Z kraju

Polska coraz mniej importuje z Rosji, ale ta nadal jest w czołówce

Z kraju

steve gibson/CC BY 2.0/wikimedia.orgNajwięcej eksportujemy do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech

8 mld 737,7 mln zł wyniosła nadwyżka w handlu zagranicznym po pierwszych czterech miesiącach br. - poinformował w piątek GUS. Najwyższą wartość miał eksport do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech, a import - z Niemiec, Chin i Rosji.

Jak poinformował GUS, po czterech miesiącach br. eksport w cenach bieżących wyniósł 240 mld 913,8 mln zł, a import 232 mld 176,1 mln zł.

Jest lepiej

"Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 8737,7 mln zł, wobec minus 1052,2 mln zł przed rokiem. W porównaniu z analogicznym okresem ub. roku eksport zwiększył się o 6,1 proc., a import wzrósł o 1,8 proc." - podał GUS. Przez pierwsze cztery miesiące roku wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Hiszpanii, Holandii, Czech, Włoch, Wielkiej Brytanii, na Węgry, do Niemiec, Francji i Szwecji, a importu – z Chin, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech i Francji. Spadek eksportu odnotowano w obrotach z Rosją, a importu – z Rosją, Włochami, Holandią, Wielką Brytanią i Belgią.

Jakie obroty?

"Obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 66,4 proc. eksportu ogółem i 65,7 proc. importu ogółem (wobec odpowiednio 65,6 proc. i 67 proc. przed rokiem)" - napisano w komunikacie GUS.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: steve gibson/CC BY 2.0/wikimedia.org