Niedziela 4 lipca objęta jest zakazem handlu. Oznacza to, że otwarte mogą być tylko te sklepy, w których za ladą staną ich właściciele. Co ważne w placówkach handlowych wciąż obowiązują obostrzenia związane z pandemią. Trzeba pamiętać o noszeniu maseczek oraz zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego.
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą jeszcze otwarte w ostatnią niedzielę sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Zakaz handlu w niedziele
W ustawie dopuszczono szereg wyjątków od zakazu handlu w niedzielę - m.in. gdy przeważająca działalność polega na handlu kwiatami, pamiątkami lub dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych, sprzedaży wyrobów piekarniczych oraz w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
W pierwszym roku obowiązywania zakazu handlu (obowiązuje od marca 2018 roku) w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2019 roku była już tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia - kiedy można było prowadzić handel. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - niedziel bez zakazu miało być siedem. W grudniu 2020 roku z powodu nasilenia epidemii zaszła jednorazowa zmiana przepisów – liczba niedziel handlowych wzrosła do ośmiu.
Ograniczenia związane z pandemią
We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem ws. obostrzeń od 26 czerwca w obiektach handlowych obowiązuje nowy limit - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock