Kontrole 500 plus. Kiedy nie dostaniesz pieniędzy na dziecko?

Z kraju

ShutterstockBeneficjenci programu Rodzina 500 plus sami decydują, na co przeznaczą otrzymane pieniądze

Żywność, książki, ubrania czy lekarstwa - tak może wyglądać pomoc z programu 500 plus, jeśli rodzina wydaje pieniądze niezgodnie z przeznaczaniem. W całym kraju trwają kontrole tego, jak rodzice dysponują funduszami. Przypominamy, w jakich przypadkach pomoc z programu może zostać zmieniona na rzeczową i czy rodziny mogą odwołać się od decyzji urzędnika.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślał, że celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka. W ustawie nie określono, na co konkretnie środki te powinny być wydawane, wychodząc z założenia, że rodzice sami najlepiej to wiedzą. Uznano jednak, że dopuszczalna jest ingerencja w autonomię rodziny w wyjątkowych, kryzysowych sytuacjach.

Jeśli gmina otrzyma informacje lub sygnały o marnotrawieniu pieniędzy z 500 plus lub wydawania ich niezgodnie z przeznaczeniem, może zlecić przeprowadzenie u danej rodziny wywiadu środowiskowego. W przypadku potwierdzenia informacji o marnotrawieniu świadczenia, w każdej indywidualnej sprawie, należy określić, jaka forma wypłaty świadczenia będzie najbardziej właściwa dla danej rodziny.

Wywiad środowiskowy

Jeśli okaże się, że dzieci są zaniedbywane, a pieniądze przeznaczane np. na alkohol, pomoc dla takich rodzin zostanie zapewniona w innej formie. Może to być zarówno pomoc rzeczowa, jak żywność, ubrania czy leki, jak i opłacanie usług: udział w zajęciach w przedszkolu, lekcjach języka obcego czy obiadów w stołówce szkolnej.

Podejrzenia co do marnotrawienia 500 zł może zgłosić każdy do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Każda tego typu informacja jest dokładnie weryfikowana, zanim instytucja podejmie stosowne kroki. Okazuje się jednak, że część zgłoszeń jest nieprawdziwych.

- Jeśli sąsiedzi lub bliscy zauważą, że pieniądze z programu 500 plus nie są wydawane na dzieci, powinni zgłaszać takie przypadki do ośrodków pomocy społecznej. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane. Zdarzyło się np. że rodzice, których uczciwość została podana w wątpliwość, udowodnili, że składają pieniądze z 500 plus na specjalne konto założone dla dziecka -wskazywała Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie cytowana przez "Gazetę Wyborczą". Dodała, że wielu przypadków zaniedbań jeszcze nie zdiagnozowano, a z początkiem roku szkolnego zgłoszeń może być więcej.

Bez paragonów

Beneficjenci rządowego programu nie mają obowiązku dokumentowania wydatków. Jeśli postępują zgodnie z prawem i wydają pieniądze na utrzymanie dzieci, mogą spać spokojnie, bez obaw o wyniki potencjalnych kontroli.

W całym kraju podobne rozwiązanie zastosowano wobec 0,01 proc. dzieci objętych programem Rodzina 500 plus. Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". W wielu przypadkach miało to miejsce to w rodzinach patologicznych, wśród alkoholików, a także osób niepełnosprawnych - informowała w "Rzeczpospolitej" Karolina Bogusz, dyrektor biura wojewody podkarpackiego. Niezbędna pomoc dla dzieci została zapewniona w innej, niż pieniężna, formie.

MRPiPS przypomina, że "od decyzji gminnego organu właściwego w przedmiocie świadczeń wychowawczych, przysługuje stronie odwołanie, w terminie i trybie wskazanym w pouczeniu zawartym w takiej decyzji, czyli jest to odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego".

500 plus tych dzieci nie obejmie. Wiceminister: to był świadomy zabieg

500 plus tych dzieci nie obejmie. Wiceminister: to był świadomy zabiegTVN24 BiS

Autor: pmb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock