Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,7 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.
Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że CPI wyniósł 4,6 proc. rdr i 0,4 proc. mdm.
W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.
Ceny żywności podbiły CPI w listopadzie o 0,2 pkt. proc., transportu - o 0,13 pkt. proc., łączności - o 0,08 pkt. proc. i mieszkania - o 0,05 pkt. proc.
Komentarze ekonomistów
"GUS wskazuje, że inflacja w listopadzie wzrosła o 4,7 proc. r/r. Napędza ją głównie częściowe odmrożenie cen energii dla gospodarstw domowych (+11,7 proc. r/r). Żywność zdrożała o 4,8 proc., inflacja bazowa to 4,2 proc.. Ceny usług rosną szybciej niż towarów (7.2 proc. vs. 3.8 proc.)" - czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Analitycy wskazują, że "według badań koniunktury konsumenckiej GUS aż 70 proc. respondentów przewiduje, że ceny w przyszłym roku będą rosnąć w podobnym tempie lub wolniej, co powinno łagodzić presję inflacyjną". "Dodatkowo, utrzymująca się od 16 miesięcy deflacja cen w przemyśle będzie dodatkowo hamować wzrost cen" - dodają.
"Konsensus Focus Economics wskazuje na szczyt inflacji na początku 2025 i trwały spadek dopiero po I kwartale. Jednak zamrożenie cen energii obniży prognozy w pierwszej połowie roku, a ich pełne uwolnienie na jesieni znów podbije prognozowaną inflację" - komentują eksperci.
"Listopadowa inflacja zrewidowana do 4,7 proc. r/r . Jej spadek wobec października to przejściowy efekt statystyczny na paliwach. Spadek inflacji CPI jednak nie cieszy. Inflacja bazowa wzrosła do ok. 4,3 proc. r/r z 4,1 proc. r/r. Usługi podrożały o 7,2 proc. r/r vs. 6,7 proc. r/r w październiku. W 2poł24 widoczne przyhamowanie gospodarki, restrykcyjność polityki rośnie a z nią potrzeba niższych stóp. Zaległości w walce z inflacją (np. wysoka bazowa) utrudniają luzowanie, ale jest miejsce na umiarkowane cięcia stóp w 2025 roku" - piszą natomiast eksperci Banku ING.
"Według GUS, inflacja CPI za listopad nieco wyżej od wstępnego odczytu (4,7 proc. rdr vs 4,6 proc.). W ujęciu mdm inflacja przyspieszyła do 0,5 proc., najsilniej od lipca br. Inflacja towarów osłabła (do 3,8 proc. rdr), a usług pozostaje uporczywa i przyspieszyła (do 7,2 proc. rdr). W kolejnych miesiącach spodziewamy się odczytów powyżej 5,0 proc. rdr." - ocenili na X analitycy Aliora.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock