"Floren Władysława Łokietka" i „Władysław Jagiełło”. Nowe monety od NBP

Z kraju

NBPNowe monety od NBP

Narodowy Bank Polski, od jutra wprowadza do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii: “Skarby Stanisława Augusta”, a także “Historia monety polskiej”. Kolekcjonerzy mogą nabyć, złotą monetę o nominale 500 zł i srebrną pięćdziesięciozłotówkę z wizerunkiem Władysława Jagiełly oraz srebrne 20 zł z podobizną florena z czasów Władysława Łokietka.

Ceny emisyjne monet przedstawiają się następująco, „Władysław Jagiełło”: 500-złotowa – 11 800 zł, 50-złotowa – 720 zł. Monety „Floren Władysława Łokietka”, to koszt rzędu 175 zł.

Następne monety z serii „Skarby Stanisława Augusta” („Władysław Warneńczyk”) i „Historia monety polskiej” („Grosz Kazimierza Wielkiego”) ukażą się 15 września.

Kto pierwszy, ten lepszy

Siódma moneta serii “Skarby Stanisława Augusta” ukazuje Władysława Jagiełłę. Nakład wybitej w czystym złocie monety 500-złotowej nie przekroczy 750 egzemplarzy, a srebrnej – 5 tys. egzemplarzy. „Floren Władysława Łokietka”, to szósta moneta w serii „Historia monety polskiej”, prezentującej najstarsze zabytki polskiego mennictwa. “Na rewersie przedstawiono króla na tronie, z insygniami władzy, a w tle jego postać z pieczęci majestatowej. Na awersie znajduje się wizerunek postać biskupa w mitrze ozdobionej aureolą” - czytamy w komunikacie NBP. Moneta „Floren Władysława Łokietka” zostanie wybita w nakładzie nieprzekraczającym 20 tys. egzemplarzy.

Jak informuje NBP, emisja kolejnych monet kolekcjonerskich zaplanowana jest na 22 maja. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową monetę z serii „Odkryj Polskę” – „Kanał Bydgoski”.

Nowe monety od NBP02.03 | Nowe monety od NBPNBP

Autor: mb/bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NBP