"Staramy się zbudować pewną historię, walczyć z dezinformacją"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Kieli: byliśmy pierwszymi, którzy zaczęli informować o tej wojnie
Kieli: byliśmy pierwszymi, którzy zaczęli informować o tej wojnieTVN24
wideo 2/6
Kieli: byliśmy pierwszymi, którzy zaczęli informować o tej wojnieTVN24

Staramy się zbudować pewną historię, walczyć z dezinformacją. Minął już ponad rok, a my chcemy, żeby wszyscy pamiętali o tym, co się dzieje i wiedzieli, że to się dzieje - tak o dziennikarskiej misji w związku z relacjonowaniem wojny w Ukrainie mówiła podczas konferencji Impact'23 Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN. W panelu wzięła udział także aktorka Natalie Portman, Miron Mironiuk, założyciel startupa Cosmose AI oraz Raja Rajamannar, dyrektor marketingu i komunikacji w Mastercard.

- Jest to oczywiście trudny czas, dla wszystkich, dla kraju, dla Ukraińców. I dla mediów też. Po wybuchu wojny pierwsza rzecz, którą musieliśmy zrobić, to coś, w czym jesteśmy najlepsi, czyli musieliśmy dzielić się informacją. Jako pierwsi zaczęliśmy opisywać wydarzenia wojenne - powiedziała Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN.

Dodała także: - Z drugiej strony zaczęliśmy od razu angażować się w organizację pomocy, pamiętając o tym, że mamy gigantyczny wpływ na społeczeństwo przez nasza platformę. W danej chwili było mnóstwo błędnych informacji, ale też mnóstwo zapytań o to, w jaki sposób Polacy mogą pomóc.

"Dzisiaj sytuacja jest trochę inna"

Kieli wskazywała na "pracę na dwóch frontach: z jednej strony organizacja pomocy, a z drugiej strony wiadomości". - Jedna inicjatywa, która zorganizowaliśmy, to duży koncert charytatywny na rzecz Ukraińców. Transmisja trafiła do 50 krajów, w tym do Ukrainy. Udało nam się zebrać ponad 2 miliony dolarów, które natychmiast trafiły do Polskiej Akcji Humanitarnej - mówiła.

- Dzisiaj sytuacja jest trochę inna. Dzisiaj przede wszystkim staramy się zbudować pewną historię, walczyć z dezinformacją. Nasze reportaże (...) starają się szerzyć informacje zebrane przez polskich dziennikarzy, niektóre faktycznie trafiły na ekrany na całym świecie. Celem naszych wysiłków jest upewnienie się, że nie zapomnimy o tym, co się dzieje. Minął już ponad rok, a my chcemy, żeby wszyscy pamiętali o tym, co się dzieje i wiedzieli, że to się dzieje - podkreśliła.

Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVNImpact'23

- Dla naszych gości, którzy przyjechali spoza Polski: w Polsce nie da się nie docenić roli, jaką TVN pełni jako stacja, która dostarcza prawdziwe wiadomości - powiedział Miron Mironiuk, założyciel startupa Cosmose AI.

Miron Mironiuk o wpływie AI i odpowiedzialności za wykorzystywanie nowych technologii
Miron Mironiuk o wpływie AI i odpowiedzialności za wykorzystywanie nowych technologiiImpact'23

Panel prowadziła dziennikarka CNN Rahel Solomon, a oprócz Kieli i Mironiuka udział wzięli jeszcze aktorka i reżyserka Natalie Portman oraz Raja Rajamannar, dyrektor marketingu i komunikacji w Mastercard.

Sztuczna inteligencja

Mironiuk mówił także o tym, że sztuczną inteligencje, jak wiele innych wynalazków ludzkości, można wykorzystywać w dobrym lub w złym celu. - Każdy z nas musi podjąć tę decyzję. Bardzo istotne jest, że gdy wkraczamy w falę rewolucji opartej o AI (sztuczną inteligencję - red.), powinniśmy starać się zachować kontrolę nad tym, co się dzieje - podkreślił.

Uczestnicy panelu "How to Open Minds, Move Hearts & Change the World"Impact'23

Zapytał też CEO TVN, czy w związku z rozwojem sztucznej inteligencji zamierza zwolnić reporterów. - To nie jest nasza perspektywa. Na pewno AI nie zastąpi nam ludzi, ale będzie ich wspierać. (...) Zaczęliśmy eksperymentowanie, starając się sprawdzić, w jaki sposób narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą wesprzeć naszych pracowników - zaznaczyła Kieli.

Dodała też: - Jedna rzecz, o której staramy się pamiętać: zgadzam się, że mając moc, mając wolność podejmowania decyzji, jednocześnie godzimy się z tym, że mamy odpowiedzialność za te decyzje i za nasze czyny. W związku z tym naszym priorytetem jest dziennikarstwo odpowiedzialne. Musimy pamiętać, że wojny z dezinformacją nie wygramy sami. Musimy współpracować z innymi platformami, musimy mieć fact-checking (sprawdzać rzetelność informacji - red.), musimy szerzyć wartości dziennikarskie i korzystać z najnowszych narzędzi.

- Myślę, że warto pamiętać, że bardzo wiele wydarzeń w historii świata wydawało się sugerować, że nastąpi jego rychły koniec, a nie nastąpił. Są przed nami wyzwania, takie jak zmiany klimatu czy wejście technologii AI na rynek, ale to nie znaczy, że powinniśmy tracić nadzieję - stwierdziła Portman.

Natalie Portman na konferencji Impact'23Impact'23

- Nasze założenie, nasza filozofia mówi, że prywatność jest prawem człowieka. Taka jest prawda. Jeżeli pracujemy w firmie, to musimy myśleć o tym, jak dana firma traktuje cię jako konsumenta. Czy mam prawo wiedzieć, jakie dane są o mnie zbierane? Czy jeżeli moje dane są sprzedawane, bądź generują zyski, czy coś z tego dostaję? Mastercard stosuje się do tej zasady. Staramy się chronić prywatność i dane klientów - powiedział Rajamannar.

Raja Rajamannar o działaniach Mastercard po wybuchu wojny w Ukrainie
Raja Rajamannar o działaniach Mastercard po wybuchu wojny w UkrainieImpact'23

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Impact'23

Pozostałe wiadomości

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że "nie jest zaniepokojona" działaniami Pekinu.

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W kwietniu ten wskaźnik wynosił 4,1 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Przejęcie wyłącznej kontroli w VeloBanku przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską - podano na stronie KE. Fundusz zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości ponad miliarda złotych. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP

Od lipca urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego - podał urząd w informacji prasowej.

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Źródło:
PAP

Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, ostrzega przed fałszywymi reklamami z jej wizerunkiem, zachęcającymi do zakupu udziałów w Baltic Pipe bądź informujące o rzekomych sposobach na obniżenie cen gazu.

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Źródło:
tvn24.pl

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

W 2025 roku ma wzrosnąć najniższa krajowa, czyli minimalne wynagrodzenie. Wpłynie to na wysokość składek na preferencyjny tak zwany mały ZUS - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Szykuje się podwyżka dla firm. Mamy wyliczenia

Szykuje się podwyżka dla firm. Mamy wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden jest gotowy udostępnić więcej ropy ze strategicznych zapasów państwowych, aby powstrzymać możliwe skoki cen benzyny w okresie letnim – podał w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Ta decyzja ma powstrzymać skoki cen paliw

Ta decyzja ma powstrzymać skoki cen paliw

Źródło:
PAP

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg