Morawiecki widzi "gigantyczne pieniądze" do odzyskania z podatków

Premier: gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy
Premier: gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy
tvn24
Premier: gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcytvn24

- Stawiamy na gospodarkę. Gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy prac rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała premier Beata Szydło na pierwszej wspólnej konferencji prasowej z nowym ministrem finansów Mateuszem Morawieckim. Wśród najbliższych projektów ustaw będzie m.in. pakiet eksportowy, wsparcia małych i średnich firm, gwarancji, inwestycji infrastrukturalnych czy innowacji. Wicepremier zapowiedział "oszczędności krajowe" i lepszą ściągalność podatków.

- Odpowiedzialny plan rozwoju przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego będzie miał priorytetowe i zielone światło. Wszystkie resorty gospodarcze muszą bardzo intensywnie rozpocząć realizację tego planu - dodała szefowa polskiego rządu. - Część tych działań już została rozpoczęta i zakończona sukcesem. Inne nabierają tempa i potrzebny jest silny ośrodek gospodarczy w rządzie, który będzie te prace koordynował - mówiła Szydło.

Nowoczesna gospodarka

Jak podkreśliła, włączyć się także do tego działania muszą resorty, które nie będą wchodziły w skład Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. - Plan odpowiedzialnego rozwoju to nowoczesne myślenie o gospodarce. Jest w tej chwili projektem, który będzie realizowany przez cały rząd, ale również przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zadeklarowaliśmy się w naszej kampanii wyborczej, żeby taką propozycję Polakom przedstawić i zrobiliśmy to. Dzisiaj przyszedł czas na jego realizację - podkreśliła.

Jak mówiła, "premier Morawiecki wziął na siebie ogromną odpowiedzialność, ale będzie to też duże obciążenie. Będzie to wymagało dużej determinacji, pracy". - Wierzę bardzo głęboko, że pan premier nie tylko sprosta temu zadaniu, ale będziemy mogli już niedługo powiedzieć państwu o kolejnych projektach, propozycjach, które będą realizowane przez nasz rząd - powiedziała.

Premier mówiła także o Ministerstwie Finansów. - To bardzo trudny i odpowiedzialny odcinek prac rządowych - oceniła. Premier Szydło zapowiedziała jednocześnie, że w czwartek zostanie podpisane rozporządzenie ws. powołania Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Obietnice wyborcze

Obecny na konferencji wicepremier Mateusz Morawiecki deklarował, że chce "doprowadzić do jak najlepszej koordynacji w ramach całej polityki gospodarczej". - Tak rozumiem tę misję. Ta misja jest wypełnieniem przedwyborczych obietnic, ale również programu Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

- Jest to ogromna odpowiedzialność i w ramach tej koordynacji polityki gospodarczej, rozwojowej, chcemy przyspieszenia polityki inwestycyjnej chciałbym jednocześnie zadeklarować stabilność finansów publicznych. Stabilność i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana - zapewnił nowy minister finansów.

Morawiecki dziękował również swojemu poprzednikowi, Pawłowi Szałamasze. - Znakomicie prowadził ten resort przez pierwsze 10 miesięcy. Funkcja ministra finansów - jak powiedziała premier - jest trudną funkcją, gdzie czasami trzeba powiedzieć "nie" i ona jest przez to mniej łatwa w otoczeniu rządowym. Niemniej wszystkie prace związane z zarządzeniem długiem i odbudową bazy podatkowej przebiegały zgodnie z planem - wskazywał wicepremier.

Budżet państwa

Wicepremier zapowiedział, że w piątek do Sejmu trafi projekt budżetu na 2017 rok. - Budżet zakłada utrzymanie deficytu poniżej 3 proc., według modelu konwergencji Unii Europejskiej. Będzie to jeden z niższych deficytów budżetowych w Unii Europejskiej. To jest moje zobowiązanie żeby nie przekraczając tego budżetu wypełnić obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości - powiedział.

Zaznaczył, że w przyszłym roku dojdą koszty związane z dodatkowym kwartałem płatności w ramach programu 500 plus oraz pod koniec przyszłego roku zmiany w systemie emerytalnym, które będą dodatkowo kosztować. - To wszystko musi być skompensowane dodatkowymi strumieniami wpływu do budżetu (...). Kiedy PiS opuszczało gabinety rządowe w 2007 roku do budżetu państwa wpływy z VAT, CIT i PIT wynosiły 17 proc. PKB, natomiast dziś jest to 13,5 proc. niecałe 14 proc. PKB - mówił Mateusz Morawiecki. - Te ponad 3 proc. to jest ogromna różnica niedoskonałości instytucjonalnych, które zafundowali nam nasi poprzednicy - ocenił. Jednocześnie wskazując, że Komisja Europejska określa lukę w VAT i CIT na poziomie od 60 mld zł do 80 mld zł. - Czyli gigantyczne pieniądze przekraczające nasz poziom deficytu budżetowego - powiedział nowy minister finansów.

Konstytucja dla biznesu

Jednym z podstawowych zadań premiera będzie to ażeby pilnować budżetu państwa, bo to jest rola ministrów finansów. - Finanse publiczne muszą mówić "nie", kiedy są zbyt duże apetyty. Premier Morawiecki jako minister finansów będzie musiał pogodzić i jak zrobić żeby z jednej strony pilnować dyscypliny finansów i budżetu, a z drugiej strony realizować cele rozwojowe. Pan premier będzie musiał sam siebie kontrolować - wskazywała premier.

Szefowa polskiego rządu zapowiedziała, że w piątek na pierwszym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów zostanie przedstawiony "szczegółowy harmonogram prac i cele, które sobie postawimy na najbliższe miesiące".

- Jutro pokażemy harmonogram, też do końca roku, wręcz z ustawami. I wśród tych propozycji znajdą się również tak ważne jak konstytucja dla biznesu - wtórował Morawiecki. Dodał, że wśród projektów ustaw będzie m.in. pakiet eksportowy, kilka ustaw dotyczących instytucji rozwojowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także takie, które będą dotyczyły wsparcia małych i średnich firm, gwarancji, inwestycji infrastrukturalnych czy innowacji. - Prócz tego, wśród 100 zmian dla biznesu na pewno będziemy mieli co najmniej trzy ustawy, które będą grupowały w paczki różne zmiany, chodzi o usprawnienia dla biznesu - powiedział Morawiecki. Mając na uwadze dyscyplinę finansów publicznych, "chcemy tę stabilność nie tylko utrzymywać, ale ją jeszcze bardziej poprawiać". - Chcemy też zdecydowanie poprawić ściągalność podatków - zaznaczył wicepremier.

Inwestycje

Wicepremier Morawiecki wskazywał również, że chce "rzeczywiście doprowadzić do przesunięcia środków w kierunku inwestycji, a to oznacza wyższy poziom oszczędności". Dodał, że ma to na celu, by "te oszczędności krajowe jak najbardziej przekładały się na wysoki poziom innowacyjnych inwestycji". - O tych innowacjach pani premier bardzo często mówi i to jest dla nas absolutny fundament, żeby rzeczywiście nasi pracownicy zarabiali coraz więcej - powiedział Morawiecki. Wskazał, że wyniki za 9 miesięcy tego roku wskazują na wyższy wzrost wynagrodzeń od wielu lat i jest on "najwyższy też w regionach, które do tej pory charakteryzowały się niższą dynamiką rozwoju". - Ten plan społeczny i plan gospodarczy, plan, który przywraca nadzieję wielu rodzinom, jest dla mnie absolutnie fundamentalny - podsumował. Morawiecki dodał także, że w czwartek odwiedził Ministerstwo Finansów, rozmawiał ze wszystkimi wiceministrami. - Jest to bardzo solidny zespół profesjonalistów - zaznaczył. Zapowiedział, że po południu spotka się ze wszystkimi dyrektorami departamentów w resorcie.

Nowe obowiązki

Zgodnie z decyzją premier Beaty Szydło Paweł Szałamacha został odwołany ze stanowiska ministra finansów. Jego następcą został wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który stanie też na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Szefowa rządu podkreśliła, że Ministerstwo Rozwoju przyjmuje na siebie większość ciężaru dotyczącego spraw związanych z gospodarką. - Centrum koordynacyjne mieści się w Ministerstwie Rozwoju. W tym układzie Ministerstwo Finansów zmienia swoją rolę - poinformowała.

W czwartek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na stanowisko ministra finansów.

Zobacz konferencję.

Konferencja premier Szydło i wicepremiera Morawieckiego
Konferencja premier Szydło i wicepremiera Morawieckiegotvn24

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe? - Chodzi o to, by uznać realia. Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy, w związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną - powiedział profesor Marek Belka, były premier oraz były szef Narodowego Banku Polskiego w programie "Rozmowa Piaseckiego".

Belka: róbmy to, po prostu

Belka: róbmy to, po prostu

Źródło:
TVN24

Izera, polski samochód elektryczny, może nie powstać. Tomasz Kędzierski, prezes ElectroMobility Poland - spółki, która miała auto produkować - chce by projekt Izery ustąpił miejsca wizji nowoczesnego hubu produkcyjno-rozwojowego. Celem jest między innymi produkcja europejskiej marki samochodów wspólnie z globalnym partnerem.

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

Źródło:
PAP

- Błąd na błędzie - tak rzecznik chińskiego ministerstwa handlu nazwał cła Donalda Trumpa. Oznajmił także, że Chiny "stanowczo sprzeciwiają się groźbom Stanów Zjednoczonych podniesienia ceł na chińskie towary o 50 procent i zapowiadają zdecydowaną odpowiedź".

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Źródło:
PAP

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl