Media: Orlen wstrzymuje przelewy na rzecz PKOl

Źródło:
Radio Zet, tvn24.pl, PAP
Prezes PKOI jednak przedstawi dokumenty dotyczące wydatków na igrzyska w Paryżu
Prezes PKOI jednak przedstawi dokumenty dotyczące wydatków na igrzyska w ParyżuArleta Zalewska/Fakty TVN
wideo 2/7
Prezes PKOI jednak przedstawi dokumenty dotyczące wydatków na igrzyska w ParyżuArleta Zalewska/Fakty TVN

Orlen wstrzymuje wszystkie przelewy sponsorskie na rzecz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) - poinformowało Radio Zet. Dodało, że powodem takiej decyzji mają być "kontrowersje wokół działań zarządu PKOl i prezesa Radosława Piesiewicza". "Potwierdzamy, że analizujemy warunki współpracy z PKOl" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe Orlenu.

Jak napisało Radio Zet, "PKN Orlen jest od 2017 roku sponsorem strategicznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej" i "oczekuje od PKOl szczegółowych informacji dotyczących wynagrodzeń zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wydatkowania środków na organizację udziału polskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu oraz funkcjonowania Domu Polskiego, a także kosztów związanych z delegacją zarządu PKOl na igrzyskach".

Orlen ma wstrzymać przelewy na rzecz PKOl

Radio Zet dotarło do pisma, które 9 września do prezesa PKOl Radosława Piesiewicza miał wysłać prezes Orlen S.A. Ireneusz Fąfara.

"ORLEN S.A. jest największym sponsorem polskiego ruchu olimpijskiego. Występując właśnie w tej roli, stanowczo nie zgadzamy się z wyrażonym przez Pana stanowiskiem, jakoby wyniki IO w Paryżu można było uznać za satysfakcjonujące, a negatywna atmosfera wokół zarządu PKOI była nieuzasadniona. Obserwujemy narastający kryzys zaufania do działaczy sportowych, w szczególności do Zarządu PKOI. To w równym stopniu skutek powszechnej oceny o braku transparentności działań PKOI, którym Pan kieruje, jak i konkretnych zarzutów formułowanych przez sportowców" - miał napisać prezes Fąfara, który jest cytowany w artykule.

W piśmie możemy dalej przeczytać: "Jako prezes zarządu ORLEN S.A. muszę mieć pewność, że każda złotówka przeznaczana przez nas na sponsoring jest wydatkowana zgodnie z przeznaczeniem i w słusznym celu. Dziś, wobec publicznych kontrowersji i niejasności, wokół PKOI, takiej pewności nie mam".

Radio Zet wskazało, że "w 2023 roku Orlen wydał na sponsoring sportu, kultury i mediów 386 milionów złotych".

"Potwierdzamy, że analizujemy warunki współpracy z PKOl"

Z prośbą o komentarz w sprawie tych doniesień zwróciliśmy się do Orlenu.

"Potwierdzamy, że analizujemy warunki współpracy z PKOL, w tym również kwestie dalszego finasowania. Do czasu pozyskania wyczerpujących wyjaśnień, nie informujemy o szczegółach prowadzonych rozmów" - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe płockiego koncernu.

Spółki chcą zerwać współpracę z PKOl

We wtorek PKP Intercity przekazało, że wypowiada umowę sponsorską Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu (PKOl) ze skutkiem natychmiastowym.

Z kolei w piątek pojawiły się informacje o wypowiedzeniu umowy sponsorskiej PKOl-owi przez Polskie Porty Lotnicze, jednak jak poinformowała rzeczniczka PKOl-u Katarzyna Kochaniak-Roman "pismo nie wywołuje żadnych skutków prawnych, ponieważ w samej umowie przewidziano konkretne powody jej rozwiązania, a one nie zaistniały".

Czytaj więcej: Koniec z odprawami VIP dla prezesa PKOl-u. "Umowa nie jest aktywna" >>>

Kontrole w PKOl-u

Po igrzyskach olimpijskich w Paryżu szef resortu sportu i turystyki zapowiedział, że wystąpi do NIK i stołecznego ratusza o wszczęcie kontroli dot. finansów PKOl-u, w tym wydatkowania przez tę organizację pieniędzy z budżetu państwa i spółek Skarbu Państwa oraz w zakresie prawidłowości podejmowania decyzji dotyczących wynagrodzeń członków zarządu PKOl-u, na czele z prezesem Radosławem Piesiewiczem, który w przeciwieństwie do swoich poprzedników miałby nie pełnić tej funkcji społecznie.

W PKOl-u trwają obecnie dwie kontrole. Pierwszą przeprowadza prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski jako organ nadzoru prawnego w kwestii prawidłowego funkcjonowania PKOl-u.

Drugą przeprowadza Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli w PKOl-u, którą zapowiedział minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, w ogóle się nie rozpoczęła.

W zakończonych 11 sierpnia igrzyskach w Paryżu Polska zajęła 42. miejsce w klasyfikacji medalowej, z dorobkiem jednego złotego, czterech srebrnych i pięciu brązowych. Był to najgorszy wynik medalowy od igrzysk w Melbourne w 1956 roku, gdy Polska wywalczyła dziewięć medali - jeden złoty i po cztery srebrne i brązowe.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: Radio Zet, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konektus Photo / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska zaskarżyła w czwartek Polskę, Hiszpanię, Portugalię i Cypr do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej. Chodzi o wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego na poziomie 15 proc.

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE 

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE 

Źródło:
PAP

OpenAI, która stworzyła ChatGPT, zebrała od inwestorów 6,6 miliarda dolarów - podał Reuters. Agencja wskazała, że może to podnieść wycenę firmy na 157 miliardów dolarów i ugruntować jej pozycję jako jednej z najbardziej wartościowych na świecie.

Firma OpenAI zdobyła finansowanie w wysokości 6,6 miliarda dolarów

Firma OpenAI zdobyła finansowanie w wysokości 6,6 miliarda dolarów

Źródło:
Reuters

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby, która chce kupić alkohol, sprzedawca będzie miał obowiązek zażądania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego - zapowiedziała w czwartek minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Zmiany w zasadach sprzedaży alkoholu. Minister zapowiada nowe przepisy

Zmiany w zasadach sprzedaży alkoholu. Minister zapowiada nowe przepisy

Źródło:
PAP

Prezes spółki Orlen Trading Switzerland Samer Awad brał udział w nielegalnym obrocie ropą naftową pochodzącą z objętego sankcjami Iranu. Menedżer wybrany przez ekipę Daniela Obajtka wielokrotnie kontaktował się z osobami uznanymi przez amerykański Departament Sprawiedliwości za wspierające międzynarodowy terroryzm - podał Onet, powołując się na dowody zdobyte razem ze szwajcarską redakcją SRF.

Onet: szef spółki Orlenu utrzymywał kontakty z ludźmi wspierającymi terroryzm

Onet: szef spółki Orlenu utrzymywał kontakty z ludźmi wspierającymi terroryzm

Źródło:
onet.pl

Prezes NBP, Adam Glapiński będzie dostawał jeszcze większe comiesięczne premie. To efekt uchwały przyjętej przez zarząd banku centralnego. Jak wynika z szacunków, wynagrodzenie szefa NBP może wzrosnąć w ciągu roku o 191 tys. zł. Podwyżka wynagrodzenia dzieje się w momencie, gdy ruszyły prace komisji, która ma doprowadzić Glapińskiego przed Trybunał Stanu.

Ogromne podwyżki w NBP. Prezes Glapiński dostanie wyższe premie

Ogromne podwyżki w NBP. Prezes Glapiński dostanie wyższe premie

Źródło:
PAP

Studentów jest coraz mniej. Jedną z przyczyn są rosnące koszty, w tym wynajem mieszkania. Rozwiązaniem problemu mogłyby być tanie akademiki, ale liczba miejsc dostępnych dla studentów także spada. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada jednak, że na realizację wciąż ma szansę program "Akademiki za złotówkę". - To jest kwestia refundacji kosztów uczelniom i kwestia naliczenia subwencji. Wszystko jest realne, tylko wszystko kosztuje - stwierdził.

Już tylko trochę ponad połowa maturzystów chce studiować. Przyczyna? Rosnące koszty

Już tylko trochę ponad połowa maturzystów chce studiować. Przyczyna? Rosnące koszty

Źródło:
tvn24.pl

Rząd chce powołać instytut badawczy, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce - zapowiedział w czwartek wicepremier Krzysztof Gawkowski. Polityk poinformował, że instytut miałby rozpocząć swoje działania wraz z początkiem nowego roku. W jego tworzeniu kluczowy udział wziąć ma profesor Piotr Sankowski.

Zwrot w sprawie prac nad sztuczną inteligencją. Rząd powoła nowy instytut

Zwrot w sprawie prac nad sztuczną inteligencją. Rząd powoła nowy instytut

Źródło:
PAP

Niemcy zamierzają mocno obciąć zasiłek obywatelski dla niektórych jego beneficjentów. Tamtejszy resort pracy i spraw socjalnych zatwierdził w środę projekt zaostrzający przepisy dotyczące świadczenia. Bezrobotny, który nie zgodzi się na podjęcie pracy, będzie przez trzy miesiące otrzymywał zapomogę zmniejszoną o 30 procent.

Koniec z pobłażliwością dla "zawodowych bezrobotnych". Mocne cięcia

Koniec z pobłażliwością dla "zawodowych bezrobotnych". Mocne cięcia

Źródło:
PAP

Toyota przesuwa datę rozpoczęcia produkcji pojazdów elektrycznych w USA, ponieważ globalny popyt na tego typu samochody nie przestaje spadać - poinformował portal stacji BBC.

Toyota opóźnia plany dotyczące samochodów elektrycznych w USA

Toyota opóźnia plany dotyczące samochodów elektrycznych w USA

Źródło:
BBC

Spośród około 600 statków transportujących rosyjską ropę, prawie połowa to tak zwana flota cieni. Kreml eksportuje surowiec głównie przez Bałtyk - wynika z raportu fińskiego nadawcy Yle.

Raport: Rosja eksportuje ropę głównie przez Bałtyk, a połowa statków to "tankowce cienie"

Raport: Rosja eksportuje ropę głównie przez Bałtyk, a połowa statków to "tankowce cienie"

Źródło:
PAP

Koniec węgla w Wielkiej Brytanii. Ostatnia elektrownia została zamknięta po 142 latach. Dokonano tam historycznego kroku w kierunku zrównoważonej przyszłości. A co z nami? W Unii Europejskiej już tylko Polska nie ma wyznaczonej daty odejścia od tego paliwa kopalnego. Materiał Ewy Wagner z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii została zamknięta

Ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii została zamknięta

Źródło:
TVN24

W ciągu ostatnich dekad polska gospodarka silnie rosła i stała się piątą co do wielkości w Unii Europejskiej - wskazano na portalu hiszpańskiego dziennika gospodarczego "El Economista".

Media: Polska wyprzedza kolejne gospodarki w Europie

Media: Polska wyprzedza kolejne gospodarki w Europie

Źródło:
PAP

Choć wcześniej w Norwegii planowano odejście od tradycyjnego pieniądza, to jednak nowe prawo utrzymuje powszechną możliwość płatności gotówką. Rząd uzasadnia to przyzwyczajeniami osób starszych oraz względami bezpieczeństwa.

Norwegia nie rozstanie się z gotówką z powodu seniorów i ze względów bezpieczeństwa     

Norwegia nie rozstanie się z gotówką z powodu seniorów i ze względów bezpieczeństwa     

Źródło:
PAP

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) przesłuchała w środę pierwszych świadków - pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego - w ramach procedury ze wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pytania dotyczyły skupu obligacji przez NBP - poinformował członek komisji Tomasz Trela z Lewicy. Kolejne posiedzenie komisji za dwa tygodnie.

Ruszyły przesłuchania w sprawie Trybunału Stanu dla Glapińskiego

Ruszyły przesłuchania w sprawie Trybunału Stanu dla Glapińskiego

Źródło:
PAP

Wygląd produktów alkoholowych nie powinien nawiązywać do innych towarów, zwłaszcza tych przeznaczonych dla dzieci - przekazał minister rolnictwa Czesław Siekierski, dodając, że jego resort opracował projekt nowych przepisów regulujących tę kwestię. Chodzi o sprawę tak zwanych alkotubek, czyli saszetek z alkoholem, które trafiły ostatnio do sprzedaży.

Zmiana w sprawie produktów alkoholowych. Będą nowe zasady oznakowania

Zmiana w sprawie produktów alkoholowych. Będą nowe zasady oznakowania

Źródło:
PAP

Gdy w ubiegłym tygodniu wprowadzona w Zimbabwe zaledwie pół roku wcześniej nowa waluta Zimbabwe Gold (ZiG) straciła na wartości, a rząd zdewaluował ją o 43 procent, sklepy w obliczu paniki zakupowej wprowadziły limity sprzedaży, kierując się zasadą "jedna rzecz na osobę".

Fatalny kurs nowej waluty prowadzi do ostrych cięć. "Jedna rzecz na osobę"

Fatalny kurs nowej waluty prowadzi do ostrych cięć. "Jedna rzecz na osobę"

Źródło:
PAP

Choć Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych, to spada oprocentowanie kredytów hipotecznych - wskazuje główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski. Dodaje, że "banki obniżają oprocentowanie, ponieważ powoli zbliżamy się do momentu obniżek stóp".

"Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych"

"Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Platforma społecznościowa X, znana dawniej jako Twitter, jest warta o prawie 80 procent mniej niż dwa lata temu - wynika z wyliczeń giganta inwestycyjnego Fidelity. Zdaniem analityków za ponad 30-miliardowy spadek wartości odpowiada głównie spadek zainteresowania ze strony reklamodawców.

Kłopoty Elona Muska. Wartość portalu X drastycznie spadła

Kłopoty Elona Muska. Wartość portalu X drastycznie spadła

Źródło:
CNN