Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Frątczak o postępowaniach w sprawie Orlenu i wyjeździe Daniela Obajtka i członków zarządu z Polski
Frątczak o postępowaniach w sprawie Orlenu i wyjeździe Daniela Obajtka i członków zarządu z PolskiTVN24
wideo 2/6
Frątczak o postępowaniach w sprawie Orlenu i wyjeździe Daniela Obajtka i członków zarządu z PolskiTVN24

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

"Prokuratura prowadzi obecnie co najmniej sześć śledztw mających wyjaśnić, jak funkcjonował Orlen za czasów prezesury Daniela Obajtka. Zainteresowanie śledczych budzą przede wszystkim sam Obajtek i dwójka jego zastępców: Michał Róg i Adam Burak. Żaden z nich nie został jednak dotychczas przesłuchany" - czytamy w artykule Onetu.

CZYTAJ TAKŻE: Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu">>>

Członkowie zarządu Orlenu opuszczają Polskę

"Według tajnej notatki specsłużb Adam Burak kupił w 2023 r. dom w Turcji i miał starać się o obywatelstwo tego kraju, w czym wspomagać miał go były komendant główny policji Zbigniew Maj. Ten ostatni w rozmowie z Onetem zaprzecza. Z kolei Daniel Obajtek — według informacji ujawnionych przez posła Michała Szczerbę z PO — przebywa obecnie na Węgrzech" - napisano.

"O tym, że niektórzy – byli już – zarządcy Orlenu na wypadek wygranych przez ówczesną opozycję wyborów z października 2023 r. szykują się do ewakuacji z kraju z obawy o swoje prawne bezpieczeństwo, służby wiedziały od co najmniej połowy ubiegłego roku" - czytamy.

Jak podaje Onet, taka informacja do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafić miała zresztą z samego Orlenu. Onet dotarł do jednej z takich notatek, poświęconej Adamowi Burakowi, członkowi zarządu paliwowego giganta odpowiedzialnemu za komunikację i marketing.

"Adam Burak, członek PKN kupił nieruchomość w Turcji i stara się o obywatelstwo tego kraju. W tym wszystkim pomagają mu Zbigniew Maj oraz przyjaciółka byłego wiceprezydenta Wrocławia Michała Janickiego, zatrzymanego przez CBA za korupcję, która prowadzi z konsulem honorowym Turcji firmę. W zamian miała otrzymać stanowisko w zarządzie jednej ze spółek Orlenu. Mówi się, że Adam chce zamieszkać w kraju, gdzie nie może być ekstradycji" - podają jej autorzy.

"Od jego znajomych usłyszeliśmy, że opuścił Polskę niedługo po swoim odwołaniu ze stanowiska w lutym br. Wraz z żoną polecieli do Tajlandii, a po spędzeniu tam kilku tygodni mieli udać się do swojego domu w Turcji, licząc na to, że w przypadku kłopotów z prawem przed ekstradycją uchroni go właśnie akt własności nieruchomości posiadanej na terenie tego państwa" - pisze Onet.

Z Burakiem skontaktowała się Wyborcza.biz. Były członek zarządu Orlenu miał zaprzeczyć wątkowi tureckiemu. - W Turcji byłem raz w życiu, na weekend, nie mam tam żadnych nieruchomości i nie chcę mieć, o obywatelstwo się nie staram. Jedyne co mnie łączy z tym krajem, to miłość do kebabów - przekazał w rozmowie z Wyborcza.biz Adam Burak. Były wiceprezes miał stwierdzić, że wybiera się na wakacje i, że spędzi je poza granicami kraju. - Jeśli prokuratura będzie potrzebować jakichkolwiek wyjaśnień, chętnie się stawię i odpowiem na każde pytanie - miał zadeklarować Burak w rozmowie z Wyborczą.biz.

"Inaczej wygląda sytuacja Michał Roga, którego prokuratura — na razie bez stawiania oficjalnych zarzutów — podejrzewać ma o udział w działającej w Orlenie grupie ustawiającej przetargi. Faworyzowane miały być w nich podmioty, które deklarowały nabywanie materiałów w spółce Involt, w której udziały posiada Róg" - pisze Onet.

Byli członkowie zarządu Orlenu wyjechali z kraju i z zagranicy obserwują działania prokuratury
Byli członkowie zarządu Orlenu wyjechali z kraju i z zagranicy obserwują działania prokuratury

"Według informatorów Onetu również i on, w końcowym okresie swojej pracy w paliwowej spółce, gdy atmosfera wokół niego zaczynała się robić gęsta, zaczął rozglądać się za kupnem nieruchomości poza granicami Polski" - podaje Onet.

Autor wielu reportaży o Orlenie, dziennikarz "Czarno na białym" Łukasz Frątczak we "Wstajesz i wiesz" odniósł się do tych informacji. - To są informacje, które gdzieś tam chodziły, wydaję mi się, od bardzo dawna. Daniel Obajtek początkowo przebywał w Austrii, teraz ma być na Węgrzech, Adam Burak rzeczywiście, to już od bardzo dawna się mówiło, nie tyle stara się o obywatelstwo Turcji, co je ma. Też ma tam nieruchomości - mówił dziennikarz.

Kluczowe cztery postępowania w sprawie Orlenu

Frątczak powiedział, że łącznie postępowań w sprawach związanych z Orlenem jest 21. - Duża część jest teraz na wstępnym etapie, są podejmowane czynności wyjaśniające, aby sprawdzić, czy w ogóle jest sens dla prowadzenia tego postępowania - wyjaśniał.

Zdaniem Łukasza Frątczaka kluczowe są jednak cztery z nich.

- Jedno dotyczy fuzji, sprzedania po zaniżonej cenie części Lotosu kontrahentom - Saudi Aramco, Molowi, Rosji i tak dalej. Drugie zaniżania cen paliw przed wyborami, wszyscy pamiętamy cuda na Orlenie, trzecie to sprawa OTS, czyli szwajcarskiej spółki tradingowej, Orlen Trading Switzerland. Ona zajmowała się takim właśnie tradingiem, została powołana w 2022 roku przez Orlen. Czwarte śledztwo, które jest bardzo ważne, i myślę, że tutaj trudno nie mówić, że ono nie jest główne, bo przeszukania, które nastąpiły w domach na przykład wiceprezesa Roga czy w domach dyrektorów, były związane właśnie z tym śledztwem, wbrew temu, co twierdzi prokuratura, to dotyczy działania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej, zmowy przetargowej, wyprowadzania pieniędzy z Orlenu - mówił.

Dodał, że "chodzi tutaj o dziesiątki, jeżeli nie o setki milionów złotych".

Dokumenty z Bielańskiej

- Trudno zarzucać mi, że ja mam jakieś interesy z Danielem Obajtkiem. Ja mam jednoznacznie krytyczny stosunek do jego osoby jako prezesa Orlenu, do fuzji i dawałem temu wyraz w ostatnich latach niejeden raz. Natomiast rzeczywiście, jak się patrzy na to, co się dzieje, to trochę przypomina jednak to nagonkę - ocenił.

- Koalicja Obywatelska wygrała wybory w październiku. Od grudnia mają rząd. Można by już prowadzić bardziej zaawansowane czynności, niż to robi prokuratura - powiedział.

- Myślę, że niektóre sprawy, jak na przykład zakup Polska Press albo cud na Orlenie, są naprawdę niezbyt skomplikowane dowodowo. Wystarczy wejść i zabezpieczyć dokumenty. I wiem, że na Bielańskiej, czyli w siedzibie Orlenu w Warszawie, prokuratura była i te dokumenty zabezpieczyła. To jest pytanie, czy prokuratorzy wiedzą, czego szukają - mówił.

- Ja nie mam takiego wrażenia, jeżeli Prokurator Krajowy wychodzi i nie do końca wie, ile jest śledztw, które są najważniejsze i w ramach którego śledztwa zarządzono, jakie czynności. Mimo że dzień wcześniej już go premier wywołał do tablicy i powiedział, że spotka się z tym Prokuratorem Krajowym i będzie konferencja prasowa.

"Prokuratorzy szukają po omacku"

- Więc ja mam wrażenie, że trochę prokuratorzy szukają po omacku. W tym momencie politycy rządzącej koalicji do tego się dołączają i cały czas rzucają Obajtek, Obajtek.. Natomiast na przykład przypisywanie Danielowi Obajtkowi jakiejkolwiek roli sprawczej, jeśli chodzi o tę szwajcarską spółkę, moim zdaniem jest chybione po prostu - ocenił.

- On nie ma z tym nic wspólnego. To było absolutnie od początku do końca w kompetencjach wiceprezesa Michała Roga. I to jest próba już jakiegoś takiego politycznego rozgrywania - stwierdził dziennikarz.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w czwartek w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl