Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Jeden mecz już za Biało-Czerwonymi. Reprezentacja Polski przegrała z Holandią 1-2. Przed nią w fazie grupowej jeszcze dwa spotkania: z Austrią w piątek 21 czerwca i Francją cztery dni później.

Z badania Grupy Blix i NielsenIQ wynika, że piłkarski turniej chce oglądać 73 proc. badanych. To zainteresowanie meczami próbują wykorzystywać sieci handlowe. Przynajmniej w niektórych sklepach widać produkty w biało-czerwonych barwach, pojawiają się też promocje na wszelkiego rodzaju słone przekąski, napoje, w tym alkoholowe. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Łukasz Janota, dyrektor ds. wsparcia zarządzania kategoriami w Aldi Polska stwierdził, że podczas mundialu z 2022 roku wzrost sprzedaży wspomnianych kategorii produktów wyniósł od 20 do 30 proc. i na podobny sieć liczy także w tym roku.

Co zrobi kanapowy kibic?

Sporo, ale w ocenie Romana Jędrkowiaka, byłego szefa marketingu ING Banku Śląskiego i właściciela butiku marketingowego ADHD Warsaw, to dla tego sektora okazja jakich wiele.

- Tutaj Euro 2024 nie ma aż tak fundamentalnego znaczenia poza pewnym wycinkiem asortymentu. Z punktu widzenia Biedronki, Lidla, Aldi czy innych sieci to jest okazja jakich wiele – Dzień Dziecka, Dzień Matki, pójście do szkoły, czy złota polska jesień. Nie przesadzałbym ze stwierdzeniem, że ma to jakieś wielkie znaczenie dla handlu. Aczkolwiek owszem, wzmożenie jest, bo takie duże imprezy sportowe nie są codziennie – stwierdza rozmówca redakcji biznesowej tvn24.pl.

Jędrkowiak zauważa, że większy ruch może być w RTV, bo - jak wskazuje - "naród potrafi kupić sobie telewizor”. Jednak raczej nie tylko z okazji Euro 2024.

- Mamy taką kumulację. Euro 2024, Liga Narodów siatkarzy, igrzyska olimpijskie, Wimbledon. Ale nie tylko kumulacja zawodów, także sukcesów – Iga Świątek i Hubert Hurkacz wykonali niestandardową robotę – wskazuje Jędrkowiak i dodaje, że z tego powodu taki "niedzielny, kanapowy kibic dziś się trochę obudził i tych emocji sportowych jest trochę więcej".

Zdaniem Jędrkowiaka wzmożenie z powodu rozgrywek sportowych jest większe w mediach i reklamie niż w rzeczywistości. A i pod tym względem nie jest najlepiej.

- Wielu marketerów, ludzi, którzy decydują o budżetach reklamowych, działa trochę po linii najmniejszego oporu. Zróbmy coś na Euro, zróbmy coś na olimpiadę, bo piłkarze grają. To jest trochę taka łatwizna. Dlatego też mamy wysyp bardzo dużo słabych reklam - mówi.

Piłkarz reprezentacji Polski Robert Lewandowski podczas treningu kadry w HanowerzePAP/Leszek Szymański

Erozja wizerunku polskiej reprezentacji

Nasz rozmówca zaznacza, że w przypadku piłkarskich mistrzostw mamy do czynienia jednocześnie z dwoma zjawiskami, które powodują, że nie są one już tak mocno obstawiane przez marki jako punkt zaczepienia.

Jak wskazuje, po pierwsze to kwestia niewielkich oczekiwań wobec reprezentacji i przekonania, że "trochę nie ma na tych panów co liczyć, niezależnie czy Robert Lewandowski gra czy nie".

Drugą kwestią jest zmiana pokoleniowa. W ocenie Jędrkowiaka wśród młodszych ludzi odbiór piłki nożnej jest zupełnie inny. Widzą komercję, to, że jest opakowana w wielkie pieniądze i mnóstwo innych tematów, które ze sportem nie są związane.

- Młodzi trochę nie czują tego zjawiska. Piłka nożna taka, jaką widzimy w reklamach, stereotypowa, to jest 40 lat plus. To jest ta grupa wiekowa. Ja Euro 2024 oglądam, jestem trochę wkręcony, ale wielu młodych ludzi zupełnie to nie interesuje. Z punktu widzenia młodszych tam nie ma nic ciekawego. Ani sukcesów, ani emocji, ani jakiegoś autentyzmu. Ten sport się oczywiście dobrze trzyma, ma ogromną oglądalność i jest popularny, ale pojawia się tu erozja polskiej reprezentacji i zainteresowania sponsorów, dla których jest to mniej atrakcyjne czy prestiżowe – tłumaczy.

Marketingowcy wiedzą, na co nas stać

Czy "erozja" reprezentacji oznacza, że sieci handlowe, którzy na nią marketingowo postawiły, zostaną z masą niesprzedanego towaru, gdy Polska nie wyjdzie z grupy? W ocenie eksperta raczej nie, bo "ci, którzy dotykają tego tematu, zdają sobie sprawę, że ona może z grupy nie wyjść".

- Dlatego obecnie bardziej kończą te działania niż zaczynają. Okres wzmożenia mija. Marketingowcy też wiedzą, na co nas stać, jest w ich działaniach jakaś racjonalność. Stąd też te komunikaty są raczej takie bezpieczne, zachowawcze, bez gigantycznego dmuchania balonika. Proszę zauważyć jaka jest różnica w dyskusji o turnieju w Niemczech, we Francji czy Anglii. Tam nie ma debaty o tym, czy wyjdą z grupy, ale z kim zagrają w ćwierćfinale. To zupełnie inna perspektywa - wskazuje Jędrkowiak.

Ekspert od marketingu zauważa, że w przypadku rynków wymienionych państw, gdyby drużyna nie wyszła z grupy, to tamtejsze sieci, czy też marki, które stawiały na piłkarzy, bardziej by to odczuły.

- U nas po przegranym meczu z Holandią w mediach możemy przeczytać, że to żaden wstyd i cieszymy się z tego co mamy. I to też przekłada się na sponsorów czy handel. Marki są zachowawcze, bo wiedzą, że występ Biało-Czerwonych na turnieju może zakończyć się w niecałe dwa tygodnie – dodaje.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zlikwidowano w Polsce aż 1,6 tysiąca sklepów, a 5,2 tysiąca zawiesiło działalność - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazują eksperci, będzie jeszcze gorzej, bo szybko rosną koszty energii i płac.

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Źródło:
PAP

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP