Bizancjum i ego. "Glapiński powinien oddać te pieniądze"

Źródło:
TVN24
Wysoka cena śledzenia komentarzy w internecie
Wysoka cena śledzenia komentarzy w internecie
TVN24
Wysoka cena śledzenia komentarzy w internecieTVN24

Za wyszukiwanie i monitorowanie niepochlebnych komentarzy w internecie Narodowy Bank Polski zapłacił zewnętrznej firmie 1,7 mln złotych. Umowa, do której dotarł Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl, obejmuje lata 2020-2021. W raporcie firma oznaczała nieprzychylne komentarze pod adresem NBP jako dezinformację. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dla Adama Glapińskiego dobra opinia o nim samym i Narodowym Banku Polskim jest wyjątkowo ważna - jest tak cenna, że za wyszukiwanie i monitorowanie niepochlebnych komentatorzy w internecie NBP zapłacił zewnętrznej firmie 1,7 mln złotych.

- Z danych, do których dotarliśmy wynika, że drobiazgowo były analizowane krytyczne artykuły prasowe i krytyczne komentarze w mediach społecznościowych – stwierdza Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl. – Były one analizowane, katalogowane i były rekomendacje, co NBP musi zrobić, aby unikać krytyki – dodaje.

Umowa, do której dotarł dziennikarz, obejmuje lata 2020-2021. Wiadomo, że pracownicy firmy zgłaszali moderatorom portali społecznościowych komentarze, które sugerowały, że za nieudaną wtedy walkę z inflacją odpowiadają NBP i jego szef.

- Każdy z nas ma jakieś profil na Facebooku i Twitterze, różne są komentarze, ale nikt nie zatrudnia firmy, która za publiczne pieniądze usuwa niepochlebne komentarze – mówi Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. – Uważam, że Glapiński powinien oddać te pieniądze – dodaje.

Adam GlapińskiTVN24

W raporcie, który widzieli dziennikarze portalu tvn24.pl, firma oznaczała nieprzychylne komentarze pod adresem NBP jako dezinformację.

- Założę się, że nie były to wydatki na śledzenie nieprzychylnych komentarzy, tylko prawdopodobnie standardowy w każdej instytucji publicznej monitoring mediów. Zapewne jest to faktura za monitoring mediów – twierdzi Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości.

Inaczej uważa Sebastian Klauziński. - To nie jest monitoring mediów. To jest krok dalej, to jest bardzo drobiazgowe śledzenie wszelkiej krytyki działań NBP – stwierdza.

"Chore ego Glapińskiego i Bizancjum" w NBP

Narodowy Bank Polski nie odpowiedział na pytania dziennikarzy m.in., dlaczego zwykłą krytykę traktował jako dezinformację i dlaczego tych działań nie wykonywał rozbudowany departament komunikacji NBP, który dodatkowo sam chwali się, że posiada dział zajmujący się monitoringiem mediów. Dziennikarze zastawiają się też, jakie kryteria zdecydowały, która firma zarobiła 1,7 mln złotych.

- To jest olbrzymia kwota na tak małą robotę. To świadczy o jakimś chorym ego pana Glapińskiego i świadczy o Bizancjum - ocenia Ryszard Petru z Polski 2050.

Firma, której zlecono prace na rzecz NBP, to spółka biznesmena związanego z Prawem i Sprawiedliwością. W tamtym czasie obsługą marketingową banku zajmowała się firma Sigma Bis założona przez Orlen i PZU. To Sigma Bis znalazła i zleciła działania firmie o nazwie 1450.

- Spółka 1450 nie jest przypadkowa. Jej szefem jest kontrowersyjny, tajemniczy biznesmen Radosław Tadajewski. Od czasu gdy Zjednoczona Prawica doszła do władzy różne powiązane z nim podmioty obsługiwały spółki Skarbu Państwa i różne podmioty publiczne. Jedna z tych spółek pracowała przy kampanii Andrzeja Dudy w 2020 roku – wskazuje Sebastian Klauziński.

Koalicja rządząca krytykuje, Zjednoczona Prawica broni

Posłowie koalicji rządzącej twierdzą, że krytycznych komentarzy pod adresem prezesa NBP i banku byłoby mniej, gdyby Adam Glapiński był bardziej powściągliwy podczas swoich comiesięcznych konferencji.

- Prezes Glapiński sam sobie jest winien, bo jego konferencje prasowe i sposób komunikacji zaprasza, żeby interesować się jego wizerunkiem, a nie tym, jak prowadzona jest polityka monetarna – ocenia Maciej Konieczny z Nowej Lewicy.

Posłowie Zjednoczonej Prawicy bronią prezesa Glapińskiego. Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski na pytanie, dlaczego prezes tak źle znosi krytykę, że aż płacił za wyszukiwanie negatywnych komentarzy, odpowiada: "Adam Glapiński jest odporny na krytykę".

- Biorąc pod uwagę, że jego cykliczne konferencje prasowe cieszą się niezwykłą popularnością wśród szerszej społeczności, zdaje się, że sposób, w jaki wypowiada się prezes Glapiński, nie wskazuje, żeby czuł się niezręcznie, wiedząc że jego wystąpienie jest komentowane nie tylko przez ekspertów od ekonomii – dodaje.

- Jest wybitnym ekonomistą – zapewnia z kolei Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. – Zarządza bankiem w sposób taki, którego poprzedni prezesi, nie mówię tutaj o świętej pamięci prezesie (Sławomirze) Skrzypku, ale wielu prezesów mogłoby się od niego uczyć, w jaki sposób zarządzać finansami - przekonuje.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego:  Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images

Pozostałe wiadomości

Od 1 lipca cena gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny spadnie o 14,8 procent, z 239,65 złotych za megawatogodzinę do 204,26 za megawatogodzinę - poinformował w czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Według szacunków URE rachunki w zależności od zużycia gazu spadną o 8-11 proc.

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Źródło:
PAP

Od 1 lipca cena gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny spadnie o 14,8 procent, z 239,65 złotych za megawatogodzinę do 204,26 za megawatogodzinę - poinformował w czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Według szacunków URE rachunki w zależności od zużycia gazu spadną o 8-11 proc.

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Źródło:
PAP

Większość ludzi zaczyna oszczędzać na emeryturę wraz z rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. Czasem podejmujemy dodatkowe kroki w tym zakresie nieco później, gdy nasza sytuacja finansowa się ustabilizuje. Tymczasem nowy rząd Niemiec zaproponował program, w którym oszczędzać na emeryturę zaczną już sześciolatki.

Sześciolatki mogą wkrótce zacząć oszczędzać na emeryturę

Sześciolatki mogą wkrótce zacząć oszczędzać na emeryturę

Źródło:
CNBC

Według doktora Tomasza Barcińskiego z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk przyszłość eksploracji przestrzeni kosmicznej w dużej mierze będzie należeć do robotów. Maszyny te będą realizować szeroki zakres zadań - od prostych czynności porządkowych po prowadzenie zaawansowanych eksperymentów naukowych.

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Źródło:
PAP

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Tańsze działki mają przyciągnąć młodych do tych gmin. Obniżka nawet o 50 procent

Tańsze działki mają przyciągnąć młodych do tych gmin. Obniżka nawet o 50 procent

Źródło:
tvn24.pl

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP