"Staramy się zbudować pewną historię, walczyć z dezinformacją"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Kieli: byliśmy pierwszymi, którzy zaczęli informować o tej wojnie
Kieli: byliśmy pierwszymi, którzy zaczęli informować o tej wojnieTVN24
wideo 2/6
TVN24Kieli: byliśmy pierwszymi, którzy zaczęli informować o tej wojnie

Staramy się zbudować pewną historię, walczyć z dezinformacją. Minął już ponad rok, a my chcemy, żeby wszyscy pamiętali o tym, co się dzieje i wiedzieli, że to się dzieje - tak o dziennikarskiej misji w związku z relacjonowaniem wojny w Ukrainie mówiła podczas konferencji Impact'23 Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN. W panelu wzięła udział także aktorka Natalie Portman, Miron Mironiuk, założyciel startupa Cosmose AI oraz Raja Rajamannar, dyrektor marketingu i komunikacji w Mastercard.

- Jest to oczywiście trudny czas, dla wszystkich, dla kraju, dla Ukraińców. I dla mediów też. Po wybuchu wojny pierwsza rzecz, którą musieliśmy zrobić, to coś, w czym jesteśmy najlepsi, czyli musieliśmy dzielić się informacją. Jako pierwsi zaczęliśmy opisywać wydarzenia wojenne - powiedziała Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN.

Dodała także: - Z drugiej strony zaczęliśmy od razu angażować się w organizację pomocy, pamiętając o tym, że mamy gigantyczny wpływ na społeczeństwo przez nasza platformę. W danej chwili było mnóstwo błędnych informacji, ale też mnóstwo zapytań o to, w jaki sposób Polacy mogą pomóc.

"Dzisiaj sytuacja jest trochę inna"

Kieli wskazywała na "pracę na dwóch frontach: z jednej strony organizacja pomocy, a z drugiej strony wiadomości". - Jedna inicjatywa, która zorganizowaliśmy, to duży koncert charytatywny na rzecz Ukraińców. Transmisja trafiła do 50 krajów, w tym do Ukrainy. Udało nam się zebrać ponad 2 miliony dolarów, które natychmiast trafiły do Polskiej Akcji Humanitarnej - mówiła.

- Dzisiaj sytuacja jest trochę inna. Dzisiaj przede wszystkim staramy się zbudować pewną historię, walczyć z dezinformacją. Nasze reportaże (...) starają się szerzyć informacje zebrane przez polskich dziennikarzy, niektóre faktycznie trafiły na ekrany na całym świecie. Celem naszych wysiłków jest upewnienie się, że nie zapomnimy o tym, co się dzieje. Minął już ponad rok, a my chcemy, żeby wszyscy pamiętali o tym, co się dzieje i wiedzieli, że to się dzieje - podkreśliła.

Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVNImpact'23

- Dla naszych gości, którzy przyjechali spoza Polski: w Polsce nie da się nie docenić roli, jaką TVN pełni jako stacja, która dostarcza prawdziwe wiadomości - powiedział Miron Mironiuk, założyciel startupa Cosmose AI.

Miron Mironiuk o wpływie AI i odpowiedzialności za wykorzystywanie nowych technologii
Miron Mironiuk o wpływie AI i odpowiedzialności za wykorzystywanie nowych technologiiImpact'23

Panel prowadziła dziennikarka CNN Rahel Solomon, a oprócz Kieli i Mironiuka udział wzięli jeszcze aktorka i reżyserka Natalie Portman oraz Raja Rajamannar, dyrektor marketingu i komunikacji w Mastercard.

Sztuczna inteligencja

Mironiuk mówił także o tym, że sztuczną inteligencje, jak wiele innych wynalazków ludzkości, można wykorzystywać w dobrym lub w złym celu. - Każdy z nas musi podjąć tę decyzję. Bardzo istotne jest, że gdy wkraczamy w falę rewolucji opartej o AI (sztuczną inteligencję - red.), powinniśmy starać się zachować kontrolę nad tym, co się dzieje - podkreślił.

Uczestnicy panelu "How to Open Minds, Move Hearts & Change the World"Impact'23

Zapytał też CEO TVN, czy w związku z rozwojem sztucznej inteligencji zamierza zwolnić reporterów. - To nie jest nasza perspektywa. Na pewno AI nie zastąpi nam ludzi, ale będzie ich wspierać. (...) Zaczęliśmy eksperymentowanie, starając się sprawdzić, w jaki sposób narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą wesprzeć naszych pracowników - zaznaczyła Kieli.

Dodała też: - Jedna rzecz, o której staramy się pamiętać: zgadzam się, że mając moc, mając wolność podejmowania decyzji, jednocześnie godzimy się z tym, że mamy odpowiedzialność za te decyzje i za nasze czyny. W związku z tym naszym priorytetem jest dziennikarstwo odpowiedzialne. Musimy pamiętać, że wojny z dezinformacją nie wygramy sami. Musimy współpracować z innymi platformami, musimy mieć fact-checking (sprawdzać rzetelność informacji - red.), musimy szerzyć wartości dziennikarskie i korzystać z najnowszych narzędzi.

- Myślę, że warto pamiętać, że bardzo wiele wydarzeń w historii świata wydawało się sugerować, że nastąpi jego rychły koniec, a nie nastąpił. Są przed nami wyzwania, takie jak zmiany klimatu czy wejście technologii AI na rynek, ale to nie znaczy, że powinniśmy tracić nadzieję - stwierdziła Portman.

Natalie Portman na konferencji Impact'23Impact'23

- Nasze założenie, nasza filozofia mówi, że prywatność jest prawem człowieka. Taka jest prawda. Jeżeli pracujemy w firmie, to musimy myśleć o tym, jak dana firma traktuje cię jako konsumenta. Czy mam prawo wiedzieć, jakie dane są o mnie zbierane? Czy jeżeli moje dane są sprzedawane, bądź generują zyski, czy coś z tego dostaję? Mastercard stosuje się do tej zasady. Staramy się chronić prywatność i dane klientów - powiedział Rajamannar.

Raja Rajamannar o działaniach Mastercard po wybuchu wojny w Ukrainie
Raja Rajamannar o działaniach Mastercard po wybuchu wojny w UkrainieImpact'23
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Impact'23

Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W piątek po południu klienci Santander Bank Polska mają problemy z dostępem do konta. "W tej chwili nie skorzystasz z bankowości internetowej" - czytamy w komunikacie na stronie banku. Występują również utrudnienia w aplikacji mobilnej.

Awaria w dużym banku. "Usuwamy problem"

Awaria w dużym banku. "Usuwamy problem"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

W czwartkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana w wysokości prawie 2,4 miliona złotych. Szóstkę odnotowano w Krakowie - poinformował Totalizator Sportowy.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek posłowie opowiedzieli się za przyjęciem poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii. Jej zapisy wprowadzają przedłużenie zamrożenia cen energii.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Autor:
mp,ek/adso,ral
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Ile zapłacimy za energię w 2024 roku? Zgłoszone do Urzędu Regulacji Energetyki taryfy na prąd zakładają wzrost cen o 76 procent, gazu - o 48 procent, poinformował w czwartek Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, który ma przedłużyć zamrożenie cen prądu i gazu.

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

"Pizze grozy" serwowane są w lokalach na świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Jako przykłady największych anomalii wymieniają pizze z mięsem zebry albo węży, ananasem, bananem czy jogurtem.

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Autor:
JW/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orlen w czwartek wprowadził kolejne zmiany w cenach hurtowych paliw. Potaniały zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy. Benzyna w hurcie jest najtańsza od końca stycznia 2022 roku. "5 z przodu na stacjach coraz bliżej" - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes