Wyboista droga do Czystego Powietrza. "Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony"

Michał Kurtyka to nowy minister klimatuCzarno na białym

Cztery miliony kopciuchów mają zniknąć z polskich domów do końca 2029 roku. Zakłada to rządowy program Czyste Powietrze. By jednak tak się stało, potrzebne są zmiany, o co apelują eksperci. To wyzwanie, z którym zmierzy się szef nowego Ministerstwa Klimatu, Michał Kurtyka. - Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony - mówi. Materiał z programu "Czarno na Białym" w TVN24.

Michał Kurtyka był prezydentem ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Katowicach, który zakończył się przyjęciem porozumienia klimatycznego.

- Elementem naszej transformacji będzie podniesienie jakości życia Polaków, czyli będzie pójście w kierunku tego, żebyśmy mogli oddychać lepszym powietrzem. To doprowadzi również do znaczących redukcji emisji dwutlenku węgla. W tym momencie polskie gospodarstwa są odpowiedzialne za 85 procent konsumpcji paliw stałych - mówi minister klimatu.

Pytany o to, co konkretnie zrobi, żeby to zmienić, wskazuje na program Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze

Rząd stworzył go w ramach walki ze smogiem i uruchomił we wrześniu ubiegłego roku. Zakłada on dofinansowanie do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne. Dofinansowanie może obejmować też termomodernizację domu, czyli jego ocieplenie, wymianę okien i drzwi.

- Dopiero po raz pierwszy został wprowadzony na tak wielką skalę bezprecedensowy, ogromny program Czystego Powietrza na ponad 100 miliardów złotych. To jest cywilizacyjny projekt - stwierdza minister Kurtyka.

Ale nie wszyscy podzielają ten entuzjazm.

- To jest po prostu żałosne. Chwalić się programem, który nie działa - tak krytycznie działania rządu ocenia geograf i ekolog Michał Brennek.

- Kilka dni temu widziałem zdjęcie wniosku, który składała moja znajoma. To było ponad dwieście stron zadrukowanego papieru. Pół ryzy papieru po to, żeby złożyć wniosek w programie Czyste Powietrze. To było absurdalne, absolutnie bezsensowne, zbędne - dodaje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Program przewiduje likwidację czterech milionów kopciuchów do 2029 roku. By tak się stało, średnio co roku powinno znikać 400 tysięcy najniższej klasy pieców. Tymczasem przez pierwszy rok funkcjonowania programu pozytywnie rozpatrzono zaledwie 55 tysięcy wniosków. Jeśli takie tempo zostanie utrzymane, wymiana wszystkich kopciuchów potrwa nie 10, a 70 lat.

Zapowiedź zmian

Minister klimatu zapowiada zmiany, ale na razie bez szczegółów. - Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony. Żeby było mniej biurokracji - mówi Kurtyka.

Biurokracja to niejedyny problem z programem. Żeby z niego skorzystać, trzeba najpierw samemu zainwestować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a na ich zwrot czeka się nawet kilka miesięcy.

Szef MK zapowiada, że resort będzie starał się "dopasować instrumentarium tego programu do najuboższych, dlatego że wielkim wyzwaniem naszej transformacji jest ochrona najuboższych - podniesienie jakości życia Polaków, respektując to, że nie wszyscy mamy takie same możliwości". - Stąd kluczowa kwestia funduszy europejskich, stąd kluczowa rola redefinicji pewnych elementów tego programu - zwraca uwagę minister Kurtyka.

Rezygnacja z węgla

Szef resortu klimatu, pytany o kwestię odejścia od węgla jako głównego źródła energii w Polsce, odpowiada: - Będziemy prowadzić konsultacje polityki energetycznej i musimy brać pod uwagę uwarunkowania społeczne, oczekiwania Polaków i uwarunkowania finansowe.

- Odpowiedź powinna brzmieć: najszybciej, jak to możliwe. (…) Jeżeli mówimy o klimacie, to pali nam się planeta. Za chwilę nie będziemy mieć gdzie mieszkać - komentuje Michał Brennek.

Mglistym zapowiedziom Kurtyki trudno się dziwić, skoro politycy, w tym także szef ministra, czyli premier Mateusz Morawiecki, chcą rozwijać górnictwo węglowe.

Szef rządu kilka dni temu, podczas uroczystej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Katowicach, mówił o "obronie modelu naszego górnictwa wobec żądań Unii Europejskiej".

Te "żądania" to ograniczanie emisji CO2 i wspieranie odnawialnych źródeł energii. Tymczasem w 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło ustawę mocno ograniczającą możliwość budowy farm wiatrowych na lądzie. Pytany o możliwość złagodzenia obecnych regulacji, minister klimatu odpowiada tylko: - Ja jestem na etapie inwentaryzacji polityki energetycznej.

Tymczasem w planach jest gigantyczna inwestycja w nowy blok węglowy w Ostrołęce, która miałaby spalać dziennie nawet 11 ton węgla. Projekt budowy forsował minister energii w poprzednim rządzie PiS Krzysztof Tchórzewski.

Minister Kurtyka, pytany w niedawnym wywiadzie o Ostrołękę, odpowiedział, że to nie on zdecyduje o jej losie, a inwestorzy - czyli państwowe spółki energetyczne. A kontroli nad nimi minister Kurtyka nie ma. Nadzoruje je inny członek rządu - minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Czarno na białym

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden jest gotowy udostępnić więcej ropy ze strategicznych zapasów państwowych, aby powstrzymać możliwe skoki cen benzyny w okresie letnim – podał w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Ta decyzja ma powstrzymać skoki cen paliw

Ta decyzja ma powstrzymać skoki cen paliw

Źródło:
PAP

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl