Wrześniowa inflacja, wyniki spółek i dane z USA

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP
Stopy procentowe i inflacja. Tyrowicz: nie schodzimy z inflacją do celu, taka jest smutna prawda
Stopy procentowe i inflacja. Tyrowicz: nie schodzimy z inflacją do celu, taka jest smutna prawdaTVN24
wideo 2/8
TVN24Stopy procentowe i inflacja. Tyrowicz: nie schodzimy z inflacją do celu, taka jest smutna prawda

Wśród najważniejszych wydarzeń z kraju w tym tygodniu jest piątkowa publikacja wstępnego odczytu inflacji za wrzesień. Inwestorów zainteresują także raporty finansowe spółek z warszawskiej giełdy - w tym PGE i Allegro. W przypadku informacji zza granicy istotne będą między innymi odczyty o inflacji ze strefy euro oraz dane z USA na temat zatrudnienia.

W centrum uwagi krajowego rynku w tym tygodniu znajduje się piątkowa publikacja wstępnego odczytu inflacji za wrzesień. Inwestorzy analizować będą kolejną porcję raportów finansowych spółek z GPW, w tym PGE i Allegro. Uwagę przyciągać będzie też premiera "Phantom Liberty", dodatku do gry "Cyberpunk 2077" od CD Projekt.

W poniedziałek rynek będzie mógł się zapoznać z Biuletynem Statystycznym GUS. W środę MF przeprowadzi aukcję sprzedaży obligacji, a w piątek BGK i MF podadzą plan podaży długu na październik i IV kwartał.

Dane o inflacji za wrzesień

Najważniejszy z punktu widzenia rynku będzie jednak piątkowy szybki szacunek CPI za wrzesień.

"Tym razem publikacji CPI nie będą towarzyszyć aż takie emocje jak miesiąc temu, gdy wszyscy żyli tematem jedno- lub dwucyfrowości polskiej inflacji (co zresztą później okazało się nieistotne z punktu widzenia działań podjętych przez RPP). Tym razem inflacja najwyraźniej spadnie o co najmniej 1 pkt. proc. W świetle komunikacji płynącej ostatnio z NBP i naszych domysłów jak ją interpretować, powinno to wystarczyć, żeby w październiku stopy zostały znowu obniżone, choć tym razem o mniej niż 75 pb (wg nas o 25 pb)" - napisali w raporcie tygodniowym ekonomiści w Santander Bank Polska.

"Nasza prognoza na wrześniowy CPI to 8,7 proc. rdr, konsensus rynkowy jest trochę niżej (8,5 proc. rdr), przy czym różnica może brać się z szacunków skali spadku cen paliw i sposobu uwzględnienia przez GUS zmian w prawie dotyczących ceny i limitu zużycia prądu. Inflację będą spychać w dół darmowe leki, ale z drugiej strony wrześniowy zastrzyk gotówki w postaci 14. emerytury mógł wywołać reakcję cenową w górę w niektórych obszarach" - dodali ekonomiści.

Ich zdaniem w tym tygodniu nie będzie prób ustanawiania nowych szczytów przez EUR/PLN w ruchu zainicjowanym cięciem stóp przez RPP.

"Znaczenie dla rynku może mieć wstępna inflacja - postrzegana przez pryzmat jej wpływu na skalę ewentualnej obniżki stóp w październiku" - ocenili.

Jak wskazali ekonomiści Santandera, klimat wyczekiwania na dane inflacyjne ze strefy euro i oczekiwania rynku, że zniechęcą one EBC do dalszych podwyżek stóp, powinien stabilizować polski rynek długu.

Premiera dodatku do Cyberpunk 2077

W centrum uwagi inwestorów giełdowych w tym tygodniu może być CD Projekt. We wtorek, 26 września, zadebiutuje płatny dodatek do gry "Cyberpunk 2077" pod nazwą "Phantom Liberty". Dodatek zebrał pozytywne recenzje od prasy branżowej, a gra, wydana w 2020 roku, znów budzi zainteresowanie graczy.

Na warszawskiej GPW trwa nadal sezon publikacji wyników i na analizie napływających raportów skupiona będzie uwaga inwestorów.

Cyberpunk 2077mat. prasowe

We wtorek raport finansowy opublikuje grupa PGE, która w piątek przedstawiła szacunki za II kwartał. Firma szacuje, że miała w II kwartale 2,45 mld zł raportowanej EBITDA, 2,86 mld zł powtarzalnej EBITDA i zysk netto j. d. w wysokości ok. 350 mln zł.

W czwartek przed sesją inwestorzy poznają wyniki Allegro. Konsensus PAP Biznes przewiduje, że spółka wypracowała w II kwartale 524,2 mln zł skorygowanej EBITDA.

W tym tygodniu wyniki pokażą też m.in. ZE PAK, Grupa Azoty, Develia.

Inflacja w strefie euro

"Za granicą kluczowe będą dane inflacyjne ze strefy euro - prawdopodobnie pokażą spadek poniżej 5 proc. r/r, choć jej niektóre kraje jak Francja i Hiszpania, mogą pokazać odbicie. W USA inflacja PCE mogła urosnąć w sierpniu, tak jak i w lipcu. Zobaczymy też czy wskaźniki Ifo potwierdzą poprawę w niemieckiej koniunkturze uchwyconą przez wstępne wrześniowe odczyty PMI" - napisali w tygodniowym raporcie ekonomiści Santander Bank Polska.

Wstępne odczyty inflacji za wrzesień pojawią się pod koniec tygodnia. W czwartek napłyną dane m.in. z Niemiec i Hiszpanii, a w piątek pojawią się odczyty z Francji i całej strefy euro.

W jakiej kondycji jest amerykańska gospodarka

Rynek analizować będzie też kolejną porcję danych z amerykańskiej gospodarki, w tym z rynku pracy i rynku nieruchomości. Ponadto, rynek zapozna się danymi o dochodach i wydatkach Amerykanów, które zawierają także deflator PCE - preferowaną przez Fed miarę inflacji.

W tym tygodniu głos zabiorą przedstawiciele banków centralnych, w tym szefowa EBC Christine Lagarde (poniedziałek, piątek) i szef Fedu Jerome Powell (czwartek). Ich wystąpienia będą śledzone przez rynek.

W regionie CEE uwagę zwróci wtorkowa decyzja Narodowego Banku Węgier (MNB), a w środę decyzję o stopach podejmie bank centralny Czech.

Na Wall Street trwa sezon publikacji wyników spółek. Swoje raporty przedstawią m.in. Micron Technology, Accenture, Nike, BlackBerry, Carnival Cruise Line.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Osoby, które w tym roku z zakupem choinki zamierzają czekać do Wigilii Bożego Narodzenia, mogą być zaskoczone. To efekt nowych przepisów, zgodnie z którymi 24 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu, co obejmuje też punkty zajmujące się sprzedażą choinek. Jednocześnie w ustawie są zapisane pewne wyjątki.

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP