W ubiegłym tygodniu Intel zgłosił do Gdańskiego Urzędu Pracy zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. W oświadczeniu przesłanym biznesowej redakcji tvn24.pl technologiczny gigant przekazał, że "zmiany te mają na celu budowę prostszej, lepiej dostosowanej i zoptymalizowanej organizacji".
W przypadku zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych firma musi zgłosić taki plan do odpowiedniego Powiatowego Urzędu Pracy. Jak podaje portal trojmiasto.pl, takie zgłoszenie wpłynęło do gdańskiego PUP od polskiego oddziału Intela.
Informację potwierdził PAP kierownik Działu Marketingu i Współpracy z Pracodawcami GUP Krzysztof Kunicki.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy firmę Intel. "W ramach ogłoszonego w sierpniu szeroko zakrojonego planu oszczędności, podejmujemy trudne, ale konieczne decyzje dotyczące redukcji zatrudnienia, traktując nasz personel z troską i szacunkiem. To najtrudniejsze decyzje, przed jakimi kiedykolwiek stanęliśmy. Zmiany te mają na celu budowę prostszej, lepiej dostosowanej i zoptymalizowanej organizacji oraz są elementem długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju firmy Intel" - poinformował Intel w oświadczeniu przesłanym biznesowej redakcji tvn24.pl.
Firma nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące skali redukcji zatrudnienia.
Międzynarodowe kłopoty giganta
Przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu ogłaszano rozpoczęcie budowy fabryki półprzewodników w Niemczech i Polsce, jednak Intel szybko podjął decyzję, że projekt zawiesza. Przynajmniej do 2026 roku. Do tego w sierpniu firma poinformowała, że planuje osiągnąć 10 mld dolarów oszczędności do 2025 r. między innymi poprzez zwolnienie około 15 tys. osób. Do tej pory nie pojawiały się jednak informacje, jakoby miało to dotyczyć Polski.
Jak podaje trójmiasto.pl, centrum Intela w Gdańsku jest drugim po zlokalizowanym w USA największym tego typu ośrodkiem firmy na świecie. "Miał on ściśle współpracować z fabryką mikrochipów pod Wrocławiem" - czytamy na portalu.
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. Globalnie spółka zatrudnia ponad 121 tys. osób, w tym w Unii Europejskiej - ok. 10 tys. pracowników.
Źródło: tvn24.pl/trojmiasto.pl
Źródło zdjęcia głównego: Robson90/Shutterstock