Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Frątczak o postępowaniach w sprawie Orlenu i wyjeździe Daniela Obajtka i członków zarządu z Polski
Frątczak o postępowaniach w sprawie Orlenu i wyjeździe Daniela Obajtka i członków zarządu z PolskiTVN24
wideo 2/6
Frątczak o postępowaniach w sprawie Orlenu i wyjeździe Daniela Obajtka i członków zarządu z PolskiTVN24

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

"Prokuratura prowadzi obecnie co najmniej sześć śledztw mających wyjaśnić, jak funkcjonował Orlen za czasów prezesury Daniela Obajtka. Zainteresowanie śledczych budzą przede wszystkim sam Obajtek i dwójka jego zastępców: Michał Róg i Adam Burak. Żaden z nich nie został jednak dotychczas przesłuchany" - czytamy w artykule Onetu.

CZYTAJ TAKŻE: Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu">>>

Członkowie zarządu Orlenu opuszczają Polskę

"Według tajnej notatki specsłużb Adam Burak kupił w 2023 r. dom w Turcji i miał starać się o obywatelstwo tego kraju, w czym wspomagać miał go były komendant główny policji Zbigniew Maj. Ten ostatni w rozmowie z Onetem zaprzecza. Z kolei Daniel Obajtek — według informacji ujawnionych przez posła Michała Szczerbę z PO — przebywa obecnie na Węgrzech" - napisano.

"O tym, że niektórzy – byli już – zarządcy Orlenu na wypadek wygranych przez ówczesną opozycję wyborów z października 2023 r. szykują się do ewakuacji z kraju z obawy o swoje prawne bezpieczeństwo, służby wiedziały od co najmniej połowy ubiegłego roku" - czytamy.

Jak podaje Onet, taka informacja do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafić miała zresztą z samego Orlenu. Onet dotarł do jednej z takich notatek, poświęconej Adamowi Burakowi, członkowi zarządu paliwowego giganta odpowiedzialnemu za komunikację i marketing.

"Adam Burak, członek PKN kupił nieruchomość w Turcji i stara się o obywatelstwo tego kraju. W tym wszystkim pomagają mu Zbigniew Maj oraz przyjaciółka byłego wiceprezydenta Wrocławia Michała Janickiego, zatrzymanego przez CBA za korupcję, która prowadzi z konsulem honorowym Turcji firmę. W zamian miała otrzymać stanowisko w zarządzie jednej ze spółek Orlenu. Mówi się, że Adam chce zamieszkać w kraju, gdzie nie może być ekstradycji" - podają jej autorzy.

Adam BurakTomasz Gzell/PAP

"Od jego znajomych usłyszeliśmy, że opuścił Polskę niedługo po swoim odwołaniu ze stanowiska w lutym br. Wraz z żoną polecieli do Tajlandii, a po spędzeniu tam kilku tygodni mieli udać się do swojego domu w Turcji, licząc na to, że w przypadku kłopotów z prawem przed ekstradycją uchroni go właśnie akt własności nieruchomości posiadanej na terenie tego państwa" - pisze Onet.

Z Burakiem skontaktowała się Wyborcza.biz. Były członek zarządu Orlenu miał zaprzeczyć wątkowi tureckiemu. - W Turcji byłem raz w życiu, na weekend, nie mam tam żadnych nieruchomości i nie chcę mieć, o obywatelstwo się nie staram. Jedyne co mnie łączy z tym krajem, to miłość do kebabów - przekazał w rozmowie z Wyborcza.biz Adam Burak. Były wiceprezes miał stwierdzić, że wybiera się na wakacje i, że spędzi je poza granicami kraju. - Jeśli prokuratura będzie potrzebować jakichkolwiek wyjaśnień, chętnie się stawię i odpowiem na każde pytanie - miał zadeklarować Burak w rozmowie z Wyborczą.biz.

"Inaczej wygląda sytuacja Michał Roga, którego prokuratura — na razie bez stawiania oficjalnych zarzutów — podejrzewać ma o udział w działającej w Orlenie grupie ustawiającej przetargi. Faworyzowane miały być w nich podmioty, które deklarowały nabywanie materiałów w spółce Involt, w której udziały posiada Róg" - pisze Onet.

Byli członkowie zarządu Orlenu wyjechali z kraju i z zagranicy obserwują działania prokuratury
Byli członkowie zarządu Orlenu wyjechali z kraju i z zagranicy obserwują działania prokuratury

"Według informatorów Onetu również i on, w końcowym okresie swojej pracy w paliwowej spółce, gdy atmosfera wokół niego zaczynała się robić gęsta, zaczął rozglądać się za kupnem nieruchomości poza granicami Polski" - podaje Onet.

Autor wielu reportaży o Orlenie, dziennikarz "Czarno na białym" Łukasz Frątczak we "Wstajesz i wiesz" odniósł się do tych informacji. - To są informacje, które gdzieś tam chodziły, wydaję mi się, od bardzo dawna. Daniel Obajtek początkowo przebywał w Austrii, teraz ma być na Węgrzech, Adam Burak rzeczywiście, to już od bardzo dawna się mówiło, nie tyle stara się o obywatelstwo Turcji, co je ma. Też ma tam nieruchomości - mówił dziennikarz.

Kluczowe cztery postępowania w sprawie Orlenu

Frątczak powiedział, że łącznie postępowań w sprawach związanych z Orlenem jest 21. - Duża część jest teraz na wstępnym etapie, są podejmowane czynności wyjaśniające, aby sprawdzić, czy w ogóle jest sens dla prowadzenia tego postępowania - wyjaśniał.

Zdaniem Łukasza Frątczaka kluczowe są jednak cztery z nich.

- Jedno dotyczy fuzji, sprzedania po zaniżonej cenie części Lotosu kontrahentom - Saudi Aramco, Molowi, Rosji i tak dalej. Drugie zaniżania cen paliw przed wyborami, wszyscy pamiętamy cuda na Orlenie, trzecie to sprawa OTS, czyli szwajcarskiej spółki tradingowej, Orlen Trading Switzerland. Ona zajmowała się takim właśnie tradingiem, została powołana w 2022 roku przez Orlen. Czwarte śledztwo, które jest bardzo ważne, i myślę, że tutaj trudno nie mówić, że ono nie jest główne, bo przeszukania, które nastąpiły w domach na przykład wiceprezesa Roga czy w domach dyrektorów, były związane właśnie z tym śledztwem, wbrew temu, co twierdzi prokuratura, to dotyczy działania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej, zmowy przetargowej, wyprowadzania pieniędzy z Orlenu - mówił.

Dodał, że "chodzi tutaj o dziesiątki, jeżeli nie o setki milionów złotych".

Dokumenty z Bielańskiej

- Trudno zarzucać mi, że ja mam jakieś interesy z Danielem Obajtkiem. Ja mam jednoznacznie krytyczny stosunek do jego osoby jako prezesa Orlenu, do fuzji i dawałem temu wyraz w ostatnich latach niejeden raz. Natomiast rzeczywiście, jak się patrzy na to, co się dzieje, to trochę przypomina jednak to nagonkę - ocenił.

- Koalicja Obywatelska wygrała wybory w październiku. Od grudnia mają rząd. Można by już prowadzić bardziej zaawansowane czynności, niż to robi prokuratura - powiedział.

- Myślę, że niektóre sprawy, jak na przykład zakup Polska Press albo cud na Orlenie, są naprawdę niezbyt skomplikowane dowodowo. Wystarczy wejść i zabezpieczyć dokumenty. I wiem, że na Bielańskiej, czyli w siedzibie Orlenu w Warszawie, prokuratura była i te dokumenty zabezpieczyła. To jest pytanie, czy prokuratorzy wiedzą, czego szukają - mówił.

- Ja nie mam takiego wrażenia, jeżeli Prokurator Krajowy wychodzi i nie do końca wie, ile jest śledztw, które są najważniejsze i w ramach którego śledztwa zarządzono, jakie czynności. Mimo że dzień wcześniej już go premier wywołał do tablicy i powiedział, że spotka się z tym Prokuratorem Krajowym i będzie konferencja prasowa.

"Prokuratorzy szukają po omacku"

- Więc ja mam wrażenie, że trochę prokuratorzy szukają po omacku. W tym momencie politycy rządzącej koalicji do tego się dołączają i cały czas rzucają Obajtek, Obajtek.. Natomiast na przykład przypisywanie Danielowi Obajtkowi jakiejkolwiek roli sprawczej, jeśli chodzi o tę szwajcarską spółkę, moim zdaniem jest chybione po prostu - ocenił.

- On nie ma z tym nic wspólnego. To było absolutnie od początku do końca w kompetencjach wiceprezesa Michała Roga. I to jest próba już jakiegoś takiego politycznego rozgrywania - stwierdził dziennikarz.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP

Pozostałe wiadomości

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP

40 milionów złotych - oto strata lotniska w Łodzi w minionym roku. Miasto - właściciel portu - szuka pomysłu na wyjście na prostą. Urząd szuka firmy, która doradzi miastu, jak rozwinąć port. Na dużym minusie jest nie tylko Łódź. Na połowie lotnisk w Polsce częściej słychać śpiew ptaków niż ryk silników samolotów. Materiał z programu "Polski i Świat" Łukasza Wieczorka.

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Źródło:
tvn24.pl

"Nie ma żadnych prawnych i racjonalnych podstaw do deprecjonowania pozycji i praw polskich aktorów" - stwierdził w oświadczeniu Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

Źródło:
PAP

Chiński eksport do Rosji nitrocelulozy, materiału podwójnego zastosowania używanego m.in. do produkcji amunicji artyleryjskiej, wzrósł z niemal zera przed wojną do 1,3 tysiąca ton w 2023 roku - podaje w czwartek japoński nadawca NHK.

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Źródło:
PAP

"W dwuletnim horyzoncie naszej prognozy na lata 2024-2025 ceny mieszkań wzrosną o 7 procent" - oceniają w swoim najnowszym raporcie analitycy banku Pekao. Szczyt wzrostów to III kwartał tego roku. Obniżki mamy zobaczyć za niecały rok, po marcu 2025 r. W ich ocenie jednym z kluczowych czynników, który może przechylić szalę będzie ewentualne wprowadzenie programu Mieszkanie na start.

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Źródło:
tvn24.pl

Cztery dni - tyle według ministry Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ma trwać tydzień pracy w perspektywie "najbliższych kilku lat". Na kongresie Impact '24 podkreśliła, że takie są oczekiwania społeczne. Takiej zmianie Kodeksu pracy ma także sprzyjać "relatywnie dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie".

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Źródło:
PAP

Poszkodowani w wyniku pożaru przedsiębiorcy z centrum handlowego Marywilska 44 mogą wystąpić o rozłożenie na raty podatku i odroczenie terminu jego zapłaty - podał resort finansów. Kupcy mogą także ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych. Na Marywilskiej 44 znajdowało się 1400 różnych sklepów i punktów usługowych.

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Źródło:
PAP

Indeks Dow Jones po raz pierwszy w historii przekroczył w czwartek poziom 40 000 punktów, co było najszybszym wzrostem o 10 000 punktów - podała Agencja Reutera. Dodała, że wzrost był napędzany dobrymi wynikami kwartalnymi i prognozami obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Dow Jones po raz pierwszy przekroczył poziom 40 tysięcy punktów

Dow Jones po raz pierwszy przekroczył poziom 40 tysięcy punktów

Źródło:
Reuters

W kwietniu i w marcu eksperci odnotowali nieznaczne wzrosty cen najmu w części miast - informują eksperci z Expandera i Rentier.io. Jednak rynek nie jest jednolity. W kilku z nich zauważalne są dalsze spadki. Natomiast w jednym mieście wschodniej części Polski stawki najmu osiągnęły historyczny wynik. Pomimo odbić stawek, po znacznym ich spadku w I kwartale 2024 roku, rentowność najmu spadła.

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Źródło:
Expander, Rentier.io

W tym roku po raz kolejny na konta emerytów mają trafić tzw. czternastki. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by dodatkowe roczne świadczenie pieniężne było wypłacone w 2024 r. we wrześniu - tak wynika z informacji zamieszczonej w czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Auchan okazał się najtańszą siecią handlową w kwietniu, wyprzedzając Biedronkę i Kaufland - podała agencja badawcza ASM SFA. Średnia cena koszyka zakupowego, uwzględniając wszystkie sklepy, wzrosła w kwietniu o 2,43 złotego miesiąc do miesiąca i i wyniosła 295,3 złotego. Z kolei w ujęciu rocznym, największe podwyżki były w sieci Lidl, w której średnia cena koszyka w kwietniu 2024 r. była wyższa o 55,27 zł niż w przed rokiem, tj. o 21,21 proc.

Oto najtańsze sieci handlowe

Oto najtańsze sieci handlowe

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 16 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 16 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, do której należą Facebook i Instagram. Ma to związek z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec Facebooka i Instagrama

Bruksela wszczęła postępowanie wobec Facebooka i Instagrama

Źródło:
PAP

Największy program antysmogowy w Polsce został zasilony rekordową kwotą - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To część pieniędzy z puli, która została przeznaczona na program z Krajowego Planu Odbudowy.

Rekordowy przelew na popularny wśród Polaków program

Rekordowy przelew na popularny wśród Polaków program

Źródło:
PAP

Ta inwestycja Warrena Buffeta była przez ostatni rok owiana tajemnicą. W końcu jednak ujawniono, że Berkshire Hathaway - fundusz, którym zarządza miliarder, posiada 26 milionów akcji, wartych około 6,7 miliarda dolarów, w firmie ubezpieczeniowej Chubb. Zrobiło się o niej głośno w marcu tego roku, gdy udzieliła poręczenia majątkowego dla byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na kwotę 92 milionów dolarów w związku z jednym z pozwów.

Tajemnicza inwestycja Warrena Buffeta ujawniona

Tajemnicza inwestycja Warrena Buffeta ujawniona

Źródło:
CNN

Inflacja bazowa wyniosła 4,1 procent w kwietniu - podał Narodowy Bank Polski. Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 4 procent. "Rozpędzenie pozostaje wysokie (+0,7 proc. m/m) a baza statystyczna w kolejnych miesiącach będzie mniej korzystna" - zauważają w komentarzu analitycy ING.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. Bliski koniec "fazy hamowania"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. Bliski koniec "fazy hamowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niemieccy kierowcy mieszkający przy granicy często jeżdżą tankować do Polski, by zaoszczędzić na paliwie. Jak informuje serwis rbb, pod koniec kwietnia na jednej ze stacji doszło jednak do pomyłki, w efekcie której zamiast benzyny kierowcy tankowali olej napędowy. Koszt naprawy auta w takiej sytuacji to nawet kilka tysięcy euro.

Chcieli oszczędzić, tankując w Polsce. Rachunek w tysiącach euro

Chcieli oszczędzić, tankując w Polsce. Rachunek w tysiącach euro

Źródło:
tvn24.pl

Zamyka się coraz więcej aptek - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, komentuje, że placówek nie stać na zatrudnienie farmaceutów na warunkach oczekiwanych przez kandydatów, co kończy się zwijaniem biznesu.

Narasta fala zamknięć aptek. Oto powód

Narasta fala zamknięć aptek. Oto powód

Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego - poinformował w środę likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher. W czwartek, w odpowiedzi na pytania TVN24, rzeczniczka Rady Teresa Brykczyńska podkreśliła, że śledztwo "toczy się w sprawie i nie dotyczy konkretnej osoby".

Jest śledztwo w sprawie działań szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Jest śledztwo w sprawie działań szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Grupa odzieżowa Esprit ogłosiła w środę, że złożyła wniosek o upadłość swoich europejskich przedsiębiorstw. Ma być to próba restrukturyzacji działalności po tym, jak firmę mocno dotknęły rosnące koszty. Sieć posiada swoje sklepy także w Polsce.

Znana sieć odzieżowa składa wniosek o upadłość

Znana sieć odzieżowa składa wniosek o upadłość

Źródło:
AFP, Reuters

Polska coraz mocniej zastanawia się, czy ingerencja w dynamicznie rozwijający się rynek mieszkaniowy, jest rzeczywiście dobrym pomysłem - zauważa Bloomberg, odnosząc się do przyszłości programu Mieszkanie na start.

Pogróżki, protesty i duże kontrowersje. "Politycy zaprosili kupujących do gry w ruletkę"

Pogróżki, protesty i duże kontrowersje. "Politycy zaprosili kupujących do gry w ruletkę"

Źródło:
Bloomberg

Na godziny 8.00-10.00 w całej Polsce był zaplanowany strajk pracowników Poczty Polskiej. - Dużo urzędów stoi. Oczekujemy realnych rozmów o podwyżkach wynagrodzeń - mówił w rozmowie z tvn24.pl Robert Czyż ze Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej. - Zdecydowana większość placówek pocztowych na terenie kraju w sposób standardowy świadczy usługi i obsługuje klientów - zapewnił z kolei rzecznik Poczty Daniel Witowski.

"Jesteśmy najgorzej opłacaną grupą zawodową w Polsce". Strajk ostrzegawczy

"Jesteśmy najgorzej opłacaną grupą zawodową w Polsce". Strajk ostrzegawczy

Źródło:
tvn24.pl

Za wyszukiwanie i monitorowanie niepochlebnych komentarzy w internecie Narodowy Bank Polski zapłacił zewnętrznej firmie 1,7 mln złotych. Umowa, do której dotarł Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl, obejmuje lata 2020-2021. W raporcie firma oznaczała nieprzychylne komentarze pod adresem NBP jako dezinformację. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Bizancjum i ego. "Glapiński powinien oddać te pieniądze"

Bizancjum i ego. "Glapiński powinien oddać te pieniądze"

Źródło:
TVN24

Truskawek deserowych w tym roku nie zabraknie - ocenił prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki Janusz Andziak. Na warszawskich bazarach kilogram owoców kosztuje 12-15 złotych, a ceny spadają. Eksperci spodziewają się trzech "wysypów" owoców.

Trzy "wysypy" owoców. Po ile truskawki?

Trzy "wysypy" owoców. Po ile truskawki?

Źródło:
PAP