Rynek pracy traci impet

Z kraju

Minister Rafalska: 1,5 miliona osób zarabia według stawek minimalnego wynagrodzeniatvn24
wideo 2/3

We wrześniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli w średnich i dużych firmach, wzrosło do poziomu 4771, 86 złotych – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jego wzrost był niższy od oczekiwań.

Jak wynika z wtorkowych danych, wynagrodzenie wzrosło o 6,7 proc. rok do roku.

"Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło we wrześniu o 6,7 proc. r/r, poniżej oczekiwań wynoszących 7,1 proc. r/r ale blisko naszej prognozy (6,6 proc. r/r). Nasze przewidywania opierały się na założeniu negatywnego wpływu czynnika kalendarzowego na ruchome składniki wynagrodzeń w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie" - ocenili analitycy mBanku.

"W szerszej perspektywie widać wyraźnie, że wynagrodzenia systematycznie tracą impet, a momentum płac jest spójne raczej ze wzrostem na poziomie 5-6 proc. rocznie niż 7-8 proc., jak miało to miejsce jeszcze na początku roku" - dodali.

Mniej etatów

Jak podał dziś GUS, dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw spowolniła we wrześniu do 3,2 proc. rdr z 3,4 proc. przed miesiącem.

"W ujęciu absolutnym ubyło 4 tys. etatów. To kolejny już absolutny spadek liczby zatrudnionych od lipca br. Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw spadła względem szczytu z 2017 roku i od tamtej pory wyraźnie i systematycznie się obniża" – napisali analitycy mBanku.

Jak dodali, w ich ocenie "przyczyną są raczej czynniki podażowe związane z niedoborem pracowników, co wydłuża czas zapełniania wakatów". "Z tego względu należałoby się raczej spodziewać powolnego opadania, a nie solidnego ruchu w dół. Gospodarka może być już jednak do tego stopnia wydrenowana z pracowników, że czynniki związane z dostępnością siły roboczej przeważają nad czynnikami cyklicznymi (w miarę rozpędzania gospodarki czas poszukiwania pracy zwykle się skraca). Tymczasem liczba nowych ofert pracy wciąż jest historycznie wysoka" - dodali.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl, GUS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock