Mordasewicz o skutkach Rodziny 500 plus: droższe kredyty, mniej inwestycji i pracujących

Z kraju

TVN24BiS /Mordasewicz: 500 zł na dziecko osłabi motywację do pracy

Program Rodzina 500 plus osłabi motywację do pracy i zmniejszy inwestycje - powiedział na antenie TVN24 BiŚ Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan. - Lepiej byłoby pomóc osobom wychowującym dzieci poprzez zmniejszenie podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne pobieranych od osób pracujących - dodał.

Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan uważa, że obowiązkiem ministerstwa finansów było zwrócenie uwagi politykom, którzy ten program wdrażają, że będzie miał negatywne skutki dla rynku pracy.

Ocena MF

Ministerstwo Finansów w opinii o Programie Rodzina 500 plus oceniło, że wyłączenie świadczeń wychowawczych doprowadzi do wzrostu kosztów programu. A wzrost świadczeń społecznych dla rodzin spowoduje dezaktywację na rynku pracy. "Należy spodziewać się, że wzrost transferów pieniężnych do rodzin spowoduje dezaktywację (rezygnację z pracy lub zaprzestanie jej poszukiwania) wśród rodziców" - wskazało ministerstwo.

Wpływ na gospodarkę

- Należy zgodzić się z opinią ministerstwa finansów. Potrzeby udzielenia pomocy rodzinom, które mają dzieci na utrzymaniu trzeba załatwić, ale jeżeli robimy to w formie zasiłku, to będzie to wywoływało osłabienie motywacji do pracy. Spowoduje również zmniejszenie inwestycji - ocenił Mordasewicz. - Jeżeli ktoś może otrzymywać zasiłek w wysokości 500 zł na dziecko, a do tego to wsparcie skumuluje się z zasiłkiem macierzyńskim w wysokości 1000 złotych, to już są dochody, które będą osłabiały motywację do pracy, szczególnie w rodzinach o niskich aspiracjach finansowych i u osób, które mają niskie aspiracje zawodowe - dodał Mordasewicz. Gość TVN24 Biznes i Świat ocenił, że lepszą metodą wsparcie osób, które mają dzieci na utrzymaniu byłaby ta polegająca na zmniejszenie podatku dochodowego. - Ulga podatkowa nie osłabia motywacji do pracy - dodał Mordasewicz. - Część (programu Rodzina 500 plus - red.) będzie sfinansowana poprzez nałożenie podatku na kredyty bankowe udzielane przedsiębiorstwom i kredyty hipoteczne. Ich koszty wzrosną, a więc popyt na nie będzie mniejszy - mówił Mordasewicz. A to przyhamuje inwestycje.

Pomoc od kwietnia

Jednak te uwagi nie zostały ujęte w projekcie. Program Rodzina 500 plus ma zacząć działać od 1 kwietnia. Sztandarowa obietnica Prawa i Sprawiedliwości zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

500 złotych na dzieckotvn24

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty: