Nowy tydzień. Stopy procentowe i inflacja

Z kraju

ShutterstockNowy tydzień to ważne dane z polskiej gospodarki

W nowym tygodniu o terminach powinni pamiętać przedsiębiorcy. Czekamy też na ważne dane GUS. Na decyzyjnym posiedzeniu zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która zdecyduje o poziomie stóp procentowych.

Poniedziałek

Termin złożenia sprawozdania do INTRASTAT za poprzedni miesiąc oraz rozliczenia z ZUS (w tym Fundusz Pracy).

Wtorek

Rozpoczyna się dwudniowe, decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Tego dnia NBP poda dane o bilansie płatniczym w listopadzie.

Środa

RPP zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Obecnie podstawowa stopa wynosi 2 proc. Analitycy raczej nie spodziewają się obniżki na styczniowym posiedzeniu. NBP zaprezentuje dane o podaży pieniądza M3 w grudniu.

Czwartek

Termin zapłaty podatku leśnego, składek przez pracodawców zatrudniających pracowników i czas zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości. Ważne dane GUS: poznamy wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu. Listopad był kolejnym miesiącem spadku cen. Mocno potaniały paliwa i internet, natomiast nieznacznie podrożał alkohol, kawa i herbata. Podobnie jak w październiku mieliśmy do czynienia z 0,6 proc. deflacją licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny były niższe o 0,2 proc.

Piątek

Eurostat poinformuje o poziomie inflacji (HICP) w strefie euro w grudniu.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock