Nowe limity osób w restauracjach, hotelach, kinach i kościołach oraz zamknięte dyskoteki. To niektóre zmiany w obostrzeniach, które obowiązują od środy.
We wtorek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Nowe limity osób
Limit obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach, obiektach sportowych i kościołach został obniżony z 50 do 30 procent. Zwiększyć ten limit można tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu.
Zgodnie z rozporządzeniem osoba zamierzająca skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu, w przypadku osiągnięcia limitu, będzie musiała okazać zaświadczenie COVID, zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu lub o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.
W przypadku lokali gastronomicznych - zgodnie z rozporządzeniem - odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 metra, licząc od powierzchni stolika. Dodatkowo w kinach obowiązuje zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
Kluby i dyskoteki
Rozporządzenie wprowadza też m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych. Zakaz ma obowiązywać do 31 stycznia 2022 roku.
Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że wyjątek będzie dotyczył sylwestra. - Zgodnie z deklaracją, która padła w ubiegłym tygodniu na konferencji dotyczącej obostrzeń, na sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik MZ. - W reżimie sanitarnym oznacza, że z limitem do 100 osób - wyjaśnił.
Ma się pojawić przepis nowelizujący rozporządzenie w tym zakresie.
Obowiązkowe testy na koronawirusa
Każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.
Negatywny wynik testu diagnostycznego - w języku polskim lub angielskim - będzie trzeba okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej. Osoby, które nie wypełnią tego obowiązku, będą musiały się udać na 14-dniową kwarantannę, licząc od dnia następującego po przekroczeniu polskiej granicy.
Obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock