Morawiecki widzi "gigantyczne pieniądze" do odzyskania z podatków

Premier: gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy
Premier: gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy
tvn24
Premier: gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcytvn24

- Stawiamy na gospodarkę. Gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy prac rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała premier Beata Szydło na pierwszej wspólnej konferencji prasowej z nowym ministrem finansów Mateuszem Morawieckim. Wśród najbliższych projektów ustaw będzie m.in. pakiet eksportowy, wsparcia małych i średnich firm, gwarancji, inwestycji infrastrukturalnych czy innowacji. Wicepremier zapowiedział "oszczędności krajowe" i lepszą ściągalność podatków.

- Odpowiedzialny plan rozwoju przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego będzie miał priorytetowe i zielone światło. Wszystkie resorty gospodarcze muszą bardzo intensywnie rozpocząć realizację tego planu - dodała szefowa polskiego rządu. - Część tych działań już została rozpoczęta i zakończona sukcesem. Inne nabierają tempa i potrzebny jest silny ośrodek gospodarczy w rządzie, który będzie te prace koordynował - mówiła Szydło.

Nowoczesna gospodarka

Jak podkreśliła, włączyć się także do tego działania muszą resorty, które nie będą wchodziły w skład Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. - Plan odpowiedzialnego rozwoju to nowoczesne myślenie o gospodarce. Jest w tej chwili projektem, który będzie realizowany przez cały rząd, ale również przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zadeklarowaliśmy się w naszej kampanii wyborczej, żeby taką propozycję Polakom przedstawić i zrobiliśmy to. Dzisiaj przyszedł czas na jego realizację - podkreśliła.

Jak mówiła, "premier Morawiecki wziął na siebie ogromną odpowiedzialność, ale będzie to też duże obciążenie. Będzie to wymagało dużej determinacji, pracy". - Wierzę bardzo głęboko, że pan premier nie tylko sprosta temu zadaniu, ale będziemy mogli już niedługo powiedzieć państwu o kolejnych projektach, propozycjach, które będą realizowane przez nasz rząd - powiedziała.

Premier mówiła także o Ministerstwie Finansów. - To bardzo trudny i odpowiedzialny odcinek prac rządowych - oceniła. Premier Szydło zapowiedziała jednocześnie, że w czwartek zostanie podpisane rozporządzenie ws. powołania Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Obietnice wyborcze

Obecny na konferencji wicepremier Mateusz Morawiecki deklarował, że chce "doprowadzić do jak najlepszej koordynacji w ramach całej polityki gospodarczej". - Tak rozumiem tę misję. Ta misja jest wypełnieniem przedwyborczych obietnic, ale również programu Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

- Jest to ogromna odpowiedzialność i w ramach tej koordynacji polityki gospodarczej, rozwojowej, chcemy przyspieszenia polityki inwestycyjnej chciałbym jednocześnie zadeklarować stabilność finansów publicznych. Stabilność i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana - zapewnił nowy minister finansów.

Morawiecki dziękował również swojemu poprzednikowi, Pawłowi Szałamasze. - Znakomicie prowadził ten resort przez pierwsze 10 miesięcy. Funkcja ministra finansów - jak powiedziała premier - jest trudną funkcją, gdzie czasami trzeba powiedzieć "nie" i ona jest przez to mniej łatwa w otoczeniu rządowym. Niemniej wszystkie prace związane z zarządzeniem długiem i odbudową bazy podatkowej przebiegały zgodnie z planem - wskazywał wicepremier.

Budżet państwa

Wicepremier zapowiedział, że w piątek do Sejmu trafi projekt budżetu na 2017 rok. - Budżet zakłada utrzymanie deficytu poniżej 3 proc., według modelu konwergencji Unii Europejskiej. Będzie to jeden z niższych deficytów budżetowych w Unii Europejskiej. To jest moje zobowiązanie żeby nie przekraczając tego budżetu wypełnić obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości - powiedział.

Zaznaczył, że w przyszłym roku dojdą koszty związane z dodatkowym kwartałem płatności w ramach programu 500 plus oraz pod koniec przyszłego roku zmiany w systemie emerytalnym, które będą dodatkowo kosztować. - To wszystko musi być skompensowane dodatkowymi strumieniami wpływu do budżetu (...). Kiedy PiS opuszczało gabinety rządowe w 2007 roku do budżetu państwa wpływy z VAT, CIT i PIT wynosiły 17 proc. PKB, natomiast dziś jest to 13,5 proc. niecałe 14 proc. PKB - mówił Mateusz Morawiecki. - Te ponad 3 proc. to jest ogromna różnica niedoskonałości instytucjonalnych, które zafundowali nam nasi poprzednicy - ocenił. Jednocześnie wskazując, że Komisja Europejska określa lukę w VAT i CIT na poziomie od 60 mld zł do 80 mld zł. - Czyli gigantyczne pieniądze przekraczające nasz poziom deficytu budżetowego - powiedział nowy minister finansów.

Konstytucja dla biznesu

Jednym z podstawowych zadań premiera będzie to ażeby pilnować budżetu państwa, bo to jest rola ministrów finansów. - Finanse publiczne muszą mówić "nie", kiedy są zbyt duże apetyty. Premier Morawiecki jako minister finansów będzie musiał pogodzić i jak zrobić żeby z jednej strony pilnować dyscypliny finansów i budżetu, a z drugiej strony realizować cele rozwojowe. Pan premier będzie musiał sam siebie kontrolować - wskazywała premier.

Szefowa polskiego rządu zapowiedziała, że w piątek na pierwszym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów zostanie przedstawiony "szczegółowy harmonogram prac i cele, które sobie postawimy na najbliższe miesiące".

- Jutro pokażemy harmonogram, też do końca roku, wręcz z ustawami. I wśród tych propozycji znajdą się również tak ważne jak konstytucja dla biznesu - wtórował Morawiecki. Dodał, że wśród projektów ustaw będzie m.in. pakiet eksportowy, kilka ustaw dotyczących instytucji rozwojowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także takie, które będą dotyczyły wsparcia małych i średnich firm, gwarancji, inwestycji infrastrukturalnych czy innowacji. - Prócz tego, wśród 100 zmian dla biznesu na pewno będziemy mieli co najmniej trzy ustawy, które będą grupowały w paczki różne zmiany, chodzi o usprawnienia dla biznesu - powiedział Morawiecki. Mając na uwadze dyscyplinę finansów publicznych, "chcemy tę stabilność nie tylko utrzymywać, ale ją jeszcze bardziej poprawiać". - Chcemy też zdecydowanie poprawić ściągalność podatków - zaznaczył wicepremier.

Inwestycje

Wicepremier Morawiecki wskazywał również, że chce "rzeczywiście doprowadzić do przesunięcia środków w kierunku inwestycji, a to oznacza wyższy poziom oszczędności". Dodał, że ma to na celu, by "te oszczędności krajowe jak najbardziej przekładały się na wysoki poziom innowacyjnych inwestycji". - O tych innowacjach pani premier bardzo często mówi i to jest dla nas absolutny fundament, żeby rzeczywiście nasi pracownicy zarabiali coraz więcej - powiedział Morawiecki. Wskazał, że wyniki za 9 miesięcy tego roku wskazują na wyższy wzrost wynagrodzeń od wielu lat i jest on "najwyższy też w regionach, które do tej pory charakteryzowały się niższą dynamiką rozwoju". - Ten plan społeczny i plan gospodarczy, plan, który przywraca nadzieję wielu rodzinom, jest dla mnie absolutnie fundamentalny - podsumował. Morawiecki dodał także, że w czwartek odwiedził Ministerstwo Finansów, rozmawiał ze wszystkimi wiceministrami. - Jest to bardzo solidny zespół profesjonalistów - zaznaczył. Zapowiedział, że po południu spotka się ze wszystkimi dyrektorami departamentów w resorcie.

Nowe obowiązki

Zgodnie z decyzją premier Beaty Szydło Paweł Szałamacha został odwołany ze stanowiska ministra finansów. Jego następcą został wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który stanie też na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Szefowa rządu podkreśliła, że Ministerstwo Rozwoju przyjmuje na siebie większość ciężaru dotyczącego spraw związanych z gospodarką. - Centrum koordynacyjne mieści się w Ministerstwie Rozwoju. W tym układzie Ministerstwo Finansów zmienia swoją rolę - poinformowała.

W czwartek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na stanowisko ministra finansów.

Zobacz konferencję.

Konferencja premier Szydło i wicepremiera Morawieckiego
Konferencja premier Szydło i wicepremiera Morawieckiegotvn24

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters