Wyboista droga do Czystego Powietrza. "Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony"

Michał Kurtyka to nowy minister klimatuCzarno na białym

Cztery miliony kopciuchów mają zniknąć z polskich domów do końca 2029 roku. Zakłada to rządowy program Czyste Powietrze. By jednak tak się stało, potrzebne są zmiany, o co apelują eksperci. To wyzwanie, z którym zmierzy się szef nowego Ministerstwa Klimatu, Michał Kurtyka. - Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony - mówi. Materiał z programu "Czarno na Białym" w TVN24.

Michał Kurtyka był prezydentem ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Katowicach, który zakończył się przyjęciem porozumienia klimatycznego.

- Elementem naszej transformacji będzie podniesienie jakości życia Polaków, czyli będzie pójście w kierunku tego, żebyśmy mogli oddychać lepszym powietrzem. To doprowadzi również do znaczących redukcji emisji dwutlenku węgla. W tym momencie polskie gospodarstwa są odpowiedzialne za 85 procent konsumpcji paliw stałych - mówi minister klimatu.

Pytany o to, co konkretnie zrobi, żeby to zmienić, wskazuje na program Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze

Rząd stworzył go w ramach walki ze smogiem i uruchomił we wrześniu ubiegłego roku. Zakłada on dofinansowanie do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne. Dofinansowanie może obejmować też termomodernizację domu, czyli jego ocieplenie, wymianę okien i drzwi.

- Dopiero po raz pierwszy został wprowadzony na tak wielką skalę bezprecedensowy, ogromny program Czystego Powietrza na ponad 100 miliardów złotych. To jest cywilizacyjny projekt - stwierdza minister Kurtyka.

Ale nie wszyscy podzielają ten entuzjazm.

- To jest po prostu żałosne. Chwalić się programem, który nie działa - tak krytycznie działania rządu ocenia geograf i ekolog Michał Brennek.

- Kilka dni temu widziałem zdjęcie wniosku, który składała moja znajoma. To było ponad dwieście stron zadrukowanego papieru. Pół ryzy papieru po to, żeby złożyć wniosek w programie Czyste Powietrze. To było absurdalne, absolutnie bezsensowne, zbędne - dodaje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Program przewiduje likwidację czterech milionów kopciuchów do 2029 roku. By tak się stało, średnio co roku powinno znikać 400 tysięcy najniższej klasy pieców. Tymczasem przez pierwszy rok funkcjonowania programu pozytywnie rozpatrzono zaledwie 55 tysięcy wniosków. Jeśli takie tempo zostanie utrzymane, wymiana wszystkich kopciuchów potrwa nie 10, a 70 lat.

Zapowiedź zmian

Minister klimatu zapowiada zmiany, ale na razie bez szczegółów. - Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony. Żeby było mniej biurokracji - mówi Kurtyka.

Biurokracja to niejedyny problem z programem. Żeby z niego skorzystać, trzeba najpierw samemu zainwestować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a na ich zwrot czeka się nawet kilka miesięcy.

Szef MK zapowiada, że resort będzie starał się "dopasować instrumentarium tego programu do najuboższych, dlatego że wielkim wyzwaniem naszej transformacji jest ochrona najuboższych - podniesienie jakości życia Polaków, respektując to, że nie wszyscy mamy takie same możliwości". - Stąd kluczowa kwestia funduszy europejskich, stąd kluczowa rola redefinicji pewnych elementów tego programu - zwraca uwagę minister Kurtyka.

Rezygnacja z węgla

Szef resortu klimatu, pytany o kwestię odejścia od węgla jako głównego źródła energii w Polsce, odpowiada: - Będziemy prowadzić konsultacje polityki energetycznej i musimy brać pod uwagę uwarunkowania społeczne, oczekiwania Polaków i uwarunkowania finansowe.

- Odpowiedź powinna brzmieć: najszybciej, jak to możliwe. (…) Jeżeli mówimy o klimacie, to pali nam się planeta. Za chwilę nie będziemy mieć gdzie mieszkać - komentuje Michał Brennek.

Mglistym zapowiedziom Kurtyki trudno się dziwić, skoro politycy, w tym także szef ministra, czyli premier Mateusz Morawiecki, chcą rozwijać górnictwo węglowe.

Szef rządu kilka dni temu, podczas uroczystej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Katowicach, mówił o "obronie modelu naszego górnictwa wobec żądań Unii Europejskiej".

Te "żądania" to ograniczanie emisji CO2 i wspieranie odnawialnych źródeł energii. Tymczasem w 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło ustawę mocno ograniczającą możliwość budowy farm wiatrowych na lądzie. Pytany o możliwość złagodzenia obecnych regulacji, minister klimatu odpowiada tylko: - Ja jestem na etapie inwentaryzacji polityki energetycznej.

Tymczasem w planach jest gigantyczna inwestycja w nowy blok węglowy w Ostrołęce, która miałaby spalać dziennie nawet 11 ton węgla. Projekt budowy forsował minister energii w poprzednim rządzie PiS Krzysztof Tchórzewski.

Minister Kurtyka, pytany w niedawnym wywiadzie o Ostrołękę, odpowiedział, że to nie on zdecyduje o jej losie, a inwestorzy - czyli państwowe spółki energetyczne. A kontroli nad nimi minister Kurtyka nie ma. Nadzoruje je inny członek rządu - minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Czarno na białym

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

Firmy muszą opodatkować odszkodowania za zniszczone przez powódź towary. Ulgi na razie nie ma - podała w piątek "Rzeczpospolita".

Poszkodowani przez powódź zapłacą podatek

Poszkodowani przez powódź zapłacą podatek

Źródło:
PAP

Indeksy w USA zwyżkowały na koniec sesji w czwartek, a S&P 500 po raz kolejny osiągnął rekord wszech czasów na zamknięciu notowań. Zyskał zwłaszcza sektor IT.

Rekord wszech czasów na Wall Street

Rekord wszech czasów na Wall Street

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24