Morawiecki: Polska staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej

Z kraju

TVN24 BiSMorawiecki o Nord Stream 2 i rozmowie z Merkel

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji Fox News, wypowiadając się między innymi na takie tematy jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w Polsce, gazociąg Nord Stream 2, wydatki na obronność. Eksponował sprzyjające biznesowi środowisko w Polsce. Ocenił, że nasz kraj "staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej".

Morawiecki stwierdził, że w Polsce istnieją bardzo dobre warunki prowadzenia działalności gospodarczej, wskazując m.in. na względnie niskie podatki i bardzo utalentowaną siłę roboczą.

Polska oferta

Pytany w Fox News o ulgi podatkowe, jakie Polska mogłaby zaoferować Tesli - firmie Elona Muska, premier zaznaczył, że polityka podatkowa w UE jest dość zharmonizowana, jeśli chodzi o to, co można zaoferować inwestorom, ale ponadto możemy jeszcze zaoferować trochę więcej i dlatego z takim powodzeniem wyeliminowaliśmy bezrobocie w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat.

W poniedziałek premier poinformował na konferencji w Brukseli, że spotkał się z szefem Tesli. - Rzeczywiście rozmawiałem z panem Elonem Muskiem, czyli jedną z czołowych postaci elektromobilności - powiedział. - Trzeba poczekać parę miesięcy, żeby były z tej rozmowy jakieś kolejne kroki, ale rzeczywiście taka rozmowa się odbyła - dodał. Samą rozmowę premier ocenił jako dobrą.

Podczas wywiadu w Fox News szef rządu przekonywał, że Polska oferuje "pieniądze na szkolenie i przekwalifikowanie ludzi, na zatrudnianie ludzi, pewne ulgi dotyczące podatku od nieruchomości".

- Zainwestowaliśmy mnóstwo w elektromobilność, samochody elektryczne, czyste autobusy, czyste pociągi, sztuczną inteligencję - wszystko to jest tym, czego potrzebuje taki przemysł (motoryzacyjny, w części dotyczącej niskoemisyjnego transportu - red.), i dlatego wielu inwestorów z całego świata (...) jest zainteresowanych inwestowaniem w elektromobilność - powiedział Morawiecki. Prowadzący zauważył, że premier mówi głównie o inwestycjach firm produkcyjnych w Polsce. Morawiecki wyjaśnił, że chodzi także o programowanie komputerowe, "ponieważ stajemy się swego rodzaju Doliną Krzemową Unii Europejskiej". Wskazał na wysokie kwalifikacje i sukcesy polskich programistów. Część wywiadu dotyczyła żądania prezydenta Donalda Trumpa, by Europa wydawała więcej na obronność. Morawiecki podkreślił w tym kontekście, że Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów NATO, które przeznaczają już na obronność 2 proc. PKB. Zwrócił też uwagę, że Niemcy przeznaczają 1,23 proc.

Broń Putina

Wskazał zarazem, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2, a "płacenie za rosyjski gaz, to tak jak płacenie za broń pana Putina". Potwierdził, że Polska nie zgadza się z Niemcami, jeśli chodzi o Nord Stream 2. Wskazał zarazem, że relacje handlowe Polski z Niemcami są bardzo dobre.

Wyraził też opinię, że Niemcy powinny wnosić większy wkład w NATO jako całość i nie powinny kupować tak dużo gazu od Rosji.

Zwrócił też uwagę, że Polska zaczęła kupować amerykański gaz LNG w ramach umów długoterminowych. Wskazał na znaczenie gazoportu w Świnoujściu. Zmieniając temat prowadzący zwrócił uwagę, że niektórzy ludzie nazywają Morawieckiego "Trumpem Europy Wschodniej lub jednym z Trumpów Europy Wschodniej". Premier powiedział, że nie sądzi, by takie określenie było stosowne, ale zaznaczył, że bardzo ceni, iż ktoś "rzeczywiście robi to, w co wierzy, jak prezydent Trump". Wyraził przekonanie, że "mamy w panu Trumpie bardzo dobrego sojusznika".

Autor: tol / Źródło: PAP