Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP
Nowe zasady dotyczące kaucji
Nowe zasady dotyczące kaucjiTVN24
wideo 2/3
Nowe zasady dotyczące kaucjiTVN24

Wyłączenie obowiązku zbiórki opakowań po produktach mlecznych oraz stworzenie tak zwanego zamkniętego systemu obiegu kaucji - to główne zmiany, które pojawiły się w nowej wersji projektu noweli ustawy w sprawie wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, którego celem jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce trafił we wtorek do Komitetu do Spraw Europejskich. W opublikowanej na stronach Rządowego Centrum Legislacji najnowszej wersji projektu wprowadzono kilka zmian zapowiadanych wcześniej przez przedstawicieli resortu klimatu i środowiska.

Zmiany w systemie kaucyjnym

Jak wyszczególniono w Ocenie Skutków Regulacji, w projekcie zmodyfikowano przepisy w celu stworzenia i wdrożenia tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji. Wyjaśniono, że rozwiązanie polega na pobieraniu kaucji w całym łańcuchu dystrybucji, co przyczyni się do uszczelnienia systemu i zapewnienia możliwości monitorowania przepływów kaucji.

"Mechanizm ten wyeliminuje możliwości defraudacji kaucji, problemów z jej rozliczeniem pomiędzy podmiotami reprezentującymi oraz zagwarantuje poprawne rozliczanie się operatorów z jednostkami handlu detalicznego, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie" - dodano.

W projekcie noweli ustawy zawarto też przepis wyłączający obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu. Wcześniej zakładano, że opakowania te zostaną objęte systemem kaucyjnym z rocznym opóźnieniem, czyli w 2026 r. W połowie czerwca br. wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska przekazała, że opakowania tego typu zostaną wyłączone z systemu na prośbę branży, a najważniejszym argumentem przemawiającym za tym postulatem była "kwestia sanitarna".

Obowiązek też dla mniejszych placówek

Jak przekazano również w OSR, w projekcie ustawy zawarto obowiązek przyjmowania opakowań szklanych wielokrotnego użytku przez jednostki handlu detalicznego o powierzchni poniżej 200 m kw., o ile sprzedają one napoje w takich butelkach. Wyjaśniono, że możliwość oddania takiej butelki i odzyskania kaucji "niedaleko miejsca zamieszkania" będzie rozwiązaniem "wygodnym dla klientów". "Ocenia się, że takie rozwiązanie, do którego w ramach obecnie działającego systemu zarówno klienci, jak i działające lokalnie sklepy są przyzwyczajone, przeciwdziałać będzie spadkom obrotów tych sklepów oraz ryzyku odejścia klientów do punktów, w których mogą kaucję odzyskać" - dodano.

Ponadto dodano m.in. wymóg zapewnienia przez podmiot reprezentujący co najmniej jednego stacjonarnego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym od użytkowników końcowych w każdej gminie. Ma to spowodować, że podmioty te będą miały jasną wytyczną co do minimalnej liczby takich punktów i pozwolić objąć systemem odbioru opakowań terytorium całego kraju, zapewniając użytkownikom końcowym "powszechny i równy dostęp".

VAT tylko za niezwrócone opakowania

W OSR wskazano też, że podmioty reprezentujące będą obowiązane do poboru i zapłaty VAT organom skarbowym wyłącznie za kaucje za opakowania objęte systemem kaucyjnym, które nie zostały zwrócone w tym systemie.

Nowe przepisy uwzględniają też postulat zwolnienia z wymogu uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów w zakresie logistyki zwrotnej, czyli zbierania odpadów w opakowaniach objętych ustawą, odebranych od prowadzących nieprofesjonalną zbiórkę.

W OSR dodano, że w projektowanych przepisach znalazły się też zapisy dotyczące terminu uruchomienia systemu kaucyjnego w zezwoleniu dla podmiotu reprezentującego. Nie będzie mógł być on dłuższy niż 24 miesiące od dnia wydania zezwolenia. "Ograniczenie czasowe i wymagany harmonogram mają na celu takie zaprojektowanie prac przez podmiot reprezentujący, aby planowane działania realizowane były w określonym tempie, a postęp prac był możliwy do weryfikacji" - wskazano.

Nowy system od 2025 roku

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 8th.creator/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Senat nie wniósł w środę poprawek do nowelizacji ustawy w sprawie renty wdowiej. Regulacja przewiduje, że drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 procent, a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 procent. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renta wdowia bez poprawek. Ustawa trafi do prezydenta

Renta wdowia bez poprawek. Ustawa trafi do prezydenta

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań spadają w większości badanych miast w Polsce - wynika z raportu Expandera i Rentier .io. Obniżki odnotowano w 10 z 17 badanych miast w Polsce. Eksperci wskazują, że rynek spowalnia.

Zmiana trendu na rynku mieszkaniowym. Pierwsza taka sytuacja od ponad roku

Zmiana trendu na rynku mieszkaniowym. Pierwsza taka sytuacja od ponad roku

Źródło:
PAP

Zorganizowane grupy wycieczkowe w Wenecji nie będą mogły przekraczać 25 osób - wynika z zarządzenia lokalnych władz. To już kolejne przepisy, które mają ograniczyć liczbę turystów w słynnym mieście.

Słynne miasto wprowadza limit liczby turystów

Słynne miasto wprowadza limit liczby turystów

Źródło:
Reuters

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Fed ocenił, że w ciągu ostatniego roku zagrożenia dla osiągnięcia celów w zakresie zatrudnienia i inflacji wciąż się zmniejszają.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Ponad 16-kilometrowy fragment trasy S3 między Bolkowem a Kamienną Górą oddano w środę do użytku. To ostatni ukończony fragment tej trasy na Dolnym Śląsku. Ministerstwo Infrastruktury nazwało go "najbardziej malowniczym odcinkiem" ekspresówki w Polsce. Na tej trasie znajduje się najdłuższy tunel pozamiejski w kraju.

"Najbardziej malowniczy odcinek" ekspresówki w Polsce otwarty dla ruchu

"Najbardziej malowniczy odcinek" ekspresówki w Polsce otwarty dla ruchu

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 4,2 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja była na poziomie 2,6 procent.

"Najsilniejszy skok od stycznia 2023". Inflacja w górę

"Najsilniejszy skok od stycznia 2023". Inflacja w górę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Robert Downey Jr. za nową rolę w nadchodzącej produkcji "Avengers Doomsday" zgarnie prawie 80 milionów dolarów. Prócz imponującej pensji przysługiwać mu będzie prywatny odrzutowiec, asysta ochrony, a także szereg nowoczesnych przyczep.

Downey Jr. wraca do Avengersów. Zgarnie najwyższą gażę w historii kina

Downey Jr. wraca do Avengersów. Zgarnie najwyższą gażę w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Senacie odbyła się debata nad nowelizacją ustawy w sprawie wprowadzenia renty wdowiej. Mimo, że senatorowie zgodnie przyznali, że regulacja jest potrzebna, to podzieliła ich między innymi docelowa kwota drugiego świadczenia. Niektórzy obawiali się też o kondycję budżetu.

"Apetyty były większe", "ryzykowne rozwiązanie". Senatorowie o nowym świadczeniu

"Apetyty były większe", "ryzykowne rozwiązanie". Senatorowie o nowym świadczeniu

Źródło:
PAP

Tesla wdraża naprawę w 1,85 mln samochodów. Koncern musi zaktualizować potencjalnie wadliwe oprogramowanie. To efekt występowania ryzyka automatycznego otwierania się klapy silnika w trakcie jazdy - informuje Reuters. Usterka dotyczy modeli 3, S, X oraz Y produkowanych od 2021 do 2024 roku.

Usterka w prawie 2 milionach Tesli. Gigantyczna akcja naprawcza

Usterka w prawie 2 milionach Tesli. Gigantyczna akcja naprawcza

Źródło:
Reuters

Rynek ropy reaguje na śmierć politycznego przywódcy Hamasu Ismaila Hanije, który zginął w środę nad ranem w Teheranie. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku widać mocne wzrosty. Śmierć lidera podsyciła napięcie na Bliskim Wschodzie, w regionie, skąd pochodzi ok. 1/3 światowej produkcji ropy naftowej - podają maklerzy.

Mocna reakcja na rynku ropy po zabiciu szefa Hamasu

Mocna reakcja na rynku ropy po zabiciu szefa Hamasu

Źródło:
PAP

Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin. To jednak intencjonalne działanie, mające uchronić nas dodatkowo przed oszustwami przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

Zastrzeganie i cofanie zastrzeżenia numeru PESEL. Jak to działa

Zastrzeganie i cofanie zastrzeżenia numeru PESEL. Jak to działa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo finansów w odpowiedzi na wczorajsze doniesienia, jakoby obiekty kultu takie jak przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczki miały zostać objęte podatkiem od nieruchomości, wyjaśniło, że zmiany obejmą tylko budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. "Kwestia zostanie doprecyzowana w projekcie" - przekazał resort finansów.

Krzyże i kapliczki wolne od podatku. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Globalna awaria produktów Microsoft, w tym poczty e-mail Outlook oraz gry wideo Minecraft została rozwiązana - przekazał gigant technologiczny. Wstępne ustalenia wskazują, że do utrudnień doprowadził atak hakerski i brak odpowiedniej ochrony przed działaniami cyberprzestępców. Do zdarzenia doszło we wtorek, niecałe dwa tygodnie po poważnej awarii na całym świecie.

Kolejna awaria Microsoftu. "Wydaje się to surrealistyczne"

Kolejna awaria Microsoftu. "Wydaje się to surrealistyczne"

Źródło:
BBC

Pięćdziesięcioro siedmioro singapurskich pracowników ByteDance, spółki macierzystej TikToka, zostało hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego - donosi BBC. Agencja ds. Żywności Singapuru nie wyklucza "podjęcia działań egzekucyjnych wobec nieuczciwych dostawców żywności".

Wielkie zatrucie w siedzibie właściciela TikToka. Blisko 60 pracowników trafiło do szpitala

Wielkie zatrucie w siedzibie właściciela TikToka. Blisko 60 pracowników trafiło do szpitala

Źródło:
BBC

Setki fotoradarów bez homologacji jest konfiskowanych oraz wyłączanych w dziesięciu regionach Włoch - informują media. Urządzenia nie spełniają obowiązujących norm pomiaru prędkości, co może oznaczać lawinę anulowanych mandatów.

Konfiskata setek fotoradarów. Mandaty mogą zostać cofnięte

Konfiskata setek fotoradarów. Mandaty mogą zostać cofnięte

Źródło:
PAP

- W ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem do prawa zapisów dotyczących temperatury maksymalnej - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dopytywana o to, jakie zmiany mogą zostać wprowadzone, odpowiedziała: "na przykład skrócenie czasu pracy, wprowadzenie sjesty, przerwy, zapewnienie dostępu do pomieszczenia chłodzącego".

Sjesta w Polsce? "Musimy powoli przygotowywać się także do takich zmian"

Sjesta w Polsce? "Musimy powoli przygotowywać się także do takich zmian"

Źródło:
tvn24.pl

Pracujemy nad wprowadzeniem zmian w przepisach regulujących zasady pracy w trakcie upałów - ogłosiła we wtorek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Resort rozważa między innymi wprowadzenie przerw na schłodzenie, skrócenie czasu pracy albo montaż klimatyzacji w biurach.

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Źródło:
PAP

Węgry zostaną wezwane do wyjaśnień przez Komisję Europejską w sprawie zakresu ułatwień wizowych dla Rosjan i Białorusinów oraz ich zgodności z unijnymi przepisami - zapowiedziała rzeczniczka KE Anitta Hipper. Według przepisów Węgry nie mogą wpuszczać osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa UE. Ułatwienia dla Rosji i Białorusi zostały wprowadzone w lipcu.

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Źródło:
PAP