Kopacz o zmianach w podatkach: znajdą się w programie wyborczym

Z kraju


Premier i szefowa PO Ewa Kopacz zapowiedziała w środę, że w programie Platformy, który zostanie wkrótce przedstawiony, znajdą się m.in. propozycje zmian w podatkach.

- Zapowiedziałam prezentację naszego programu i to będzie już niebawem. Powiem wtedy jakie podatki, czego będą dotyczyć. To będzie jeden z elementów naszego programu wyborczego - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej w Warszawie. Nie odniosła się natomiast do propozycji PiS dotyczącej podwyższenia podatków dla najbogatszych. - Jeśli będę znała szczegóły, będę się wypowiadać na ten temat - podkreśliła premier.

Trzecia stawka

W programie PiS przyjętym w 2014 roku zapowiedziano wprowadzenie trzeciej stawki w podatku PIT – 39 proc. od dochodów powyżej 300 tys. zł rocznie. Podatnik inwestujący i tworzący nowe miejsca pracy mógłby jej uniknąć, odliczając kwotę wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania. Szefowa rządu pytana była także o słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który nie wykluczył startu w wyborach do Senatu. - Jeśli taka jest jego wola, to pewnie pozostaje nam tylko i wyłącznie powiedzieć: cieszymy się z tego - podkreśliła. Kopacz dodała, że decyzja należy do Komorowskiego. - Nikt nie będzie panu prezydentowi narzucał i dyktował, jak ma wyglądać jego aktywność polityczna - zaznaczyła szefowa PO. Jak zauważyła, prezydent wniósł do polskiej polityki "wiele spokoju, stabilności i zdrowego rozsądku". W wywiadzie dla tygodnika "Polityka" Komorowski pytany, czy myślał o kandydowaniu do Senatu, odparł: - Nie wykluczam takiej możliwości, choć tego nie planuję. Jest problem z aktywnością byłych prezydentów, który inne kraje róż­nie rozwiązują; w niektórych to właśnie Senat jest miejscem dla byłych głów państw. Ale wiem też, że jest życie także poza polityką.

Autor: mn / Źródło: PAP