Nieoficjalnie: wybrano lokalizację centralnego portu komunikacyjnego

[object Object]
Nieoficjalnie: wybrano lokalizację centralnego portu komunikacyjnegoTVN24 BiS
wideo 2/6

Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego w województwie mazowieckim - donosi Polskie Radio. Jak dodano, informacja została przekazana przez dwa wiarygodne źródła. Oficjalnie nie została jednak potwierdzona przez pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Przed przyjęciem koncepcji przez Radę Ministrów nie komentuję żadnych tego typu informacji - powiedział.

Wszystko wskazuje na to, że decyzja będzie podejmowana w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Rady Ministrów - dodał Wild.

Wild już kilka dni temu zapowiadał, że lokalizacja portu zostanie ogłoszona we wrześniu. Pytany w czwartek o lokalizację powiedział, że "jednym z podstawowych założeń programu, nad którym pracuje, jest integracja Warszawy i Łodzi". Poinformował ponadto, że trwają prace nad specustawą, która ma przyspieszyć inwestycje związane z budową CPK.

Według źródeł Polskiego Radia, ostateczny wybór padł na Baranowo koło Grodziska Mazowieckiego. Była to jedna z rozważanych lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego, pod uwagę brano jeszcze Mszczonów (województwo mazowieckie) oraz Babsk (województwo łódzkie).

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Ministerstwo Rozwoju, ale biuro prasowe resortu nie potwierdziło tych informacji.

Wybór lokalizacji

Baranów to miejscowość, która leży 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa, która niedawno została zmodernizowana.

Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska MazowieckiegoGoogle Maps

W ocenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach". Wicepremier w lipcu pytany o koszty inwestycji powiedział, że "najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld złotych".

Jak podkreślił, projekt związany jest z szeregiem prac legislacyjnych. - Prowadzimy już rozmowy z inwestorami, które są trudnymi rozmowami, ponieważ dotyczą bardzo skomplikowanego projektu. Rozmawiamy z Chińczykami, Amerykanami, przedsiębiorstwami z Zachodniej Europy - powiedział wówczas.

Port komunikacyjny

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

Autor: mb/ms / Źródło: Polskie Radio, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości