli chodzi o zmiany personalne w Pekao SA, to "dzisiaj nie mamy takich planów". - Liczę na współpracę z aktualnym zarządem banku. Chciałbym, aby wszelkie decyzje były podejmowane w sposób przemyślany, mając przede wszystkim na uwadze ostrożne i stabilne zarządzanie bankiem oraz interes klientów i wszystkich akcjonariuszy – wskazał Surówka.

Bez nowych zakupów

Prezes PZU zdradził, że grupa na tym etapie rozwoju nie planuje kolejnych transakcji finansowych i przejęć kolejnych banków. - Zaspokoiliśmy apetyt akwizycyjny w sektorze bankowym. Teraz głównym celem jest zbudowanie odpowiednich mechanizmów, procedur i zasobów do uzyskania korzyści, jakie dają przejęcia Alior Banku i Pekao SA. Dlatego skoncentrujemy się na współpracy z tymi bankami. Przy tym wszystkim zależy nam równocześnie na zachowaniu niezależności i odrębności obu podmiotów. Nie będziemy łączyć Aliora z Pekao SA - mówił Paweł Surówka. Szef PZU dodał też, że nie można jednak wykluczyć, że same banki będą rozważały inwestycje w tym sektorze. - Rynek bankowy w Polsce w dalszym ciągu podlega konsolidacji. Alior w swojej strategii ma zapisaną opcję ekspansji. Jako największy akcjonariusz obu Banków będziemy analizować tego typu możliwości, jeśli się pojawią. Jednak decyzję podejmie zarząd danego banku, a nie my - wyjaśnił Paweł Surówka.

Aktualizacja strategii

Surówka zapewnił też, że nie przewiduje zmian w strategii Grupy PZU do 2020 r. Wyjaśnił jednak, że w drugiej połowie roku władze grupy zaktualizują strategię o rolę jaką Pekao SA powinno w niej odgrywać. - Tego w strategii z oczywistych względów dziś nie ma, bo nie mogliśmy być pewni, czy transakcja dojdzie do skutku. Dlatego zaktualizujemy strategię w części odnoszącej się do sektora bankowego, po to, by Pekao SA znalazło w niej odpowiednie miejsce, równocześnie zachowując to, co stanowi literę i duch obecnej strategii Grupy PZU - wyjaśnił Surówka i dodał, że na razie priorytetem grupy będzie skonsolidowanie i utrwalenie tego, czym dysponujemy na naszym rodzimym rynku, a nie transakcje na zagranicznych rynkach. - Chcemy, aby skala działalności Grupy przełożyła się na jakość usług, którą klienci realnie odczują - dodał.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe