Ministerstwo Finansów szykuje podwyżkę VAT

Źródło:
PAP
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflację
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24
wideo 2/5
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24

Podwyżka VAT na dostawy konopi siewnej do palenia lub do wdychania bez spalania z 8 do 23 procent - takie między innymi założenia znalazły się w projekcie w wykazie prac legislacyjnych rządu. Resort finansów zamierza też znieść obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi.

W wykazie prac legislacyjnych rządu ukazały się założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowane przez Ministerstwo Finansów (MF).

MF chce podwyższyć VAT na dostawy konopi siewnej

Resort zaproponował objęcie podstawową stawką podatku VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania. "Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8 proc. do 23 proc." - stwierdziło MF we wpisie opublikowanym na stronie KPRM.

Projektowana ustawa zakłada objęcie 0 proc. stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi. Resort finansów wyjaśnił, że przepisy ustawy o VAT przewidują obecnie stosowanie stawki 0 proc. tylko w odniesieniu do pełnomorskich statków ratowniczych i pełnomorskich łodzi ratunkowych. Przyznał, że Dyrektywa VAT daje większą swobodę w tym obszarze.

MF proponuje utrzymanie bezterminowo stosowania stawki VAT w wysokości 8 proc. dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych.

"Obecne przepisy w zakresie VAT dopuszczają stosowanie stawki obniżonej VAT jedynie do 27 maja 2025 r. Wyroby medyczne dopuszczone do obrotu na podstawie poprzednich przepisów o wyrobach medycznych mogą jeszcze być użytkowane i mogą być przedmiotem obrotu, nie ma zatem uzasadnienia, aby były opodatkowane stawką wyższą VAT niż analogiczne produkty dopuszczone do obrotu na podstawie nowej ustawy o wyrobach medycznych o ile spełnią określone szczegółowo w przepisach wymagania" - zaznaczyło ministerstwo.

Projektowana ustawa ma zlikwidować stawkę obniżoną VAT dla tzw. żywych koniowatych (konie, osły, muły i osłomuły), dostosowując krajowe przepisy o VAT do unijnej dyrektywy w zakresie stawek podatku od wartości dodanej. Oznacza to podwyższenie stawki VAT do 23 proc. w przypadku takich zwierząt.

VAT na nawozy i środki ochrony roślin

Jak podano w wykazie, MF zamierza doprecyzować też przepisy dotyczące opodatkowania VAT-em nawozów i środków ochrony roślin – zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz paszy i karm dla zwierząt gospodarskich i domowych poprzez odwołanie do definicji tych produktów określonych w przepisach branżowych. "Projektowana zmiana wyeliminuje niejednoznaczne rozumienie i interpretowanie przepisów prawa oraz niepewność podatników, ale również zakłócenia konkurencji na rynku" - wskazał resort.

Ministerstwo proponuje też obniżenie stawki VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych z 23 proc. do 5 proc. "Zmiana ma na celu ujednolicenie stawki VAT na produkty higieniczne dla kobiet. Takie produkty jak podpaski higieniczne i tampony opodatkowane są stawką w wysokości 5 proc. Za zasadne zatem uznano obniżenie stawki z 23 proc. do 5 proc. dla kubeczków menstruacyjnych" - ocenił resort.

Projektowana ustawa ma też przedłużyć funkcjonowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. "Istotą zmian jest przedłużenie funkcjonowania mechanizmu do 31 grudnia 2026 r. Oczekiwanym efektem jest utrzymanie szczelności systemu podatkowego oraz pozytywnego wpływu regulacji na podmioty dokonujące transakcji na giełdzie" - podało ministerstwo.

Zniesienie obowiązku integracji kas z terminalami

Resort zaproponował też zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz zastępczego raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych. Jak poinformowało MF we wpisie, chodzi o uchylenie przepisu nakładającego na podatnika karę pieniężną za brak zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym.

Projektowana nowela ma także wprowadzić możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. MF poinformowało, że projektowana zmiana ustawy wprowadza też zwolnienie z akcyzy dla samochodów osobowych podlegających profesjonalnej rejestracji, wykorzystywanych do celów badawczych lub prac rozwojowych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Obecnie podmioty prowadzące tego typu działalność obowiązane są do zapłaty akcyzy od samochodów osobowych, a dopiero dokonując eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej takiego samochodu, są uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o zwrot tej akcyzy.

Zakładane w projekcie zmiany mają także umożliwić Ministrowi Finansów zwolnienie z obowiązku przesyłania określonych danych w formie ustrukturyzowanej. "Wydając rozporządzenie Minister Finansów będzie mógł zwolnić określoną grupę podmiotów (podatników) z obowiązku przesyłania w odpowiedniej formie ustrukturyzowanej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, np. części prowadzonych przy użyciu programów komputerowych ksiąg rachunkowych. Jest to zmiana korzystna dla podatników" - podkreślił resort.

Jak podano w wykazie, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Dzięki zmianie przepisów do samorządów trafi więcej o 25 miliardów w samym 2025 roku - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że "w ciągu najbliższych 10 lat samorządy otrzymają więcej o 345 miliardów złotych". Od przyszłego roku dochody samorządów z PIT i CIT liczone będą jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST.

Potężny zastrzyk finansowy dla samorządów. Rząd "sprząta po Polskim Ładzie"

Potężny zastrzyk finansowy dla samorządów. Rząd "sprząta po Polskim Ładzie"

Źródło:
PAP

Projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczący kredytu mieszkaniowego zero proc. jest najbardziej zaawansowany i on będzie oceniony najszybciej - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że byłby zdziwiony, gdyby projekt ten nie uzyskał poparcia w Sejmie. W koalicji ścierają się różne wizje na to, jak ma wyglądać wsparcie programów mieszkaniowych.

Premier o wskazał, który program wsparcia kredytów będzie miał największe szanse

Premier o wskazał, który program wsparcia kredytów będzie miał największe szanse

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Malezyjska sieć handlowa MR D.I.Y wkracza do Polski. Jak wynika z informacji przekazanych redakcji biznesowej tvn24.pl, firma planuje otwarcie swoich sklepów w Krakowie, Zabrzu oraz Piotrkowie Trybunalskim. W planach są także kolejne placówki.

Nowa sieć sklepów w Polsce. Znamy pierwsze lokalizacje

Nowa sieć sklepów w Polsce. Znamy pierwsze lokalizacje

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska firma Clearview AI została ukarana przez holenderski urząd ochrony danych DPA grzywną 30,5 milionów euro za nielegalne utworzenie bazy danych służącej do rozpoznawania twarzy. DPA ostrzegł organizacje w kraju, że korzystanie z usług tej firmy jest niezgodne z prawem.

Gigantyczna kara za nielegalną bazę danych. Służyła rozpoznawaniu twarzy

Gigantyczna kara za nielegalną bazę danych. Służyła rozpoznawaniu twarzy

Źródło:
PAP

Linia lotnicza Cathay Pacific poinformowała, że uziemia i sprawdza wszystkie swoje samoloty Airbus A350 po tym, jak maszyna lecąca z Zurychu musiała zawrócić z powodu awarii silnika. Przewoźnik odwołał już ponad 20 lotów.

Linia Cathay Pacific uziemiła samoloty z powodu awarii silnika

Linia Cathay Pacific uziemiła samoloty z powodu awarii silnika

Źródło:
BBC

W piątek czternaste emerytury otrzyma ponad 1,1 miliona osób na łącznie przeszło 1,6 miliarda złotych - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W tym roku "czternastka" w pełnej wysokości wynosi 1780,96 złotych brutto dla osób, których emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto.

Ponad milion osób otrzyma dodatkowe wypłaty

Ponad milion osób otrzyma dodatkowe wypłaty

Źródło:
PAP

Wydatki na kredyt 0 procent są już wstępnie rozpisane, w pierwszym roku funkcjonowania programu to około 500 milionów złotych - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że kwartalne limity udzielania pomocy mają przeciwdziałać wzrostowi cen mieszkań.

Są pieniądze na kredyt 0 procent. Minister podaje kwoty

Są pieniądze na kredyt 0 procent. Minister podaje kwoty

Źródło:
PAP

We wrześniu większość audytów w spółkach Skarbu Państwa powinna się skończyć - podał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Dodał, że zarządy zajmą się następnie budową wartości spółek i ich podstawowego biznesu.

Co ze spółkami Skarbu Państwa? Minister mówi o "zbrodniach korporacyjnych"

Co ze spółkami Skarbu Państwa? Minister mówi o "zbrodniach korporacyjnych"

Źródło:
PAP

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. W planie imprezy są prezentacje innowacyjnych technologii militarnych oraz debaty eksperckie, a udział weźmie rekordowa liczba ponad 830 firm z całego świata, w tym z USA, Australii i Korei Południowej.

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Źródło:
PAP

Na ten program z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczamy 1,3 miliarda złotych. Szacujemy, że za te pieniądze uda się z pewnością zmodernizować 250 placówek - powiedziała podczas konferencji minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Chodzi o program wymiany źródeł ciepła i poprawy efektywności energetycznej szkół. Jednocześnie ministra w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl zaznaczyła, że program będzie funkcjonował do wyczerpania środków.

Można wnioskować o dodatkowe pieniądze. Resort podał termin

Można wnioskować o dodatkowe pieniądze. Resort podał termin

Źródło:
tvn24.pl

Brazylijski Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję o zablokowaniu w kraju serwisu społecznościowego X oraz o możliwości karania grzywną podmioty obchodzące blokadę. Platforma X (dawniej Twitter) należy do miliardera Elona Muska.

Sąd Najwyższy w Brazylii podtrzymał decyzję o zablokowaniu platformy X

Sąd Najwyższy w Brazylii podtrzymał decyzję o zablokowaniu platformy X

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w sierpniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,33 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych - uważa ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. We wtorek RPP rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zdaniem analityka, obniżki stóp procentowych rozpoczną się w drugim kwartale 2025 roku.

Co ze stopami procentowymi? Analityk ocenia szanse na obniżkę

Co ze stopami procentowymi? Analityk ocenia szanse na obniżkę

Źródło:
PAP

Volkswagen po raz pierwszy rozważa zamknięcie fabryk w Niemczech. Jak podaje Reuters, pokazuje to rosnącą presję cenową, z którą mierzy się czołowy europejski producent aut, ze strony swoich azjatyckich rywali.

To może być historyczna decyzja. Motoryzacyjny lider rozważa zamknięcie fabryk w ojczyźnie

To może być historyczna decyzja. Motoryzacyjny lider rozważa zamknięcie fabryk w ojczyźnie

Źródło:
Reuters

"Wpływy Muska widoczne są od Kijowa po Pekin. Fakt, że kontroluje SpaceX, system internetu satelitarnego Starlink i firmę Tesla, pozwala mu odgrywać rolę w wojnie na Ukrainie, w rywalizacji gospodarczej USA i Chin, a nawet, do pewnego stopnia, w wojnie w Strefie Gazy" - pisze w poniedziałek główny komentator spraw zagranicznych dziennika "Financial Times" Gideon Rachman. Dodaje, że to "niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy. Wciąż jednak nie może stanowić prawa".

"Elon Musk to niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy"

"Elon Musk to niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy"

Źródło:
PAP

W ostatnich miesiącach Hiszpanię ogarnęła fala protestów związana z nadmiernym, zdaniem mieszkańców, ruchem turystycznym. Wskazują oni, że rosną koszty życia, a same miasta i miasteczka zmieniają się tak, że życie w nich przypomina "park rozrywki" stworzony pod turystów. Opanowanie tej sytuacji może być trudne, biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze tej branży dla kraju.

Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Źródło:
BBC

Osoby z niepełnosprawnościami od nowego roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, o wydatkowaniu którego mogą same decydować. Jednak z interpelacji poselskiej i odpowiedzi na nią wynika, że może ono w 2024 roku spowodować zbieg wypłaty świadczeń, a w konsekwencji otrzymanie wezwania do zwrotu pieniędzy. Można temu jednak zapobiec.

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad dodatkową pomocą finansową dla producentów owoców i właścicieli winnic, którzy ponieśli straty w uprawach na skutek wiosennych przymrozków. We wtorek ma się zająć projektem powiększenia o kwotę do 317 mln zł puli środków przyznanych jako pomoc - wynika porządku obrad rządu.

Dodatkowe pieniądze dla poszkodowanych rolników

Dodatkowe pieniądze dla poszkodowanych rolników

Źródło:
PAP

Rada Ministrów we wtorek zajmie się między innymi projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) - wynika z porządku obrad, opublikowanego na stronie rządowej.

Nowelizacja ustawy o podatku VAT. Rząd zajmie się projektem

Nowelizacja ustawy o podatku VAT. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

Węgry nadal nie zapłaciły 200 milionów euro kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za politykę migracyjną tego kraju. Budapeszt ma dwa tygodnie na spłatę, inaczej pieniądze zostaną potrącone z unijnych funduszy. Węgrom grożą też kary dzienne w wysokości 1 miliona euro.

Węgry zwlekają z zapłaceniem kary. Bruksela gotowa na kolejne kroki

Węgry zwlekają z zapłaceniem kary. Bruksela gotowa na kolejne kroki

Źródło:
PAP

Turcja chce przystąpić do grupy BRICS, założonej przez Brazylię, Indie, Rosję i Chiny - doniosła w poniedziałek agencja Bloomberga, powołując się na dobrze poinformowane źródła. Złożyła już oficjalny wniosek.

Turecki rząd szuka sojuszników poza Europą

Turecki rząd szuka sojuszników poza Europą

Źródło:
PAP

Tomasz Kędzierski, dotychczasowy dyrektor strategii i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland, został nowym prezesem tej firmy. Poinformowała o tym w poniedziałek spółka, która ma wyprodukować polski samochód elektryczny - Izerę. Paweł Poneta, do tej pory sprawujący funkcję pełniącego obowiązki prezesa, będzie pracować w radzie nadzorczej EMP - przekazano w komunikacie.

Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za powstanie Izery

Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za powstanie Izery

Źródło:
PAP

Zakończyły się prace nad projektem ustawy poprawiającej rozliczenia prosumentów - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że we wrześniu projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów, a następnie do Sejmu. Zgodnie z obecnym projektem zwrot nadpłat w systemie net-billing będzie podwyższony z 20 proc. do 30 proc.

Zmiany dla prosumentów. Ministra o projekcie

Zmiany dla prosumentów. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

Taryfa dynamiczna dla gospodarstw domowych, czyli nowy sposób rozliczania się za prąd, w którym cena rozliczeniowa zmienia się w każdym miesiącu, jest już dostępna u pięciu największych sprzedawców energii w Polsce. Sprawdziliśmy także, jak taryfy dynamiczne działają w praktyce i w jaki sposób będą rozliczane na rachunku.

Taryfa dynamiczna za prąd. Wyjaśniamy, jak działa

Taryfa dynamiczna za prąd. Wyjaśniamy, jak działa

Źródło:
tvn24.pl

Polski przemysł po raz 28. z rzędu znalazł się pod kreską. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu wyniósł 47,8 punktu wobec 47,3 punktu w lipcu - podał S&P Global.

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Źródło:
PAP